Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Norweskie helikoptery wkrótce z TETRĄ

Norweskie helikoptery wkrótce z TETRĄ

Norweskie helikoptery wkrótce z TETRĄFirma Scandinavian Avionics (SA) podpisała umowę ramową z Norweską Dyrekcją ds. Łączności Kryzysowej (DNK The Directorate for Emergency Communication), podległą MSWiA Norwegii, na instalacje systemu łączności TETRA we flocie około 30 helikopterów używanych przez ratownictwo (wojskowe i  medyczne), straż oraz policję.

Michael R. Truelsen, Manager w Scandinavian Avionics powiedział: „Dzięki szerokim kompetencjom oraz ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu w branży lotniczej , projekt ten jest idealnym wyzwaniem dla nas i jesteśmy bardzo zadowoleni, że dostaliśmy możliwość realizowania go wspólnie z DNK. Czekamy na rozpoczęcie procesu doposażenia helikopterów w system radiowy pracujący w standardzie TETRA. Z pewnością przyczyni się to do jeszcze efektywniejszego współdziałania norweskiej straży pożarnej, pogotowia, policji i agencji ratowniczych w przyszłości.”

Scandinavian Avionics dostarczy specjalistyczne terminale lotnicze TETRA i dodatkowe akcesoria pochodzące od brytyjskiego producenta  Cobham Antenna Systems (dawniej Chelton). Firma Cobhan jest potentatem łączności radiowej TETRA dla lotnictwa cywilnego oraz wojskowego i ma na swoim koncie wiele udanych wdrożeń w UK (m.in. London’s Air Ambulance) jak i na całym świecie.

Oferowany terminal to zmodyfikowana wersja sprawdzonego modelu przewoźnego radiotelefonu TETRA SEPURA SRG3500 przystosowanego specjalnie do instalacji w kokpitach samolotów oraz śmigłowców. SA dokona instalacji i integracji sprzętu radiowego, a także przeprowadzi certyfikację EASA oraz zapewni badania i wsparcie techniczne systemu. Zestawy Cobham Airborne TETRA Radio zostaną zainstalowane w 15 śmigłowcach ratownictwa medycznego, 12 maszynach ratownictwa wojskowego, 2 straży pożarnej oraz 1 policyjnym. Specjalnie wyświetlacza pozwalają na bezproblemową obserwację wskazań terminala nawet przy użyciu przez pilotów gogli noktowizyjnych, co stanowi o wyjątkowości tego produktu.Specjalistyczny zestaw radiowy TETRA dla łączności ze statkami powietrznymi na bazie radiotelefonu SEPURA SRG3500

„Znaleźliśmy lotniczy terminal TETRA, który w naszym odczuciu, bardzo dobrze spełnia wymagania służb bezpieczeństwa publicznego” – powiedział Tore Berg, Starszy Inżynier DNK.


Decyzję o modernizacji terminali radiowych została podjęta po dogłębnych analizach  obecnego systemu łączności radiowej w norweskiej straży pożarnej, policji i agencji ochrony zdrowia, które wykazały, że obecne systemy radiowe nie spełniają już wymogów operacyjnych komunikacji w zakresie funkcjonalności i niezawodności.

„Cieszymy się że dla floty helikopterów, używanych przez różne służby będzie dostępna łączność TETRA z pełną funkcjonalnością” – powiedział dyrektora DNK, Tor Helge Lynstol.


W Polsce, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) od niedawna dysponuje supernowoczesną flotą 23 śmigłowców Eurocopter (EC135) dostarczonych przez firmę EADS po wygranym przetargu w 2007 roku. Eurocoptery całkowicie zastąpiły przestarzałe śmigłowce Mi-2 (ostatni lot Mi-2 wykonał 27 kwietnia b.r.), co stanowi poważny krok naprzód w modernizacji ogólnokrajowych lotniczych służb ewakuacji medycznej.  Jako ciekawostkę warto dodać, iż do łączności w ramach LPR wykorzystywana jest analogowa łączność w paśmie VHF, w kanale 169,0 MHz.

Być może w niedalekiej przyszłości również polskie lotnicze służby bezpieczeństwa i ratownictwa będą korzystać z cyfrowej łączności TETRA.


Lotnicze-Pogotowie-Ratunkowe-Eurocopter-EC135-EADS.jpg

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń