W 2012 roku w Dubaju odbędą się dwie duże, międzynarodowe konferencje o tematyce profesjonalnej łączności radiowej: APCO i TWC 2012 (Światowy Kongres TETRA). Środkowy Wschód to bardzo atrakcyjny rynek dla branży łączności krytycznej z wielu powodów.
O ten region świata toczy się zacięta rywalizacja pomiędzy dostawcami nowoczesnych technologii cyfrowych, takich jak DMR, dPMR, TETRA i P25. Każdy z nich zabiega o zdobycie jak największego udziału w rynku dla swojej technologii. Thomas Lynch, analityk firmy IMS Research stwierdza, że łączność analogowa w tym regionie to ponad 1.5 miliona urządzeń, z których większość będzie stopniowo zastępowana rozwiązaniami cyfrowymi. Lynch przewiduje, że 40% wszystkich aktywnych licencji radiowych zostanie zmienionych na cyfrowe do 2015 roku.
„Środkowy Wschód jest jednym z najbardziej obiecujących rynków dla rozwoju łączności profesjonalnej. Pomimo 20% spadku dostaw urządzeń radiowych z powodu spowolnienia gospodarczego w 2009 roku, udało się przewyższyć poziom obserwowany przed kryzysem w kolejnych latach. Było to możliwe dzięki inwestycjom w infrastrukturę Kataru i Abu Dhabi oraz z powodu chęci uzyskania pozycji lidera w dziedzinie interesów międzynarodowych. Potencjał rozwoju dla różnych technologii PMR jest duży.” – konkluduje Lynch.
Instytut Finansów Międzynarodowych przewiduje, że rzeczywisty wzrost produktu krajowego brutto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzrośnie o 4.4 % w roku 2011, a o kolejne 3.1 % w roku 2012. Średni rozwój krajów eksportujących ropę przyspieszył, wzrastając z 4.7 % w roku 2010 do 6.5 % w roku 2011. Według październikowego raportu Instytutu, jest to w znacznej mierze spowodowane zwiększeniem produkcji ropy naftowej oraz gazu, jak również wydatkami rządowymi na rozwój ekonomiczny. W kwestii technologii cyfrowych, przypuszcza się, iż największą liczbę użytkowników do końca 2015 roku osiągnie TETRA. Być może dlatego Stowarzyszenie TETRA postanowiło zorganizować doroczny Światowy Kongres TETRA właśnie w Dubaju w dniach 14-17 maja. Na stronie internetowej promującej to wydarzenie Dubaj opisywany jest jako „miasto sprzyjające rozwojowi międzynarodowemu” oraz „jedno z najlepszych miejsc do robienia interesów”.
Wielu kluczowych producentów branży TETRA współpracuje od dłuższego czasu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Firma Cassidian, razem z Uniwersytetem Khalifa oraz firmą Emiraje Systems powołały do życia cybernetyczne centrum zarządzania (fot poniżej), które powstało w Abu Dabi na Uniwersytecie Khalifa na mocy porozumienia podpisanego w roku 2010. Firmy Damm Cellular Systems oraz Creowave zawarły umowy partnerskie z dystrybutorami na terenie Emiratów.
Na dwa tygodnie przed Światowym Kongresem TETRY, Stowarzyszenie APCO (Association of Public-Safety Communications Officials) zaplanowało swój coroczny Kongres również w Dubaju w dniach 1-3 maja.
Przedstawiciele Grupy Wspierającej Technologię P25 (ang. PTIG – P25 Technology Interest Group) poinformowali o wdrożeniu systemów P25 na terenie Zjednoczonych Emiratów, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie oraz Kuwejcie. Lynch stwierdza, że eksport produktów P25 z roku na rok wzrasta. Zaś APCO to stowarzyszenie, które swój początek miało w USA jako lobby standardu P25.
Światowy Kongres APCO (APCO International) przedstawił jednak stanowisko technologicznie neutralne, stwierdzając na swojej stronie internetowej: „To wydarzenie nie ma na celu faworyzowania jednej technologii kosztem innych. Celem konferencji nie jest promowanie jedynie standardu P25. Kongres pragnie zaprezentować światowym specjalistom od spraw bezpieczeństwa publicznego wszystkie typy technologii i rozwiązań komunikacyjnych”.
Źródło: http://www.radioresourcemag.com