Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Teleinformatyka w Policji: Z dostępem do baz danych

Teleinformatyka w Policji: Z dostępem do baz danych

Policja dysponuje coraz lepszym sprzętem i bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami teleinformatycznymi. Ale potrzeby są ogromne i wciąż niezaspokojone. A przed funkcjonariuszami poważne wyzwania: prezydencja Polski w Unii Europejskiej i Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.  – napisał  Mieczysław T. Starkowski w specjalnym dodatku Przeglądu Obrony Cywilnej na Europoltech  2011 (Artykuł został przygotowany na początku kwietnia, przed decyzją o anulowaniu przetargu na OCSŁR).

Policjant stukający mozolnie w klawisze maszyny do pisanie nie odszedł jeszcze do historii. Możemy się tylko pocieszać, że nie jest to wyłącznie nasza polska specyfika. Jeszcze parę lat temu taką scenkę można było obserwować nawet w bogatych rozwiniętych Niemczech. U nas proces informatyzacji służb jest w toku, ale trochę jeszcze potrwa. Sprzęt teleinformatyczny jest dość drogi, a pieniędzy budżetowych tradycyjnie brakuje. Komenda Główna Policji stara się wykorzystywać również fundusze europejskie, ale potrzeby są ogromne.

Szklanka w połowie pełna

Komputer kosztuje około 2500 zł, a oprogramowanie – mniej więcej drugie tyle. Zaś policjantów jest 98 tysięcy. Wyposażenie wszystkich jest więc kwestią czasu. Poza tym ten sprzęt szybko się starzeje. Dlatego z różnych względów (nie tylko finansowych) nie warto kupować wszystkiego od razu. Robi się to etapami.

Obecnie Policja ma ponad 60 tys. komputerów. Ale sporą część należałoby już wycofać z użytku. Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji przygotowuje zakup dużej ilości urządzeń (6 tys. sztuk) jeszcze w tym roku. Ma on być uzupełniony dostawami (około 1000 sztuk) z puli Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obecnie Policja ma ponad 60 tys. komputerów. Ale sporą część należałoby już wycofać z użytku. Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji przygotowuje zakup dużej ilości urządzeń (6 tys. sztuk) jeszcze w tym roku. Ma on być uzupełniony dostawami (około 1000 sztuk) z puli Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Używamy zarówno komputery stacjonarne, jak i przenośne – mówi Jacek Dynysiuk, radca w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji. – Wiele zależy od potrzeb użytkowników. Jedni korzystają z Internetu, inni poruszają się tylko w PSTD (Policyjnej Sieci Transmisji Danych). Poza tym niektórzy pracują głównie przy biurku, inni zaś są w ciągłym ruchu.

Część komputerów (mobilne terminale przewoźne – Policja użytkuje ich 2 tys.) zainstalowano w radiowozach. Jest już trochę handheldów (mobilnych terminali noszonych – ponad 7 tys.). Jedne i drugie są przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. A służą głównie do dostępu do baz danych. Takie jest ich główne przeznaczenie (pisaliśmy o tym w numerze 7/2010 POC). I do tej pory sprawdzają się nieźle.

Natomiast do łączności między policjantami służą przede wszystkim radiotelefony. Policja wykorzystuje spore pasmo UKF. Niedawno (w roku bieżącym) – po kilku latach – zakończono realizację projektu Radio 2, obejmującego również łączność cyfrową DMR (Digital Mobile Radio). Łącznie policjanci mają do dyspozycji ponad 70 tys. radiotelefonów.

Policja od dawna korzysta też z systemu TETRA. Niestety, tylko w czterech dużych miastach: Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie. TETRA jest rozpatrywana jako jeden z potencjalnych standardów w przetargu na Ogólnopolski Cyfrowy System Łączności Radiowej. Ale rozstrzygnięcie w tej sprawie ma zapaść w MSWiA, a nie KGP. Zarówno dostawcy, jak i przyszli użytkownicy, z niecierpliwością czekają na decyzję.

Cyfrowa ma być również sieć telefonii stacjonarnej Policji. Ale nie da się jej zmigrować w krótkim czasie. Niewątpliwie ten proces również trochę potrwa. Zaczął się wraz z budową Ogólnopolskiej Sieci Teletransmisyjnej. Termin jej zakończenia zależy między innymi od posiadanych środków finansowych. Obecnie trudno podać konkretną datę.

KSIP, CEPiK i inne

Naturalnie terminale końcowe to nie wszystko. Przeciwnie, pojedyncze urządzenie może niewiele. Podstawą jest sieć, a najważniejszym celem –  zarządzanie informacją. To jest dziś siła teleinformatyki. I w zasadzie w Policji duża część terminali abonenckich służy do korzystania z centralnych baz danych, przypomina Jacek Dynysiuk.

Wszelkie urządzenia – przede wszystkim mobilne – służą temu, żeby policjanci sięgali po informacje zawarte w bazach danych. Dzięki temu, będąc w terenie, mogą sami weryfikować prawdziwość informacji. Nie muszą korzystać z pośrednictwa innych.

SWD-system-wspomagania-dowodzenia-Komenda Stołeczna Policji

Policja od dawna korzysta z systemów bazodanowych. Jednak przed uruchomieniem terminali mobilnych policjanci zmuszeni byli drogą radiową komunikować się z macierzystą jednostką, żeby kolega zajrzał do bazy danych. Obecnie sam – klikając – łączy się z bazą danych. Sprawdzanie odbywa się zatem nieporównanie krócej. Poza tym ta metoda jest bezpieczniejsza. Nie chodzi już nawet o treść informacji. Ale przecież nikt nie musi słuchać, że sprawdza się Jana Kowalskiego w określonym miejscu. Jest znacznie trudniej włamać się do tego systemu niż podsłuchiwać rozmowy. Inną zaletą jest sprawne dokumentowanie postępowania. System zapisuje, kto i kiedy był sprawdzany, a także przez kogo, w jakich okolicznościach i tak dalej.

Policjanci mają do dyspozycji przede wszystkim KSIP (Krajowy System Informacyjny Policji) – wyjaśnia Jacek Dynysiuk. – Gromadzi on informacje istotne dla samej Policji i bezpieczeństwa państwa (dotyczące między innymi przestępczości, ruchu drogowego, rzeczy utraconych i tak dalej).

Funkcjonariusze mogą sięgać również po dane przechowywane w systemach niepolicyjnych. KSIP jest zintegrowany głównie z systemami CEL (Centralna Ewidencja Ludności – dawny PESEL), a także CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Naturalnie Policja ma też dostęp do systemów międzynarodowych, między innymi takich jak SIS (Schengen Information System), bazy danych Europolu i Interpolu.

Cały czas tworzy się zresztą coś nowego. Powstał system ePosterunek (między innymi wspomaga obsługę zdarzeń kryminalnych). Wspólnie w CPI Policja intensywnie pracuje też nad systemem obiegu dokumentów elektronicznych, który będzie stopniowo eliminował papierową pocztę. Te systemy mają wprowadzić ogromne zmiany w jakości pracy Policji. Skutkiem zaś powinno być skrócenie postępowania, a także obniżenie kosztów.

Patrzy na nas Europa

Wszelkie urządzenia – przede wszystkim mobilne – służą temu, żeby policjanci sięgali po informacje zawarte w bazach danych. Dzięki temu, będąc w terenie, mogą sami weryfikować prawdziwość informacji. Nie muszą korzystać z pośrednictwa innych.

Przed naszym krajem wielkie ważne wydarzenia: prezydencja w Unii Europejskiej w drugim półroczu tego roku i Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w czerwcu przyszłego roku. Policja powinna być do nich dobrze przygotowana. Dlatego współpracuje z CPI (między innymi przy tworzeniu centrów powiadamiania ratunkowego), a także z innymi służbami. Konieczna jest bowiem integracja ze strażą pożarną, pogotowiem ratunkowym, ale również ze Strażą Graniczną, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i wieloma innymi urzędami i instytucjami. Jest to niesłychanie ważne zwłaszcza w dziedzinie łączności.

Biuro Łączności i Informatyki KGP przygotowuje narzędzia do zabezpieczenia wspomnianych wydarzeń. Jakie to mają być narzędzia, określają inne komórki Policji. Obecnie kończy się przygotowywanie zakupu wyposażania Centrum Dowodzenia Operacją. Jest też wspólny radiowy kanał komunikacyjny z Biurem Ochrony Rządu. Podejmuje się też wszelkie działania, by nie dopuścić do sytuacji niedostępności któregokolwiek systemu podczas obsługi tych niezmiernie ważnych wydarzeń. Niezbędne jest między innymi zapewnienie odpowiednich metod kryptograficznych.

Staramy się zrobić jak najwięcej w najbliższych tygodniach – podkreśla Jacek Dynysiuk. – Ludzie powinni poznać nowe rozwiązania i nauczyć się je jak najlepiej wykorzystywać już teraz, przed 1. lipca.

Chodzi o to, żeby później wszystko działało bez zarzutu. Ale do zrobienia pozostało jeszcze bardzo dużo. Trwa dramatyczny wyścig z czasem.

Autor: Mieczysław T. Starkowski

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Page Commmunication będzie serwisować stołeczną TETRĘ Policji

Firma Page Commmunication została wybrana na realizację usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury systemu trankingowego TETRA TetraNode firmy Rohill dla Komendy Stołecznej Policji

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?
Pytania? Zadzwoń