Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze AKSEL wdroży TETRĘ na lotnisku w Rzeszowie

AKSEL wdroży TETRĘ na lotnisku w Rzeszowie

20 czerwca 2011 w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka podpisano umowę na wdrożenie systemu łączności operacyjnej TETRA. Przetarg wygrała firma Aksel Sp. z o.o. z Rybnika. Wkrótce rozpocznie się instalacja systemu opartego na sprawdzonym rozwiązaniu TetraNode firmy ROHILL. Kontrakt obejmuje też  dostawę radiotelefonów TETRA.

„Wybór standardu TETRA, jako podstawowego środka łączności, był dla nas  oczywisty, ponieważ system ten spełnia specyficzne wymagania podyktowane przez warunki  pracy na lotnisku. Firma AKSEL z Rybnika  zaoferowała nam najbardziej konkurencyjne i zaawansowane technicznie rozwiązanie. Wdrożenie cyfrowego systemu TETRA to dla nas krok milowy  w modernizacji i usprawnieniu działania systemu łączności służbowej i z pewnością przyniesie nam szereg korzyści. W drodze przetargu publicznego został wybrany system, który wielokrotnie sprawdził się w bardzo wymagającym środowisku pracy na lotniskach.  Dla odbiorcy takiego jak my, ważne było aby system oraz  radiotelefony spełniały restrykcyjne wymagania i normy.“ – powiedział  Stanisław Nowak – Prezes Zarządu Spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o

Na zdjęciu od lewej: Stanisław Nowak Prezes Zarządu Lotniska Rzeszów-Jesionka oraz Dariusz Adamczyk Wiceprezes Aksel Sp. z o.o.

Na zdjęciu od lewej Stanisław Nowak Prezes Zarządu Spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Sp. z o.o oraz

Dariusz Adamczyk Wiceprezes Aksel Sp. z o.o. po podpisaniu umowy na budowę systemu TETRA.

Przetarg na system TETRA na rzeszowskim lotnisku został ogłoszony w lutym tego roku, jego rozstrzygnięcie nastąpiło na początku czerwca.( Czytaj Rzeszowskie lotnisko ogłosiło przetarg na system TETRA ). Po oficjalnym ogłoszeniu wyników, zespół specjalistów z Aksel przystąpił do pracy.

System będzie się składał z dwóch modułów radiowych umożliwiając dalszą jego rozbudowę. Taka konfiguracja zapewnia pełną redundancję. Nawet jeśli podstawowy moduł nadawczo-odbiorczy odmówi posłuszeństwa ( co zdarza się niezmiernie rzadko) kanał kontrolny jest natychmiast przełączany na drugi moduł. Dzięki temu ewentualna awaria jednego z modułów jest niezauważalna dla końcowego użytkownika, a komunikacja niezakłócona. Całość zostanie zaprojektowana z myślą o przyszłej rozbudowie tak, aby umożliwić bezproblemowe dodanie nowych elementów czy funkcjonalności takich jak np.: geolokalizacja w oparciu o odbiorniki GPS, monitoring pojazdów czy też aplikacje do zarządzania procesami i zadaniami w porcie, opartymi na terminalach noszonych zaopatrzonych w środowisko JAVA oraz specjalne oprogramowanie.

„Wybór standardu TETRA, jako podstawowego środka łączności, był dla nas oczywisty, ponieważ system ten spełnia specyficzne wymagania podyktowane przez warunki pracy na lotnisku. Firma AKSEL z Rybnika zaoferowała nam najbardziej konkurencyjne i zaawansowane technicznie rozwiązanie.” – powiedział Stanisław Nowak, Prezes Zarządu Spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”.

,,Jestem bardzo dumny, że zostaliśmy wybrani do realizacji prestiżowego projektu wdrożenia cyfrowego systemu TETRA na lotnisku w Rzeszowie” – powiedział Dariusz Adamczyk, wiceprezes spółki Aksel. ,,Jest to również okazja do zaprezentowania wyższości systemów TETRA nad innymi technologiami i zdobycia bardzo cennych doświadczeń. Umowa ta potwierdza wysoką pozycję naszej firmy oraz kompetencje w dziedzinie dostaw i integracji rozwiązań radiokomunikacyjnych TETRA pod klucz dla branż o znaczeniu strategicznym. Widząc spory potencjał wzrostu w branży transportowej, mamy nadzieję, że projekt ten utoruje nam drogę do wielu innych podobnych kontraktów w Polsce.

Systemy łączności na lotniskach muszą sprawnie obsługiwać transport lotniczy zachowując najsurowsze poziomy niezawodności i bezpieczeństwa. Wzmożony ruch pasażerski wzmaga zapotrzebowanie na kompleksowe i niezawodne rozwiązania IT przeznaczone do obsługi lotnisk. Jednym z systemów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania każdego lotniska jest zaawansowany i profesjonalny system łączności radiowej.

Systemy łączności ROHILL TetraNode są obecne na wielu lotniskach świata (m.in: na holenderskim lotnisku Schiphol Airport czy będące na etapie budowy na 18 lotniskach w Brazylii).  Porty lotnicze są znaczącym odbiorcą łączności tego standardu. W Polsce cywilne lotniska Szczecin-Goleniów i Katowice-Pyrzowice (również wdrożony przez firmę AKSEL) oraz Wrocław Starachowice korzystają z systemów TETRA. Podobnie jak w  lotnictwie wojskowym gdzie TETRA jest na służbie w miejscowościach Łask, Powidz oraz Krzesiny. Do tego grona już niebawem dołączy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka.

Łączność na rzeszowskim lotnisku jest realizowana w ramach projektu „Poprawa jakości usług w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka poprzez doposażenie w sprzęt oraz systemy obsługi lotniskowej i pasażera” i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Program Poprawa jakości usług w Porcie Lotniczym Rzeszów - Jasionka poprzez doposażenie w sprzęt oraz systemy obsługi lotniskowej i pasażera Funduszu Rozwoju Regionalnego

Źródło: www.aksel.com.pl

O Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka (http://www.rzeszowairport.pl/)

PORT-LOTNICZY

Międzynarodowy Port lotniczy Rzeszów-Jasionka jest położony 10 km od centrum Rzeszowa we wsi Jasionka. Teren lotniska zajmuje ponad 650 ha. Port dysponuje najnowszym, a zarazem drugim najdłuższym pasem startowym w Polsce. Ma on długość 3200 metrów i szerokość 45 m. Port obsługuje regularne rejsy wykonywane przez trzech przewoźników: PLL „LOT”, Ryanair oraz Lufthansę, w następujących kierunkach: Londyn (Stansted), Londyn (Luton), Bristol, Dublin, Birmingham, Frankfurt, Nowy Jork (JFK), Nowy Jork (Newark), Warszawa.

O firmie Aksel Sp. z o.o. ( www.aksel.com.pl )

Aksel Sp. z o.o. Rybnik - Twoja łączność ze światemAksel Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem profesjonalnych systemów radiokomunikacyjnych w standardach TETRA, DMR, MPT1327 i inne. Firma zajmuje się również dostarczaniem aplikacji telemetrycznych, projektowaniem i produkcją oprogramowania monitoringu pojazdów kołowych i szynowych. Aksel jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Motorola oraz od lat jedynym polskim partnerem dostawcy infrastruktury TETRA Node firmy Rohill. Frima Aksel dostarczyła  i wdrożyła system TETRA  Node ROHILL wraz z autorską aplikacją A-RHS ( Aksel Radio Handling System ) dla firmy GTL LOT operującej na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.
Pytania? Zadzwoń