Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Siedem sposobów na oszczędności w sieci TETRA

Siedem sposobów na oszczędności w sieci TETRA

TETRA dla strazy pozarnej atex iskrobezpieczny radiotelefonWielu użytkowników sieci TETRA dotyka problem cięcia funduszy. Firma Motorola Solutions dowodzi, że w zasięgu ręki klientów istnieje cała gama środków umożliwiających oszczędności. Środki te nie dość, że zredukują koszty operacyjne sieci, to jeszcze usprawnią jej działanie.

Wiele służb bezpieczeństwa publicznego stara się w dzisiejszych czasach osiągnąć kompromis między realizacją oszczędności a utrzymaniem prawidłowego poziomu funkcjonowania. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje cały wachlarz sposobów obniżających koszty pracy w sieciach TETRA.

Już istniejący operatorzy mogą pracować nad optymalizacją wydajności swoich sieci i redukcją kosztów operacyjnych. Nowi użytkownicy, mogący mieć wątpliwości co do wdrażania sieci TETRA, powinni podliczyć całkowite koszty posiadania takiej sieci i rozważyć korzyści płynące z migracji na najnowocześniejszy sprzęt działający w tym standardzie.

Firma Motorola wskazuje kilka sposobów realizowania oszczędności, takich jak obniżenie kosztów działania sieci transportowych, redukcja poboru energii elektrycznej i zajmowanej przestrzeni oraz częstsze stosowanie zaawansowanych aplikacji.

1. Do 70% oszczędności na sieciach transportowych

Koszty backhaulu (czyli sieci transmisyjnej) stanowią ważną część kosztów ogólnych funkcjonowania sieci TETRA. Zastosowanie najnowszych technologii transmisyjnych może przynieść znaczne i długoterminowe oszczędności na wydatkach operacyjnych. Niektórzy klienci wdrażają sieci MPLS (Multi-Protocol Label Switching), kosztujące znacznie mniej niż tradycyjne sieci E1 lub X21.

Możliwe stają się oszczędności rzędu 70% na samych tylko sieciach transmisyjnych. Ponadto, spora grupa europejskich usługodawców ujawniła plany wycofywania się z technologii E1 aby przygotować klientów do migracji, od roku 2012 wzwyż. Po upływie tego czasu, klienci nadal korzystający z transmisji E1 mogą się spodziewać podwyżki kosztów tej usługi lub też wymuszenia przejścia na nowsze technologie, takie jak Ethernet czy MPLS.

2. Do 70% oszczędności energii

W swoich najnowszych systemach TETRA, Motorola wykorzystuje najlepsze w swojej klasie zdobycze techniki, takie jak wirtualizacja i obsługa wielu systemów operacyjnych, wywodzące się z bliskiej gałęzi technologicznej jaką jest przemysł informatyczny. Umożliwiło to opracowanie jednego z najbardziej kompaktowych, wydajnych i funkcjonalnych systemów TETRA na rynku.

Systemy te gwarantują realne i namacalne korzyści w postaci prawie 70% obniżki poboru energii oraz prawie 70% obniżki zajmowanego miejsca w pomieszczeniach technicznych. Klienci natychmiast odczują powyższe oszczędności.

Inną korzyścią płynącą z zastosowania wydajnych serwerów są ich mniejsze gabaryty, dzięki czemu Motorola może zaoferować swoim klientom jeszcze wyższe poziomy redundancji, a także zapewnić im możliwość rozbudowy sieci, tak bardzo koniecznej przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na usługę.

Na tej samej zasadzie, najnowszej generacji stacje bazowe firmy Motorola zostały zoptymalizowane pod kątem oszczędności energii i mniejszego wydzielania ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów pracy.

MTS1-Motorola-TETRA-Teds-Base-StationPośród wszystkich innowacji Motoroli mających zapewnić oszczędności znajduje się nowa stacja bazowa MTS1, pracująca z pojedynczą nośną. Skierowana jest ona do klientów potrzebujących zasięgu na zewnątrz lub wewnątrz budynków przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Jednostki te mogą być montowane w szafach typu rack, mocowane na ścianach lub masztach, dzięki czemu można zaoszczędzić na opłatach wynajmu przestrzeni. Pojawienie się MTS1 na rynku oznacza możliwość korzystania z najbardziej wydajnej stacji bazowej jaka kiedykolwiek powstała, pobierającej tyle samo mocy co pojedyncza żarówka, podczas gdy inne dostępne stacje bazowe mogą pobierać moce rzędu kilku kilowatów!

Większość sieci jest zaplanowana w taki sposób, aby w razie potrzeby zapewnić dodatkową pojemność na dodatkowych nośnych. Nadajniki tych dodatkowych kanałów transmisyjnych pobierają energię 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oznacza to sporo zmarnowanej energii i większą produkcję dwutlenku węgla. Motorola wprowadziła nowatorski sposób wyłączania tych dodatkowych nośnych kiedy nie są one wykorzystywane. Jednak kiedy tylko pojawia się zapotrzebowanie na dodatkową pojemność, są one automatycznie aktywowane. Cały mechanizm jest niewidoczny dla użytkowników, ale oszczędność energii, a co za tym idzie i środowiska, jest jak najbardziej realna.

3. Oszczędności na wynajmie przestrzeni

Motorola włożyła dużo wysiłku w uproszczenie i zredukowanie gabarytów swoich najnowszych elementów systemowych, i to o prawie 70% w stosunku do swoich poprzednich produktów. To dobra wiadomość dla tych, którzy szukają alternatywnych zastosowań dla zwolnionego miejsca, takich jak tworzenie dodatkowych stanowisk operatorskich, instalowanie dodatkowych urządzeń peryferyjnych (np. usług lokalizacyjnych GPS/AVL) czy też konsolidacja zaplecza technicznego w danej lokalizacji, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia kosztów wynajmu, klimatyzacji czy też ponownego rozmieszczenia personelu.

4. Wykorzystać maksymalnie istniejące sieci

Sporo organizacji jest nieświadomych wszystkich dostępnych funkcji w dzisiejszych sieciach, dlatego też potrzebują pomocy w odkryciu pełnego potencjału drzemiącego w tym, co już posiadają. Oto kilka przykładów tego, co obecnie oferuje już Motorola:

  • Intensywniejsze wykorzystanie personelu dzięki usłudze Call Out

Rozwiązanie Call Out Motoroli działa trochę na zasadzie pagera, z tą różnicą, że korzysta z priorytetowego kanału transmisji danych w sieci TETRA. Ponadto umożliwia klientom wysyłanie wiadomości i przekazywanie odpowiedzi w drugą stronę. Klienci mogą zarządzać swoimi zasobami ludzkimi za pośrednictwem sieci TETRA, bez konieczności korzystania z oddzielnej, analogowej sieci przywoławczej.

W sytuacjach kryzysowych, system Call Out pozwala dyspozytorom na szybkie i skuteczne rozmieszczanie zasobów ludzkich, ponieważ wiedzą oni gdzie dany pracownik się znajduje, a tym samym powiadamiają tylko tych będących we właściwym rejonie. Z kolei personel ma możliwość przyjęcia lub odrzucenia zlecenia. Dzięki temu dyspozytor wie kto jest dostępny i może szybko zebrać grupę interwencyjną dla danego incydentu

  • Natychmiastowe wysyłanie zdjęć i informacji wizualnych dzięki usłudze WAP Push

WAP Push jest kolejną z rzędu usługą transmisji danych po sieci TETRA. Dane o znaczeniu krytycznym takie jak obrazy, zdjęcia czy mapy mogą być wysyłane do wybranych użytkowników albo do całych ich grup; na przykład zdjęcie zaginionego dziecka wraz z opisem tekstowym. Wiadomości mogą być wysyłane jako „normalne”, wtedy odebranie ich będzie wymagało wciśnięcia przycisku, lub jako „priorytetowe”, a wtedy wiadomość zostanie pobrana i wyświetlona automatycznie.

 

5. Alternatywne metody finansowania

Organizacje, które potrzebują nowego sprzętu, ale które mają ograniczone pole manewru w związku z cięciami funduszy, powinny zastanowić się nad alternatywnymi sposobami prowadzenia zamówień publicznych. Dostawcy i operatorzy będą musieli znaleźć nowe, oszczędniejsze sposoby inwestowania w sprzęt i rozwiązania techniczne. Dostawcy na przykład mogliby udostępniać sprzęt na zasadzie kilkuletniej umowy opartej na leasingu zwrotnym. Dzięki temu zamawiający nie musiałby realizować jednorazowej, szerokiej inwestycji w czasach kiedy ciężko jest pozyskać fundusze.

6. Usprawnienie procesu aktualizacji – inwestować aby oszczędzać

Kiedy sieci są poprawnie konserwowane i posiadają najnowsze oprogramowanie zmniejsza się ryzyko występowania problemów mogących wpłynąć na strategiczne usługi dla klientów. W ostatniej ofercie Motoroli znajdują się kompleksowe narzędzia, oparte na najnowszych technologiach, pozwalające na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia zakłóceń w działaniu sieci podczas aktualizacji/rozwoju jej elementów, a także na dalszą, stopniową redukcję poziomu wykorzystania personelu i potrzebnej pracy w tym czasie.

7. 90000 minut dodatkowej produktywności w przeciągu 5 lat dzięki korzystaniu z Integrated Terminal Management

Większość terminali jest przeprogramowywana kilka razy w ciągu roku. Na przykład po to, żeby zmienić poziomy głośności zgodnie z nowymi wytycznymi. Ponadto, przeważnie co roku, w każdym terminalu jest aktualizowane oprogramowanie. Tego rodzaju operacje są czasochłonne i kosztowne, szczególnie jeśli dana organizacja posiada dużą flotę terminali radiowych.

Tradycyjnie tego typu aktualizacji dokonywało ręcznie około pięciu specjalistów. Przy takim podejściu cały proces mógł trwać nawet dwa miesiące, biorąc pod uwagę ilość terminali, konieczność reorganizacji godzin pracy w taki sposób, żeby możliwy był fizyczny dostęp do terminala, a także wymóg pracy w różnych lokalizacjach. W jednym tylko hrabstwie (w UK) siły policyjne mogą być rozproszone w 20 komisariatach.

Zmuszanie policjantów do przynoszenia swoich radiotelefonów może pozbawić ich możliwości wyruszenia na patrol, a to z kolei ma wpływ na ich produktywność.

Jednak dzięki systemowi Integrated Terminal Management (iTM) Motoroli możliwe już jest przeprowadzenie aktualizacji w sposób automatyczny. Kieszeń dokująca, mogąca przyjąć od 6 do 12 radiotelefonów, jest zainstalowana na komisariacie i połączona do systemu Motoroli.

Kiedy pojawia się potrzeba aktualizowania terminali, policjanci pod koniec swojej zmiany zostawiają radiotelefony w powyższym urządzeniu, w którym otrzymują one automatycznie nowe oprogramowanie.

Stosowanie iTM pozwala zaoszczędzić na specjalistach, którzy przychodzili i ręcznie aktualizowali każdy terminal. Możliwe jest także zwiększenie wydajności pracy, ponieważ nie trzeba już ściągać funkcjonariuszy ze zmiany na czas programowania ich radiotelefonów. Dzięki temu mogą oni zostać dłużej w terenie. Z szacunków Motoroli wynika, że przeciętna jednostka policji może zyskać do 90000 minut produktywności w przeciągu pięciu lat, jeśli korzysta ona z ITM.

Podsumowując, nie jest ważne jakiego typu organizację się reprezentuje, ani jak dużą. W każdym przypadku istnieją nowe sposoby na zrealizowanie oszczędności do 70% w sieciach TETRA, na których już teraz klienci mogą skorzystać.

Źródło: http://www.wireless-mag.com/

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń