Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Europejski rynek PMR w dobie systemów cyfrowych i szerokopasmowych

Europejski rynek PMR w dobie systemów cyfrowych i szerokopasmowych

demonstracja-szybkiej-transmisji-danych-dla-sluzb-bezpieczenstwa-publicznego-small.jpg(Thomas Lynch – radioresourcemag.com) Przewiduje się, że światowy rynek profesjonalnej ruchomej łączności radiowej (PMR) będzie nadal rósł w przeciągu najbliższych pięciu lat. Dotyczy to także Europy, obecnie dotkniętej kryzysem. W latach 2010 – 2015 sprzedaż nowych terminali zwiększać się będzie o 6% każdego roku przy jednoczesnym wzroście dochodów.

Rynek PMR ugruntuje swoją pozycję dzięki pojawieniu się nowych technologii, przepisów i wymogów użytkowych, które nadadzą przyszły kierunek rozwoju. Zobowiązania operacyjne rosną wraz z wymogami wydajności, które stoją przed producentami. Światowy rynek wymaga od producentów sprzętu radiowego większego skupienia się na potrzebach klientów. Jest to szczególnie ważne od czasu recesji z 2008 roku. Wytwórcy sprzętu radiokomunikacyjnego dobrze dostosowali się do nowych wymogów i regularnie wypuszczają na rynek nowe urządzenia i aktualizacje.

Migracja do technologii cyfrowych PMR w Europie będzie nabierała tempa w przeciągu najbliższych pięciu lat. Pod koniec 2010 roku cyfrowe sieci stanowiły 25% wszystkich systemów łączności PMR. W roku 2015 proporcja ta przekroczy 50%. To najbardziej dynamiczna migracja ze wszystkich regionów świata, wliczając w to Amerykę Północną.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się możliwość przesyłania danych w systemach PMR. Powstaje coraz więcej aplikacji wykorzystujących tę funkcjonalność i pomagających użytkownikom w codziennej pracy. Szerokopasmowe technologie oferują znacznie większą przepustowość niż najnowsze nawet sieci radiowe i mogą usprawnić pracę dzięki wykorzystaniu aplikacji umożliwiających na przykład przesyłanie ruchomego obrazu w czasie rzeczywistym.

LTE Logo

Europejski przemysł PMR zastanawia się nad najlepszą technologią szerokopasmowej transmisji danych. LTE (ang. Long Term Evolution) zdaje się być preferowaną opcją. Jest już przyzwolenie na używanie LTE wraz z sieciami Project 25 w Stanach Zjednoczonych tak, aby udostępnić nowoczesne aplikacje służbom bezpieczeństwa publicznego. W Europie natomiast nadal istnieje dużo przeszkód takich jak problem harmonizacji pasm radiowych. Inne technologie, takie jak TEDS lub komercyjne nakładki na protokół P25, są obecnie jedynie półśrodkami, ponieważ oferują znacznie niższe prędkości transmisji danych niż systemy szerokopasmowe.

Zapotrzebowanie na transmisję danych wymusi w nieodległym czasie migrację użytkowników do technologii cyfrowych. Tradycyjne potrzeby rynku PMR spowodują, że preferowane będą systemy hybrydowe PMR/LTE. Sukces szerokopasmowych systemów w Europie leży w dużej mierze w rękach rządów i urzędów telekomunikacyjnych, które będą musiały przydzielić odpowiednie pasma radiowe dla strategicznych użytkowników. Harmonizacja pasm na skalę europejską może w dużej mierze przesądzić o przyjęciu się lub nie systemów szerokopasmowych w nadchodzącej dekadzie.

Producenci będą starali się stworzyć nowe aplikacje dla potrzeb europejskiego rynku łączności ruchomej. Do tej pory ilość tych aplikacji była ograniczona, ponieważ koncentrowano się głównie na transmisjach głosowych. Użytkownicy końcowi nie mieli więc zbyt dużego wyboru. Sieci analogowe w zasadzie nie oferują usług transmisji danych, a najnowsze systemy cyfrowe są zbyt drogie i zbyt rozbudowane dla użytkowników innych niż służby bezpieczeństwa publicznego. Dlatego też niektórzy użytkownicy zdecydowali się na korzystanie z telefonii komórkowej do zaspokajania swoich potrzeb w dziedzinie transmisji danych.

Cyfrowe technologie PMR oferują szeroką gamę usług opartych o transmisję danych, takich jak informowanie o upadku pracownika, GPS, wiadomości tekstowe, połączenia grupowe i zarządzanie wywołaniami, a to wszystko przy zachowaniu wysokiego poziomu niezawodności i bezpieczeństwa. Docelowo użytkownicy zapewne zrezygnują z usług operatorów komórkowych do swoich potrzeb transmisji danych i będą wspierali się technologią LTE.

Przyszłość europejskiego rynku PMR jest zapewniona. Rynek ten stanie się, o ile już się nie stał, szczególnie interesujący dla producentów spoza Europy oraz dla obecnych dostawców. Transmisja danych i powiązane z nią aplikacje są kluczowe dla przyszłej innowacji oraz dla rozwoju cyfrowych i szerokopasmowych technologii. Zapotrzebowanie na przesyłanie wideo przyczyni się do rozwoju takich systemów, ale budowa prywatnych sieci LTE w ciągu pierwszych pięciu lat będzie odbywała się w ograniczonym zakresie. Dopiero pod koniec dekady zaczną się one rozwijać dynamiczniej. Więcej informacji znajduje się w raporcie przygotowanym przez instytut badawczy IMS Research zatytułowanym „World Licensed Mobile Radio Report – 2011”.

Thomas Lynch jest głównym analitykiem w instytucie badawczym IMS Research. Zajmuje się on problematyką rynku PMR i systemów szerokopasmowych. Kontakt z autorem: thomas.lynch@imsresearch.com.

Źródło: http://www.radioresourcemag.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń