Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Rozwiązania Motorola Solutions dla sektora energetycznego

Rozwiązania Motorola Solutions dla sektora energetycznego

Artykuł „Rozwiązania Motorola Solutions dla sektora energetycznego” został opublikowany w specjalnym dodatku dziennika „Rzeczpospolita” z okazji Forum Energetycznego 2012, które odbyło się w Warszawie w dniu 24 kwietnia br.. Firma Motorola Solutions była partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

W specjalnej debacie pt „Innowacje w energetyce” uczestniczył Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Poland zaś Tomasz Piktel, Dyrektor ds. klientów kluczowych wygłosił prezentację pt:”Multimedialne centra dyspozytorskie i TETRA – sprawdzona technologia zarządzania i łączności”.

Rozwiązania Motorola Solutions dla sektora energetycznego

linie-slupy-energetyczne-small.jpg(24.04.2012) Przedsiębiorstwa z branży energetycznej coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania transmisji głosu i danych, które umożliwiają im osiągnięcie szybkiego przepływu informacji o krytycznym znaczeniu.

Chcąc oferować usługi na najwyższym poziomie, dostawcy energii muszą posiadać bieżące dane o stanie swoich sieci, niezwłocznie reagować na wszelkie awarie i usuwać je w jak najkrótszym czasie. Obieg takich informacji zapewniają profesjonalne sieci cyfrowej komunikacji radiowej w standardzie TETRA – ang. TErrestrial Trunked RAdio.


Bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią priorytetową. Polska to region, w którym często występują intensywne opady deszczu i śniegu, silne wiatry czy burze. Wszystko to powoduje, że sieci energetyczne w naszym kraju są narażone na poważne awarie. Zimą 2010 roku w sporej części Polski sieci nie były w stanie dostarczać energii elektrycznej, ponieważ linie przesyłowe były oblodzone. W takich sytuacjach zawsze istotne jest, żeby zespoły odpowiadające za naprawy i konserwację sieci energetycznych zawsze miały niezawodną łączność.

Szybko, bardzo szybko

Motorola Solutions posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie opracowywania i wdrażania technologii TETRA, w tym systemów łączności zarówno w sektorach energetyki, jak i bezpieczeństwa publicznego. Rozwiązania Motoroli pomagają zapewnić bezpieczeństwo wielkich i skomplikowanych systemów energetycznych dzięki temu, że umożliwiają szybką i niezawodną komunikację między użytkownikami oraz elementami wyposażenia, takimi jak urządzenia pomiarowe czy diagnostyczne.

TETRA to technologia bardzo wysokiej skuteczności, której tradycyjna łączność nie jest w stanie zagwarantować. Motorola może pochwalić się szerokim doświadczeniem w zakresie instalacji systemów łączności TETRA w sektorze energetycznym.

Rozwiązanie w technologii TETRA zapewnia wymianę informacji między centralną a pracownikami w terenie, a tym samym gwarantuje sprawne zarządzanie ekipami serwisowymi i technicznymi. Radiotelefony umożliwiają przesyłanie danych o położeniu z wykorzystaniem systemu GPS, dzięki czemu dyspozytorzy mogą kierować do obsługi zgłoszeń ekipy znajdujące się najbliżej miejsca zdarzenia. Oprócz tego dostępne są zintegrowane funkcje sygnalizowania wypadków, które pozwalają na wysyłanie współrzędnych GSP razem z powiadomieniami alarmowymi w celu zapewnienia bezpieczeństvatwa osób pracujących w odległych rejonach. Ponadto system TETRA umożliwia nadzorowanie stanu pracy infrastruktury: rozwiązania telemetryczne pozwalają monitorować linie energetyczne i sterować ich działaniem – między innymi przez izolowanie uszkodzonych elementów oraz automatyczną zmianę trasy przesyłu w celu ograniczenia do minimum zakłóceń w dostawach energii.

Kolejnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem systemu TETRA jest czas tzw. zestawienia głosowego. Od momentu naciśnięcia przycisku przez dyspozytora połączenie następuje w czasie poniżej sekundy. Nie czekamy na sygnał, nie ma ryzyka, że sieć jest zajęta lub nie ma zasięgu. Sieci telefonii komercyjnej (najczęściej komórkowe) budowane są w taki sposób, aby zapewnić w miarę niezawodną łączność tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Na takich terenach jak lasy czy góry ten zasięg pozostawia sporo do życzenia.  Z radiotelefony w systemie TETRA można zadzwonić na zewnątrz i poprzez specjalne urządzenia połączyć się z siecią komórkową i odwrotnie. Jest to sieć budowana wyłącznie na potrzeby danej firmy czy instytucji. Można ją wykorzystywać zgodnie z własnymi potrzebami. Tego nie zapewniają sieci telefonii komercyjnej.

Skuteczność i niezawodność

TETRA to technologia bardzo wysokiej skuteczności, której tradycyjna łączność nie jest w stanie zagwarantować. System funkcjonuje bezawaryjnie dzięki usytuowaniu na danym terenie masztów antenowych niezależnych od jakichkolwiek czynników zewnętrznych. W sytuacjach kryzysowych, kiedy sieci komercyjne mogą być przeciążone bądź wyłączone, sieć będąca własnością np. firmy energetycznej będzie działała i zapewni niezawodną łączność.

Motorola może pochwalić się szerokim doświadczeniem w zakresie instalacji systemów łączności TETRA w sektorze energetycznym. W 2011 roku firma Vattenfall podpisała umowę na wdrożenie systemu TETRA na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Rozwiązanie gwarantuje niezawodną, natychmiastową i bezpieczną komunikację między pracownikami rozproszonymi na kilku tysiącach kilometrów kwadratowych, oferując wysoką wydajność operacyjną, krótszy czas napraw i przerw w dostawach prądu, a także bezpieczne medium transmisyjne na potrzeby telemechaniki i telemetrii.

(…) od momentu uruchomienia cyfrowego systemu radiowego TETRA czas trwania przerw w dostawach energii skrócił się o 50 procent.

Vattenfall korzysta z rozwiązań Motoroli także w Berlinie i Hamburgu, gdzie od momentu uruchomienia cyfrowego systemu radiowego TETRA czas trwania przerw w dostawach energii skrócił się o 50 procent.

W ostatnich latach Motorola wdrożyła sieci komunikacyjne TETRA również w niemieckich przedsiębiorstwach komunalnych – EWR Netz GmbH z siedzibą w Wormacji – oraz w koncernie RheinEnergie AG dostarczającym prąd, gaz, wodę oraz centralne ogrzewanie do budynków mieszkalnych, a także zakładów przemysłowych i handlowych.

Dzięki zaimplementowanym rozwiązaniom przedsiębiorstwa te posiadają niezależne od publicznych operatorów sieci, które zapewniają niezawodną łączność, zwłaszcza w przypadku awarii, jak również pozwalają na bezpieczną komunikację między pracownikami oraz umożliwiają łatwą i skuteczną koordynację pracy personelu w terenie.

Foto: sxc.hu, Źródło artykułu: http://rp.pl/

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Page Commmunication będzie serwisować stołeczną TETRĘ Policji

Firma Page Commmunication została wybrana na realizację usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury systemu trankingowego TETRA TetraNode firmy Rohill dla Komendy Stołecznej Policji

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?
Pytania? Zadzwoń