Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Norweskie helikoptery wkrótce z TETRĄ

Norweskie helikoptery wkrótce z TETRĄ

Norweskie helikoptery wkrótce z TETRĄFirma Scandinavian Avionics (SA) podpisała umowę ramową z Norweską Dyrekcją ds. Łączności Kryzysowej (DNK The Directorate for Emergency Communication), podległą MSWiA Norwegii, na instalacje systemu łączności TETRA we flocie około 30 helikopterów używanych przez ratownictwo (wojskowe i  medyczne), straż oraz policję.

Michael R. Truelsen, Manager w Scandinavian Avionics powiedział: „Dzięki szerokim kompetencjom oraz ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu w branży lotniczej , projekt ten jest idealnym wyzwaniem dla nas i jesteśmy bardzo zadowoleni, że dostaliśmy możliwość realizowania go wspólnie z DNK. Czekamy na rozpoczęcie procesu doposażenia helikopterów w system radiowy pracujący w standardzie TETRA. Z pewnością przyczyni się to do jeszcze efektywniejszego współdziałania norweskiej straży pożarnej, pogotowia, policji i agencji ratowniczych w przyszłości.”

Scandinavian Avionics dostarczy specjalistyczne terminale lotnicze TETRA i dodatkowe akcesoria pochodzące od brytyjskiego producenta  Cobham Antenna Systems (dawniej Chelton). Firma Cobhan jest potentatem łączności radiowej TETRA dla lotnictwa cywilnego oraz wojskowego i ma na swoim koncie wiele udanych wdrożeń w UK (m.in. London’s Air Ambulance) jak i na całym świecie.

Oferowany terminal to zmodyfikowana wersja sprawdzonego modelu przewoźnego radiotelefonu TETRA SEPURA SRG3500 przystosowanego specjalnie do instalacji w kokpitach samolotów oraz śmigłowców. SA dokona instalacji i integracji sprzętu radiowego, a także przeprowadzi certyfikację EASA oraz zapewni badania i wsparcie techniczne systemu. Zestawy Cobham Airborne TETRA Radio zostaną zainstalowane w 15 śmigłowcach ratownictwa medycznego, 12 maszynach ratownictwa wojskowego, 2 straży pożarnej oraz 1 policyjnym. Specjalnie wyświetlacza pozwalają na bezproblemową obserwację wskazań terminala nawet przy użyciu przez pilotów gogli noktowizyjnych, co stanowi o wyjątkowości tego produktu.Specjalistyczny zestaw radiowy TETRA dla łączności ze statkami powietrznymi na bazie radiotelefonu SEPURA SRG3500

„Znaleźliśmy lotniczy terminal TETRA, który w naszym odczuciu, bardzo dobrze spełnia wymagania służb bezpieczeństwa publicznego” – powiedział Tore Berg, Starszy Inżynier DNK.


Decyzję o modernizacji terminali radiowych została podjęta po dogłębnych analizach  obecnego systemu łączności radiowej w norweskiej straży pożarnej, policji i agencji ochrony zdrowia, które wykazały, że obecne systemy radiowe nie spełniają już wymogów operacyjnych komunikacji w zakresie funkcjonalności i niezawodności.

„Cieszymy się że dla floty helikopterów, używanych przez różne służby będzie dostępna łączność TETRA z pełną funkcjonalnością” – powiedział dyrektora DNK, Tor Helge Lynstol.


W Polsce, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) od niedawna dysponuje supernowoczesną flotą 23 śmigłowców Eurocopter (EC135) dostarczonych przez firmę EADS po wygranym przetargu w 2007 roku. Eurocoptery całkowicie zastąpiły przestarzałe śmigłowce Mi-2 (ostatni lot Mi-2 wykonał 27 kwietnia b.r.), co stanowi poważny krok naprzód w modernizacji ogólnokrajowych lotniczych służb ewakuacji medycznej.  Jako ciekawostkę warto dodać, iż do łączności w ramach LPR wykorzystywana jest analogowa łączność w paśmie VHF, w kanale 169,0 MHz.

Być może w niedalekiej przyszłości również polskie lotnicze służby bezpieczeństwa i ratownictwa będą korzystać z cyfrowej łączności TETRA.


Lotnicze-Pogotowie-Ratunkowe-Eurocopter-EC135-EADS.jpg

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń