Firma Hytera informuje, że tak zwany GPS Week Rollover nie będzie miał bezpośredniego wpływu na eksploatację infrastruktury radiowej TETRA ACCESSNET®-T (IP). Użytkownicy urządzeń ACCESSNET®-T (IP) oraz ich partnerzy serwisowi nie muszą przeprowadzać krótkoterminowej konfiguracji ani też konserwacji. Zapewniono bowiem możliwość stałej eksploatacji urządzeń.
W nocy z 6 na 7 kwietnia 2019 r Global Positioning System (GPS) przeprowadzi planowany, uwarunkowany systemowo reset wyświetlanego licznika tygodniowego. Jest znany pod nazwą „GPS Week Rollover”. To działanie zostanie pod każdym względem zrealizowane zgodnie z istotnymi i uznanymi standardami GPS. Reset nastąpi w sygnałach czasowych wszystkich satelitów na całym świecie. Te informacje czasowe GPS będą wykorzystywane w stacjach bazowych infrastruktury radiowej TETRA firmy Hytera do określenia ogólnego czasu systemowego.
Czym jest GPS Week Number Rollover Zdarzenie o nazwie „GPS Week Number Rollover” występuje cyklicznie co mniej więcej 19 lat. Może ono dotyczyć wszystkich urządzeń z odbiornikami GPS, w tym smartfonów, lokalizatorów, sterowników telemetrycznych, systemów monitorowania, sprzętu geodezyjnego, itp. 6 kwietnia wykorzystywany do działania systemu 10-bitowy licznik numeru tygodnia „przekręci się” i po 1023. tygodniu znów zacznie wskazywać zerowy. Część odbiorników GPS może uznać, że cofnęliśmy się w czasie o 1024 tygodnie, a to może spowodować różnego rodzaju problemy z funkcjonowaniem systemów bazujących na ich wskazaniach. |
Firma Hytera uwzględniła to podczas projektowania infrastruktury radiowej TETRA, w szczególności w przypadku stacji bazowych TETRA ACCESSNET®-T (IP) Digital Indoor Base Station (DIB) oraz zastosowała odpowiednie elementy GPS i oprogramowanie układowe. Wykorzystywane oprogramowanie układowe odbiorników GPS wyposażono w odpowiednie funkcje, aby skorygować określony na bazie wskazanej w sygnale czasowym GPS wartości tygodniowej czas poprzez porównanie z zaprogramowanym tygodniem referencyjnym. Wprowadzone do oprogramowania układowego odbiornika GPS programowanie tygodnia referencyjnego można ustawić pod kątem bieżących wartości za sprawą odpowiedniej konserwacji oprogramowania. Firma Hytera umożliwia wygodną realizację tego działania, np. w sieciach radiowych ze stacjami bazowymi TETRA DIB-500 R4.x oraz DIB-R5 w ramach skutecznej aktualizacji oprogramowania systemowego TETRA poprzez jeden krok oraz poprzez zdalną konserwację oprogramowania. Firma Hytera zaleca, aby dokonać tego w średnim oknie czasowym, najpóźniej jednak do 2025.
Jednocześnie służy kompleksowym wsparciem w zakresie planowania i realizacji opisanych programów aktualizacji oprogramowania systemowego ACCESSNET®-T (IP). W ten sposób można zagwarantować sobie skuteczne i płynne wdrożenie aktualizacji oraz optymalnie uwzględnić wszystkie potrzeby operacyjne. W przypadku pytań dotyczących szczegółów technicznych bądź konfiguracji oprogramowania konkretnych urządzeń zapraszamy do kontaktu z firmą Hytera w ramach umowy serwisowej. Pracownicy z przyjemnością służą doradztwem w zakresie konserwacji cyfrowych rozwiązań radiowych oraz dodatkowym, niezawodnym wsparciem w obszarze profesjonalnej komunikacji radiowej.
Źródło i fot: https://www.hytera-mobilfunk.com
Dystrybutorem produktów Hytera w Polsce jest firma RTcom – www.rtcom.pl
Firma dostarcza cyfrowe systemy łączności Hytera jak i analogowe w oparciu o urządzenia HYT. RTcom jest także autoryzowanym partnerem firm Sonic Communications Ltd., TEMCO Japan, Voxtech, LeAntenne, HyTracks oraz LS Elektronik.
Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej w standardzie DMR (konwencjonalny Tier II, trunkingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności dla transportu publicznego.