(PAP/onet.pl) „Istotną przeszkodę stanowi różnorodna infrastruktura w zakresie łączności radiowej bądź jej brak” – napisano w uzasadnieniu raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie kontroli dotyczącej systemu powiadamiania ratunkowego (tzw. CPR-ów) i zarządzania kryzysowego. Pełny raport zostanie opublikowany w ciągu kilku tygodni.
Według zapowiedzi nieistniejącego już Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z lutego CPR-y miały być gotowe we wszystkich województwach do końca tego roku. Operatorzy mieli dysponować bezpośrednimi połączeniami komputerowymi ze wszystkimi służbami ratowniczymi w województwie. Są jednak opóźnienia.
W środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Konieczność zmiany przepisów ma związek z opóźnieniami w uruchomieniu na terenie całego kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112).
W myśl projektu wojewoda będzie mógł powierzyć m.in. straży pożarnej lub policji wykonywanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego, na terenie nieobsługiwanym przez CPR-y, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2013 r.
Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, do tego czasu działalność tworzonych centrów powiadamiania ratunkowego będzie stopniowo rozszerzana o kolejne powiaty. Jednakże wobec różnego stopnia zaawansowania projektów teleinformatycznych, w wielu przypadkach, cały system nie będzie mógł być uruchomiony w jednym terminie. „Istotną przeszkodę stanowi różnorodna infrastruktura w zakresie łączności radiowej bądź jej brak” – napisano w uzasadnieniu.
Wiceprzewodniczący sejmowej komisji Jarosław Zieliński (PiS) zarzucił rządowi nieudolność w uruchamianiu systemu powiadamiania ratunkowego. Pytał, jaka jest gwarancja, że do końca 2013 r. system zostanie zbudowany. „To jest niezwykle ważny w kontekście codziennego funkcjonowania, a także w kontekście zbliżających się mistrzostw Euro 2012” – powiedział.
Źródło: ONET/PAP
Czytaj całość: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/opoznienia-w-cpr-raport-nik-w-ciagu-kilku-tygodni,1,4960191,wiadomosc.html