Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Australijskie kopalnie i rafinerie masowo przechodzą na łączność cyfrową

Australijskie kopalnie i rafinerie masowo przechodzą na łączność cyfrową

Australijskie przedsiębiorstwa z sektora wydobywczego i paliwowego coraz intensywniej przechodzą z łączności analogowej na cyfrową. Systemy TETRA wdrożyły już firmy takie, jak Rio Tinto, Woodside Energy, Fortescue Metals Group i QGC, znajdująca się w rękach BG Group.

Murray Wales, główny konsultant ds. komunikacji w CSC Australia, w wywiadzie udzielonym serwisowi ITnews.com.au powiedział, że choć stosowane dotychczas systemy analogowe były niezawodne, kopalnie i platformy wiertnicze na całym świecie masowo przechodzą na cyfrowe technologie łączności. Trzy główne spośród nich to TETRA, Project 25 (P25) i Digital Mobile Radio (DMR). “W Australii dostępne są wszystkie trzy technologie, podczas gdy w USA tylko P25 i DMR (od września 2012 roku systemy TETRA są dopuszczone do użytku w USA – przyp. red.), a w Europie TETRA i DMR,” stwierdził Wales. Początkowo na antypodach wybór standardu łączności był podyktowany dostępnością widma. Nie było wydzielonego zakresu częstotliwości, w którym kopalnie mogłyby uruchomić systemy TETRA, więc wdrażano jedynie P25. Jednakże, z ostatnich czterech systemów, za które od strony technologicznej była odpowiedzialna firma CSC, trzy były już oparte o technologię TETRA.

Jak zauważa Wales, zarówno TETRA, jak i P25 dają różne korzyści dla przedsiębiorstw z branży wydobywczej i paliwowej.
“P25 oferuje większą moc i dalszy zasięg, może też pracować na większej liczbie pasm – UHF lub VHF. Zwykle ten system jest stosowany na liniach kolejowych i naprawdę wielkich kopalniach, gdzie dystanse są ogromne.”
Choć TETRA może pracować tylko w paśmie UHF, ma zaletę, której brakuje innym technologiom: tryb pracy dupleksowej. DMR i P25 oferują jedynie łączność w półdupleksie.

Główny konsultant firmy CSC podkreślił też korzyści związane z bezpieczeństwem, jakie daje przejście na łączność cyfrową. Cyfrowe radiotelefony najczęściej wyposażone są w specjalny przycisk służący do nawiązywania połączenia alarmowego. Takie wywołanie ma najwyższy priorytet, więc użytkownik uzyska pomoc nawet, gdy sieć radiowa jest zatłoczona. Bezpieczeństwo zwiększa także możliwość zlokalizowania radiotelefonu dzięki odbiornikowi GPS i obecny w niektórych modelach alarm, uruchamiany po ustalonym okresie pozostawania radiotelefonu w pozycji poziomej.

Wales zwraca też uwagę na to, że przechodzenie na cyfrowe technologie łączności jest częścią procesu automatyzacji kopalń. Firmy takie, jak Rio Tinto i BHP Billiton stopniowo wdrażają zdalne sterowanie maszynami górniczymi. Cyfrowe systemy radiowe połączone sieciami IP i inne technologie bezprzewodowe funkcjonują w takich zastosowaniach jako sieć szkieletowa do transmisji danych operacyjnych w czasie rzeczywistym.

Źródło: www.itnews.com.au

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń