Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Konkurencyjność, innowacyjność i interoperacyjność

Konkurencyjność, innowacyjność i interoperacyjność

Jeppe Jepsen (członek Zarządu TETRA Association) podkreśla liczne korzyści płynące z solidnej platformy radiokomunikacyjnej opartej na standardzie TETRA.

TETRA (Terrestrial Trunked Radio), jest standardem trankingowej radiokomunikacji cyfrowej  opracowanym przez Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjnych (ETSI). Technologia ta powstała z myślą o potrzebach użytkowników profesjonalnych ruchomych sieci radiowych (PMR), a w szczególności o ludziach pracujących w zespołach.

Kiedy we wczesnych latach 1990 powstawała TETRA, funkcjonowało się jeszcze w świecie analogowym. TETRA była pierwszą technologią cyfrowego trankingu przeznaczoną do obsługiwania grup użytkowników.

We wrześniu 2010 roku, sieci w standardzie TETRA działały już w 114 krajach. Wydajność, bezpieczeństwo i niezawodność tej technologii wzbudziły zaufanie w branży przemysłowej i organizacjach na całym świecie. Z możliwości tego standardu korzystają służby publiczne, firmy ochroniarskie, transport lądowy, powietrzny i wodny, służby komunalne, przemysł naftowy, firmy kurierskie, firmy obsługujące wydarzenia sportowe, fabryki samochodów, a także kasyna. Sieci te zawierają od jednej aż do 3500 stacji bazowych.

Sieci TETRA oferują wyższy poziom niezawodności niż sieci przeznaczone na rynek komercyjny

Sieci TETRA oferują wyższy poziom niezawodności niż sieci przeznaczone na rynek komercyjny

INTEROPERACYJNOŚĆ

Sukces standardu TETRA opiera się na niezawodności i bezpieczeństwie usług komunikacyjnych oferowanych przez tę technologię. Do powyższych zalet dochodzi interoperacyjność. Oznacza to, że interfejs radiowy, interfejs sieciowy, poziom usług i możliwości zostały dopracowane na tyle szczegółowo, że możliwe stało się budowanie infrastruktury radiowej i samych terminali przez różnych, niezależnych producentów, przy czym zachowana zostaje pełna kompatybilność między urządzeniami.

Interoperacyjność umożliwiła powstanie konkurencyjnego rynku, co pozwoliło zaoferować użytkownikom dwa podstawowe czynniki charakterystyczne dla kwitnącego przemysłu: zaufanie i wybór. Dużo niezależnych producentów wspiera standard TETRA, a pełna interoperacyjność zapewnia bezpieczeństwo i zwiększa ilość dostępnych produktów, dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Użytkownicy sieci PMR mają wybór między radiotelefonami przenośnymi, przewoźnymi, kamuflowanymi i iskrobezpiecznymi (ATEX). Gama dostępnych specjalistycznych modeli przystosowana jest do pracy w kolejach zarówno podziemnych jak i naziemnych, na motocyklach, w helikopterach, a także w pojazdach pożarniczych i ratowniczych.

KONKURENCYJNOŚĆ

Dominacja standardu TETRA na rynku PMR jest już faktem, ale trzeba też odnotować, że do tej pory nie miał on dużej konkurencji. Podczas gdy użytkownicy mają wybór między producentami sprzętu i oprogramowania, TETRA ustanowiła poprzeczkę dla komunikacji o znaczeniu krytycznym.
Dzisiaj pejzaż w zakresie konkurencji zmienia się, a dla użytkownika szukającego sieci PMR wybór staje się coraz trudniejszy. Pojawia się obecnie coraz więcej nowych technologii, czasem przereklamowanych, przez co klient czuje się zagubiony. Społeczeństwo także się zmienia i zapotrzebowanie na komunikację o znaczeniu krytycznym jest dzisiaj aktualne jak nigdy dotąd.

Sieci TETRA oferują wyższy poziom niezawodności niż sieci przeznaczone na rynek komercyjny

Iskrobezpieczne radiotelefony
ATEX (powyżej) są niezbędnym
narzędziem w pracy
wielu specjalistycznych
grup użytkowników np.:
straż pożarna, przemysł
petrochemiczny.
Dzięki otwartości standardu
TETRA, na rynku
jest obecnie dostępnych
około 40 radiotelefonów
ATEX różnych
producentów.

ŻYCZENIA I POTRZEBY

W całym tym szumie spowodowanym mniej znaczącymi technologiami PMR, użytkownicy muszą przeanalizować sytuację i zadać sobie trochę pytań na temat opcji, których rzeczywiście potrzebują.
Potrzeby muszą być określone obecnie istniejącymi wymaganiami, ale także tym, co być może będzie konieczne w przyszłości. Aspekty operacyjne muszą być równoważne z dostępnymi funduszami. Użytkownicy muszą określić jakie funkcje sieci są obowiązkowe, jakie mogą być przydatne i jakie są opcjonalne. Czy obietnice faktycznie spełniają poziomy wydajności łączności o znaczeniu krytycznym?
Szacowanie wymagań stawianych PMR będzie inne w zależności od tego, czy stawiana jest całkiem nowa sieć, czy też modernizowana jest już istniejąca. Czy migracja ma być stopniowa czy natychmiastowa? Czy wymagane jest zwiększenie pojemności, funkcjonalności lub zasięgu sieci?
Użytkownicy z sieciami o znacznych rozmiarach wymagają elastyczności, redundancji, pełnej kontroli nad siecią i precyzyjnego systemu raportowania. Czy te możliwości „na papierze” są prawdziwe także w rzeczywistości? Czy taka sieć pozostanie sprawna nawet po katastrofie naturalnej lub sabotażu? Jeżeli od komunikacji radiowych zależy bezpieczeństwo personelu i przetrwanie danej organizacji to znaczy, że sieć musi spełniać warunki sieci łączności o znaczeniu krytycznym dla biznesu.
Sieci radiowe muszą być projektowane z myślą o przyszłości. Użytkownicy spodziewający się rosnącego używania radiokomunikacji powinni zaplanować ruch na kanałach – czy trunking będzie potrzebny w przyszłości?

KILKA ALTERNATYW

Coraz bardziej krótkowzrocznym jest dalsze popieranie autonomicznych sieci PMR, odizolowanych od innych środków łączności. Użytkownicy mają prawo wymagać pełnej integracji ich sieci radiowej z publiczną siecią telefoniczną (i to w trybie pełnodupleksowym) lub z sieciami informatycznymi z możliwością transmisji danych i głosu.
Istnieją inne standardy PMR, istnieją też takie, które współpracują z sieciami TETRA: WiMAX, LTE czy GSM. Ale sieci te nie są sieciami zapewniającymi warunki łączności o znaczeniu krytycznym. Oferują jedynie komplementarne usługi umożliwiające dokładniejsze dopasowanie się do indywidualnych potrzeb.

ŻYJĄCY STANDARD


Ponad 10 miliardów Euro zostało dotychczas zainwestowane przez użytkowników w terminale oraz systemy TETRA. Technologia jest „żyjącym” standardem, kontynuując swój rozwój i ewolucję poprzez ETSI i TETRA Association. Dostępna zarówno dla małych lokalnych systemów jak i dla dużych sieci narodowych, TETRA oferuje prawdziwą interoperacyjność. To pozwala użytkownikom uzyskać korzyści z efekty skali jak również z dostępności dużego rynku terminali i infrastruktury.

Autor: Jeppe Jepsen – TETRA Association, Motorola Solutions

Źródło: TETRA TODAY issue 1 November 2010 – February 2011

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

RadioPartners z kontraktem na serwis policyjnego systemu TETRA w Łodzi

Firma RadioPartners będzie serwisować system radiowy TETRA należący do łódzkiej Policji.

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową
Pytania? Zadzwoń