Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Prezes Genesis o aplikacji do monitorowania pracy sieci Dimetra IP

Prezes Genesis o aplikacji do monitorowania pracy sieci Dimetra IP

Amerykańska firma Genesis od wielu lat dostarcza zaawansowane aplikacje do monitorowania oraz zarządzania siecią TETRA Dimetra IP. Phill Burks, prezes firmy, stwierdził podczas wystawy BAPCO 2011 w Londynie, że administrowanie siecią TETRA lub P25 bez wykorzystania narzędzi jego firmy może być porównywalne do pilotowania odrzutowca pozbawionego instrumentów pokładowych lub do prowadzenia samochodu bez deski rozdzielczej.

„Oczywiście można w ten sposób się przemieszczać, ale nigdy nie można być wtedy pewnym jak długo czasu minie zanim skończy się paliwo. Oprogramowanie firmy Genesis pokazuje na bieżąco kiedy sieć TETRA lub P25 osiąga limit swojej pojemności na podstawie zliczonych sygnałów zajętości.” – kontynuował Phill.

Genesis-NetWatch3-NetVista-Motorola-Dimetra-IP-software-small.jpg

Phil wskazał duży ekran przedstawiający na bieżąco pracę sieci radiowych w stanie Illinois. Stacje bazowe wyświetlone były w postaci kolorowych punktów o kolorach zielonym, żółtym i czerwonym, w zależności od natężenia ruchu na danym obiekcie. Kiedy na ekranie pojawiła się kolejna czerwona kropka Phil zareagował: „Proszę spojrzeć na tego użytkownika. Nie został obsłużony z powodu przeciążenia stacji. To oznacza, że będzie trzeba na tym obiekcie zwiększyć dostępne zasoby radiowe. To co widzimy w tej chwili na żywo jest cały czas archiwizowane. Dzięki tym informacjom będzie można później dokonać analizy wydarzeń. Co takiego się stało? Czy potrzeba więcej zasobów? Czy nastąpiła awaria któregoś kanału? Czy wystąpił problem komunikacji stacji bazowej z resztą sieci?”.

Kliknij na obrazek aby dowiedzieć się więcej na temat aplikacji GenWatch3 NetVistaDzięki zastosowaniu narzędzi firmy Genesis administrator może w każdej chwili wygenerować różnorodne raporty dotyczące na przykład miesięcznej ilości połączeń odrzuconych z powodu zajętości sieci. Może w ten sposób odróżnić chwilowe przeciążenie od stałego niedoboru zasobów radiowych. Phil dodaje: „Dane, które otrzymujemy z sieci Motorola Dimetra lub P25 zawierają precyzyjną listę wywołań grupowych, indywidualnych i alarmowych. Każde wciśnięcie przycisku nadawania jest rejestrowane”.

Oprogramowanie firmy Genesis pozwala też przeprowadzać pełny audyt danej sieci. „Weźmy przykładowo sytuację, w której dochodzi do strzelaniny i zostaje wciśnięty w radiotelefonie przycisk alarmowy. Jednak nikt nie reaguje. Nasze oprogramowanie jest w stanie wykazać, czy przycisk ten faktycznie został wciśnięty i określić bardzo precyzyjnie dokładny moment tego wydarzenia. Posiadamy szczegółowe elementy całej układanki”.

Firma Genesis powstała dzięki doświadczeniu Phila Burksa, który pracował jako prywatny radiooperator w USA. Zarządzał dziewięcioma sieciami radiowymi, dzięki obsłudze których nauczył się programowania. Na początku były to proste programy zliczające czas antenowy poszczególnych użytkowników. Następnie stworzył oprogramowanie graficzne monitorujące ruch w sieci i informujące o zaistniałych przeciążeniach. „Wpadłem na pomysł narysowania linii  na moim wykresie, powyżej której znajdować się miało 10% moich najbardziej aktywnych użytkowników. Następnie porozmawiałem z każdym z nich i złożyłem propozycję: albo dopłacicie mi za przekroczenie czasu antenowego, albo zmniejszycie generowany przez siebie ruch w sieci. Użytkownicy ci zdecydowali się na ograniczanie swoich wypowiedzi. Dzięki temu mogłem zaprosić do systemu dodatkowych użytkowników i tym samym zwiększyć dochody”.


Genesis-Zaawansowane-raportowanie-w-systemie-Dimetra-IP-Motorola-TETRA.jpg

Wszechstronność oprogramowania firmy Genesis pozwala zapewnić operatorowi sieci wyższy poziom usług swoim klientom. Potrafi wykryć radiotelefony, które nie są używane, które zostały zgubione lub skradzione oraz te, które posiadają sklonowany numer identyfikacyjny. „Klonowanie terminali jest rzadkością w sieciach TETRA, ale już nie w sieciach P25. Wystarczy sklonować ID danego radia i ustawić je na inna grupę rozmowną. To prawdziwy problem, ponieważ generuje straty czasu antenowego dla właściciela sieci. Pewien czas temu, w Teksasie, działała firma holownicza, której właściciel sklonował 200 radiotelefonów i udostępnił je swoim współpracownikom, o czym oni sami nie wiedzieli. Osoba ta została zatrzymana, musiała zapłacić grzywnę i miała wiele innych nieprzyjemności”.

W celu wykrycia tego rodzaju zachowań firma Genesis opracowała funkcję wykrywającą klony na podstawie informacji o zbyt szybkim przelogowywaniu się radiotelefonów na zbyt duże odległości. Oprogramowanie wykrywa także urządzenia, które nie wylogowują się z sieci a jedynie nasłuchują danej grupy rozmownej.

„W przypadku zaistnienia takich podejrzeń jesteśmy w stanie wygenerować w krótkim czasie raport ujawniający poziom aktywności użytkowników. Przeprowadziliśmy obserwację sieci jednego z naszych większych klientów i wykryliśmy trzy bierne radiotelefony, które tylko słuchały tego, co działo się na jednej z ważniejszych grup rozmownych. Teraz już chyba lepiej rozumiecie co miałem na myśli mówiąc o samochodzie bez deski rozdzielczej”. – zakończył Phill Burks.

O firmie Genesis  (http://www.genesisworld.com)

Kliknij aby dowiedzieć się więcej o firmie Genesi

Grupa Genesis jest amerykańską firmą telekomunikacyjną, która tworzy innowacyjne oprogramowanie do zarządzania sieciami trankingowymi. Jednym z flagowych produktów jest zbiór aplikacji takich jak GenWatch, obecnie znany jakoGenWatch3 bazująca na strumieniu danych ATIA (ang. Air Traffic Information Access) pochodzący z infrastruktury Motoroli. Poza systemami SmartZone, Dimetra IP TETRA, Genesis tworzy aplikację dla MotoTRBO, ASTRO 25, P25 produkowane przez Motorolę.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.

LOTOS Petrobaltic: Platformy i statki w zasięgu systemu TETRA

LOTOS Petrobaltic i Enspirion wspólnie uruchomili w połowie maja stację bazową systemu łączności krytycznej TETRA na platformie wydobywczej Baltic Beta
Pytania? Zadzwoń