Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Polska nadal bez systemu łączności dla służb. Czy potrzeba takiej tragedii jak...

Polska nadal bez systemu łączności dla służb. Czy potrzeba takiej tragedii jak w Paryżu aby to zmienić?

Polska nadal pozostaje białą plamą na europejskiej mapie krajów które posiadają ogólnokrajowe systemy radiowe dla swoich służb. Były już rząd miał ambitny plan spięcia autonomicznych systemów łączności służb w jeden Ogólnopolski Cyfrowy System Łączności Radiowej (OCSŁR). W dokumencie dwukrotnie pojawiają się ogólnikowe stwierdzenia dotyczące konieczności budowy ogólnokrajowego systemu cyfrowej łączności radiowej. Dzięki takiemu systemowi mogłyby one szybciej i efektywniej reagować na zagrożenia. Czy potrzeba takiej tragedii jaka miała miejsce w Paryżu aby to się zmieniło? Czy Anna Streżyńska, minister cyfryzacji w nowym rządzie PiS zmieni ten stan rzeczy.

Zgodnie z wymogami MSWiA, platforma powinna umożliwić wymianę korespondencji głosowej, jak również mobilny i bezpieczny dostęp do zasobów bazodanowych. Chodzi również o zagwarantowanie komunikacji między stanowiskami dowodzenia a oddziałami w terenie. Obecnie każda ze służb korzysta z własnego systemu. Dlatego muszą koordynować działania za pośrednictwem dyspozytorów. Jak się okazuje, jak zwykle skończyło się na deklaracjach bez poparcia w konkretnych działaniach.

Polska jest jedynym państwem w Europie, który nie ma jednolitego systemu łączności dla służb ratowniczych i porządku publicznego – mówi money.pl Piotr Rutkowski, ekspert strategii rynku telekomunikacyjnego.

Prace nad koncepcją budowy zintegrowanego ogólnopolskiego cyfrowego systemu łączności radiowej trwają od kilku lat. Ogłoszony w sierpniu 2010 r. przetarg na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie ˝Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej – etap I˝ został unieważniony w kwietniu 2011 r. ze względu na brak środków finansowych.

Ten system pierwszy raz był tworzony w 1995 r. Koncepcji mamy mnóstwo, napisanych przez światłe gremia. Ale nie było nigdy pieniędzy i woli politycznej – dodaje Anna Streżyńska, była prezes UKE, obecnie minister cyfryzacji w rządzie PiS.


Faktycznie, od czasu powodzi stulecia w 1997 r., gdy służby zostały sparaliżowane przez niedowład systemów łączności, powstało kilkanaście koncepcji całkiem nowego systemu. Do dziś żaden nie został wprowadzony w życie. – Poszczególne rządy działały w kwestii budowy systemu łączności na zasadzie „a nuż się uda przetrwać kolejny dzień bez problemów” – kwituje Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

W efekcie zamiast ogólnokrajowego systemu łączności wciąż działamy w Polsce strategią wysp – tak było choćby przed Euro 2012, kiedy w niektórych dużych miastach kupowano sprzęt i tworzono systemy łączności. Każdy na własną rękę.

Pełny raport na temat OCSŁR dostępny w serwisie Money.pl, w artykule: Polska bez systemu łączności. W razie ataku wojsko, policja i służby mogą być bezradne

Źródło: Telix.pl

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń