Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności w bieżącej komunikacji i sytuacjach kryzysowych związanych z bezpieczeństwem energetycznym.

Energa OZE będzie korzystać z systemu cyfrowej łączności radiowej na terenie obiektów we Włocławku, Żydowie oraz w Straszynie.

Usługa składać się będzie nie tylko z głosowej komunikacji w standardzie cyfrowym, ale pozwoli także na rejestrację rozmów oraz transmisję krótkich wiadomości tekstowych. Energa OZE będzie miała też możliwość połączeń z sieciami stacjonarnymi i komórkowymi, jak również bezpośrednio w ramach sieci TETRA z podmiotami takimi jak Polskie Sieci Energetyczne (PSE) oraz Energa Operator.

Dostawcą usługi dla Energa OZE będzie firma Enspirion, która oferuje kompleksową usługę łączności dyspozytorskiej w europejskim standardzie TETRA, w oparciu o infrastrukturę sieci zbudowanej przez Energa Operator. Spółka dystrybucyjna Grupy Energa wybrała ten standard jako najbardziej zaawansowany funkcjonalnie i dojrzały technologicznie. Jego wdrożenie przyczyniło się do istotnej poprawy niezawodności zasilania klientów (mierzonej wskaźnikami SAIDI i SAIFI). Obecnie jedynym podmiotem w Polsce świadczącym komercyjnie usługę telekomunikacyjną TETRA jest spółka Enspirion.

Dwie nowe stacje bazowe systemu TETRA

Na potrzeby komunikacji Energa OZE rozbudowany zostanie aktualny zasięg sieci o dwie dodatkowe lokalizacje stacji bazowych: Elektrownię Wodną we Włocławku oraz Elektrownię Szczytowo-Pompową w Żydowie, gdzie niezawodna łączność jest kluczowa w sytuacjach kryzysowych, a także w codziennej pracy, mając niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne.

Komercyjne udostępnianie łączności krytycznej w standardzie TETRA to przykład racjonalnego współdzielenia zasobów. Przyjęty model biznesowy, podyktowany jest względami ekonomicznymi. Budowa sieci łączności, spełniającej wymogi „Mission Critical”, pochłania stosunkowo duże nakłady środków finansowych i wymaga czasu. Z punktu widzenia mniejszych podmiotów bardziej opłacalne jest skorzystanie z oferowanej usługi sprawdzonego systemu.

Każdy kolejny podmiot, który rozpoczyna korzystanie z sieci TETRA, przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego czy publicznego, a jednocześnie do stworzenia ogólnokrajowej sieci łączności krytycznej.

TETRA jest standardem cyfrowej, radiokomunikacyjnej łączności dyspozytorskiej, który umożliwia komunikację głosową oraz transmisję danych. Grupa Energa jako pierwsza w Polsce wdrożyła i uruchomiła system TETRA na całym swoim Obszarze Sieci Dystrybucji (OSD). Obszar ten pokrywa około jednej czwartej powierzchni Polski. W odróżnieniu od sieci GSM i wyeksploatowanego systemu Digicom, system TETRA gwarantuje nieprzerwaną łączność głosową i transmisję danych na potrzeby sterowania urządzeniami przesyłowymi, nawet do 36 godzin od zaniku zasilania podstawowego.

Sieć TETRA charakteryzuje się większą efektywnością w zakresie komunikacji głosowej poprzez natychmiastowe zestawianie połączeń, możliwość zestawiania połączeń grupowych, priorytetyzację połączeń oraz lokalizację użytkowników.

* * *

enspirion-logo
enspirion-logo

Enspirion Sp. z o. o. należy do Grupy Energa. Jest największym i najbardziej doświadczonym krajowym agregatorem DSR (usługa redukcji zapotrzebowania na moc), jak również przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym. Spółka świadczy usługę łączności dyspozytorskiej w cyfrowym standardzie TETRA, która dedykowana jest min. służbom bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, a także energetyce. Enspirion Sp. z o.o. jest jedynym dostępnym usługodawcą łączności dyspozytorskiej na Obszarze Sieci Dystrybucyjnej (OSD) Energa.

"<yoastmark

Energa OZE SA to spółka należąca do Grupy Energa, gdzie pełni rolę Podmiotu Wiodącego Linii Biznesowej Wytwarzanie. Spółka prowadzi działalność w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z OZE oraz świadczy usługi systemowe. Zarządza największą w kraju przepływową Elektrownią Wodną we Włocławku, 44 małymi elektrowniami wodnymi zlokalizowanymi głównie w północnej Polsce. Energa OZE zarządza także Elektrownią Szczytowo-Pompową w Żydowie, która podobnie jak Elektrownia Wodna we Włocławku, stanowi istotny element krajowego systemu elektroenergetycznego. Spółka eksploatuje 6 farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce i woj. wielkopolskim o łącznej mocy 242 MWe.

Źródło: https://media.energa.pl/

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń