Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Konferencje Wrażenia z PMR Summit 2011 w Barcelonie

Wrażenia z PMR Summit 2011 w Barcelonie

Jakie są obecne trendy w branży profesjonalnej łączności radiowej ?! Jakie standardy i systemy będą popularne w przyszłości? Czy LTE na dobre zadomowi się wśród profesjonalistów? Na te i inne pytania odpowiedzi można było usłyszeć podczas pierwszego z cyklu spotkania PMR Summit w Barcelonie w dniach 19 – 21 września 2011. – specjalnie dla tetraforum.pl, Piotr Tyburski, dzieli się wrażeniami z pobytu w Barcelonie.

Konferencja PMR Summit została  zorganizowana przez brytyjską firmę IIR Telecoms & Technolog. Pierwszego dnia imprezy przedstawiono serię wprowadzeń techniczno-marketingowych do systemów radiowych w standardzie DMR, TETRA oraz TETRAPOL. Prowadzący to reprezentanci DMR Association, TETRA Association oraz firmy Cassidian.

Na tle dość „młodego” technologicznie standardu DMR oraz produkowanego przez firmę Cassidian TETRAPOLu, TETRA wyróżniała się dojrzałością, licznymi zaletami technicznymi jak również, a może przede wszystkim, szerokim gronem producentów sprzętu zarówno infrastruktury, przez urządzenia mobilne, aż po dedykowane akcesoria.

W kolejnych dnia prezentacje odbywały się w dwóch potokach, co uniemożliwiło obejrzenie ich wszystkich. Sporo uwagi poświęcono alokacji spektrum częstotliwości, działaniom legislacyjnym różnych krajów czy zagospodarowaniu cyfrowej dywidendy.  Kilkakrotnie apelowano o lobbowanie za rezerwacją częstotliwości dla PMR, w szczególności dla sektora PPDR (ang. Public Protection & Disaster Relief). Niewątpliwie bolączką branży PMR jest brak profesjonalnego lobby, które w skuteczny sposób zabiegało o przydział dodatkowych zasobów częstotliwości, tak jak czynią to operatorzy komercyjni na rzecz pasma dla szybkiego bezprzewodowego Internetu.

Seminaria-prelekcje-podczas-PMRsummit-w-Barcelonie-2011 (fot. KeyTouch.info)

Prezentacje dotyczące sieci TETRA przyniosły dobre wieści rynkowe potwierdzające dominującą pozycję standardu w regionie EMEA, jak również pilotażowe instalacje w Ameryce Północnej. Wiele słów poświęcono pozycji rozwiązań opartych o DMR oraz ich przyszłości. Dla sympatyków TETRY ważne jest jasne przesłanie: w większości zastosowań standardy te nie będą ze sobą rywalizowały, albowiem różne są ich rynki docelowe. Dopiero dojrzałe rozwiązania DMR Tier 3 (pełny cyfrowy tranking) zaczną wchodzić częściowo w segment rynkowy zarezerwowany wcześniej dla TETRY.

Łączenie osobnych sieci to kolejny temat. Brama spinająca dwie infrastruktury czyli PMR Gateway od Atos IT Solution & Services była jednym z zaprezentowanych rozwiązań. Bardziej rozbudowany system zaprezentował Selex. Perseus to platforma łącząca heterogeniczne przewodowe, podsystemy komunikacyjne i oferująca spójny interfejs użytkowy oraz administracyjny.

Przewinęło się kilka studiów przypadku takich jak TETRA w londyńskim metrze, czy w czasie wizyty papieża w Chorwacji. Pojawił się również temat szerokiego pasma w PMR. Po wysłuchaniu kilku prezentacji i dyskusji panelowej myślę, że możemy się spodziewać prac nad rozszerzeniami standardu LTE na potrzeby sektora PPDR (brakująca funkcjonalność plus nowy zakres częstotliwości). A tymczasem można połączyć sieć szkieletową TETRA z sieciami WiMax czy WiFi i stworzyć rozwiązanie wielonośnikowe. Takie studia przypadku zaprezentowała policja z Saragossy oraz włoska służba więzienna. Jak sugerował Hannu Aronsson (Przewodniczący TETRA Applications Working Group), podczas swojego wystąpienia, inną metodą jest “mądrzejsze” wykorzystanie istniejącego, wąskiego pasma w TETRZE.

Networking-during-PMR-Summit-2011-Barcelona (Fot. Keytouch.info)

Podsumowując: poza drobnymi wpadkami organizacyjnymi samej imprezie nie można nic zarzucić. Było ciekawie, a możliwość networking’u, czyli spotkanie i porozmawiania z wieloma ciekawymi osobami z branży to dodatkowy atut każdej konferencji.

Z konferencji wróciłem doładowany wieściami z areny i z garścią nowych pomysłów. Na pewno chciałbym zagościć na PMR Summit 2012.

Foto: www.keytouch.info

Piotr Tyburski

O autorze.

Piotr Tyburski – Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Z branżą PMR związany od blisko pięciu lat. Obecnie pracuje w firmie Trapeze ITS Switzerland GmbH gdzie zajmuje się architekturą oraz implementacją oprogramowania integrującego wachlarz systemów radiowych na potrzeby systemów AVLC (Automatic Vehicle Location & Control) oraz dynamicznej informacji pasażerskiej.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń