Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Australijskie kopalnie i rafinerie masowo przechodzą na łączność cyfrową

Australijskie kopalnie i rafinerie masowo przechodzą na łączność cyfrową

Australijskie przedsiębiorstwa z sektora wydobywczego i paliwowego coraz intensywniej przechodzą z łączności analogowej na cyfrową. Systemy TETRA wdrożyły już firmy takie, jak Rio Tinto, Woodside Energy, Fortescue Metals Group i QGC, znajdująca się w rękach BG Group.

Murray Wales, główny konsultant ds. komunikacji w CSC Australia, w wywiadzie udzielonym serwisowi ITnews.com.au powiedział, że choć stosowane dotychczas systemy analogowe były niezawodne, kopalnie i platformy wiertnicze na całym świecie masowo przechodzą na cyfrowe technologie łączności. Trzy główne spośród nich to TETRA, Project 25 (P25) i Digital Mobile Radio (DMR). “W Australii dostępne są wszystkie trzy technologie, podczas gdy w USA tylko P25 i DMR (od września 2012 roku systemy TETRA są dopuszczone do użytku w USA – przyp. red.), a w Europie TETRA i DMR,” stwierdził Wales. Początkowo na antypodach wybór standardu łączności był podyktowany dostępnością widma. Nie było wydzielonego zakresu częstotliwości, w którym kopalnie mogłyby uruchomić systemy TETRA, więc wdrażano jedynie P25. Jednakże, z ostatnich czterech systemów, za które od strony technologicznej była odpowiedzialna firma CSC, trzy były już oparte o technologię TETRA.

Jak zauważa Wales, zarówno TETRA, jak i P25 dają różne korzyści dla przedsiębiorstw z branży wydobywczej i paliwowej.
“P25 oferuje większą moc i dalszy zasięg, może też pracować na większej liczbie pasm – UHF lub VHF. Zwykle ten system jest stosowany na liniach kolejowych i naprawdę wielkich kopalniach, gdzie dystanse są ogromne.”
Choć TETRA może pracować tylko w paśmie UHF, ma zaletę, której brakuje innym technologiom: tryb pracy dupleksowej. DMR i P25 oferują jedynie łączność w półdupleksie.

Główny konsultant firmy CSC podkreślił też korzyści związane z bezpieczeństwem, jakie daje przejście na łączność cyfrową. Cyfrowe radiotelefony najczęściej wyposażone są w specjalny przycisk służący do nawiązywania połączenia alarmowego. Takie wywołanie ma najwyższy priorytet, więc użytkownik uzyska pomoc nawet, gdy sieć radiowa jest zatłoczona. Bezpieczeństwo zwiększa także możliwość zlokalizowania radiotelefonu dzięki odbiornikowi GPS i obecny w niektórych modelach alarm, uruchamiany po ustalonym okresie pozostawania radiotelefonu w pozycji poziomej.

Wales zwraca też uwagę na to, że przechodzenie na cyfrowe technologie łączności jest częścią procesu automatyzacji kopalń. Firmy takie, jak Rio Tinto i BHP Billiton stopniowo wdrażają zdalne sterowanie maszynami górniczymi. Cyfrowe systemy radiowe połączone sieciami IP i inne technologie bezprzewodowe funkcjonują w takich zastosowaniach jako sieć szkieletowa do transmisji danych operacyjnych w czasie rzeczywistym.

Źródło: www.itnews.com.au

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.

LOTOS Petrobaltic: Platformy i statki w zasięgu systemu TETRA

LOTOS Petrobaltic i Enspirion wspólnie uruchomili w połowie maja stację bazową systemu łączności krytycznej TETRA na platformie wydobywczej Baltic Beta
Pytania? Zadzwoń