Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Polska ogłasza przetarg - artykuł z Computerworld

Polska ogłasza przetarg – artykuł z Computerworld

Poniżej zamieszczamy przedruk artykułu: „Polska ogłasza przetarg na system łączności dla służb porządkowych i ratowniczych” autorstwa Piotra Rutkowskiego.

*********************************************************************************

Nasz kraj jest ostatnim w Europie, które decyduje się na jego wdrożenie. Polska przygotowywała się do tego od 10 lat. To ostatni moment, by zdążyć z budową potrzebnego na co dzień systemu łączności radiowej, bez którego nie da się bezpiecznie zorganizować EURO 2012.

W przetargu ogłoszonym przez MSWiA przewiduje się budowę nowej sieci radiowej w pierwszym etapie w ciągu trzech lat w największych miastach ich okolicach: w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, aglomeracji śląskiej.

Polska to jedno z ostatnich państw w Europie, które wstrzymywały się z decyzją w sprawie budowy jednolitego systemu dla służb porządkowych i ratowniczych. Od powołania w MSWiA zespołu w tej sprawie minęło w lipcu 10 lat. Przynajmniej dwukrotnie było bardzo blisko rozstrzygnięć. W kilku miastach powstały też sieci w oparciu o wcześniejsze wersje TETRA.

Ogłoszenie ucina część spekulacji, co do opcji rozwojowych systemu. Zgodnie z zasadą neutralności technologiczne nie wymienia nazwy europejskiego standardu TETRA, ale wykonawcy muszą się legitymować doświadczeniem realizacji dużych projektów w paśmie 380-400MHz. To pasmo zarezerwowane w Europie dla TETRA. Sieć CDMA, którą od kilku lat próbuje rozwijać w całej Polsce należący obecnie do Polkomtela Nordisk, w oparciu o wypróbowany w chińskich warunkach i wdrażany w niektórych krajach system dyspozytorski działa w nieco wyższym paśmie. Obecny etap nie determinuje, co będzie z łącznością dla służb porządkowych i ratowniczych w mniejszych miastach i na reszcie terytorium Polski.

TETRA zyska z pewnością przewagę rynkową, ale nie można wykluczyć, że w przyszłości pojawią się jakieś rozwiązania hybrydowe, wykorzystujące potencjał alternatywnych technologii i synergie technologii następnej generacji. MSWiA uniknęło też w ogłoszeniu determinowania wersji systemu. Wiadomo, że dostawcy technologii oferują już opcje pozwalające zapewnić szybką transmisję danych, której dotąd TETRA nie miała. Wymaga to nieco szerszego pasma niż dotąd było przeznaczone w Europie, ale akurat Polska jest w tej kwestii dosyć otwarta. Można się spodziewać, że oferenci będą proponować ewolucyjny rozwój technologiczny systemu w trakcie budowy i przyszłego wdrażania. Zaczynając późno, kiedy wypracowano wiele nowych standardów dla TETRA, z pozycji światowego marudera, moglibyśmy się stać liderem.

Nie narzucono wreszcie z góry, przynajmniej w tej fazie, modelu biznesowego przedsięwzięcia. Będzie to zapewne również przedmiotem negocjacji w fazie przetargu do której zostanie dopuszczonych nie więcej niż 5 oferentów. Z dużą dozą pewności można zakładać, że będą to globalni potentaci technologii TETRA: EADS i Motorola, ale w tej rozgrywce jest miejsce również dla innych poważnych firm technologicznych, które specjalizują się ostatnio w usługach zarządzania infrastrukturalnymi projektami sieciowymi w telekomunikacji, chociaż same tych urządzeń prawie nie produkują, to Alcatel-Lucent, który przyjął taką rolę w ubiegłym roku w Niemczech, czy też Ericsson.

Trzeba też pamiętać, że w przeszłości apetyt na zarządzanie projektem rządowej sieci radiowej deklarowały również największe polskie firmy IT, chociaż obecne zapytanie ofertowe daje przewagę kompetencjom merytorycznym, a nie polskiej „relacyjności”, jak się to utarło w rządowych projektach IT.

Autor: Piotr Rutkowski Publikacja za zgodą autora i wydawnictwa.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń