Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze RAPORT mikroMAKRO: TETRA dla Polski – modele biznesowo organizacyjne

RAPORT mikroMAKRO: TETRA dla Polski – modele biznesowo organizacyjne

„Największą zaletą TETRA cyfrowego systemu opracowanego specjalnie dla służb porządku publicznego i ratunkowych, jest dojrzały stan otwartego standardu i wiele dziesiątków wdrożeń (…) Żadnego z konkurencyjnych systemów typu dyspozytorskiego nie cechuje podobna energia rozwojowa zbiorowej motywacji dostawców technologii, operatorów i użytkowników sieci rządowych.” – czytamy w raporcie pt: „TETRA dla Polski-modele biznesowo organizacyjne” Instytutu mikroMAKRO autorstwa Piotra Rutkowskiego.

Zachęcamy do lektury poniższego wprowadzenia, zainteresowanych zakupem Raportu odsyłamy do kontaktu z Instytutem.

RAPORT mikroMAKRO: TETRA dla Polski – modele biznesowo organizacyjne (fot. Piotr Rutkowski)

Fot. Piotr Rutkowski

 

Budowa i wdrożenie jednolitego ogólnokrajowego systemu łączności dla służb porządku publicznego i ratowniczych to dla każdego państwa złożone wyzwanie. Dla wielu różnych odmiennie regulowanych i finansowanych służb trzeba stworzyć synergie w technicznej organizacji systemów łączności, dostosowując się do ich specyficznych potrzeb.

Nie powinno się naruszać dorobku doświadczeń zebranych w ich dotychczasowych działaniach, ale należy przełamać niektóre stare nawyki, na przykład do fizycznego posiadania i kontroli infrastruktury, którą teraz lepiej jest współdzielić z innymi. Zapewnienie stabilnego finansowania dużego projektu, bywa niełatwe w konfrontacji z innymi ważnymi celami polityki publicznej w planowaniu budżetu państwa.

 

Największą zaletą TETRA cyfrowego systemu opracowanego specjalnie dla służb porządku publicznego i ratunkowych, jest dojrzały stan otwartego standardu i wiele dziesiątków wdrożeń (…) Żadnego z konkurencyjnych systemów typu dyspozytorskiego nie cechuje podobna energia rozwojowa zbiorowej motywacji dostawców technologii, operatorów i użytkowników sieci rządowych.

Przedsięwzięcia publiczne w sektorze telekomunikacji, nawet jeżeli wiążą je bezkompromisowe wymogi bezpieczeństwa lub obronności państwa, ostatnio coraz częściej planuje się w formie długofalowej współpracy z partnerem prywatnym. Sektor telekomunikacji w ciągu ostatnich lat skomercjalizował się nauczył gospodarki rynkowej. Projekty państwowe, nawet jeżeli nie będą konkurować z rynkiem komercyjnym, muszą uwzględniać realia działalności gospodarczej, bo inaczej nie poradzą sobie z kosztami operacyjnymi i finansowaniem rozwoju. Sektor publiczny podejmując nowe działania w obszarze telekomunikacji może wykorzystać wiedzę sektora prywatnego na temat technologii, budowy infrastruktury, gospodarowania kosztami operatora telekomunikacyjnego, stosowania złożonych instrumentów finansowych. Z wybranym do realizacji przedsięwzięcia partnerem, wspólnie rozstrzyga się kwestie odpowiedzialności operacyjnej, modelu finansowania, zarządzania ryzykiem.

Raport Fundacji Instytut Mikromakro nie określa jaki model współpracy z partnerem prywatnym, dostawcą technologii, integratorem, operatorem lub inwestorem, byłby optymalny w Polsce. To po części wybór polityczny. Państwo decyduje, jak chce kontrolować przedsięwzięcie o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa obywateli, ochrony mienia, infrastruktury, gospodarki. To także rząd decyduje czy chce dążyć do stworzenia międzynarodowej technicznej platformy współdziałania służb porządku publicznego i ratowniczych sąsiadujących państw. Te wybory muszą być oparte o dobrze przeanalizowane przesłanki. W raporcie chcemy zasygnalizować niektóre obszary tego rodzaju rozstrzygnięć, w oparciu o doświadczenia innych państw.

Przygotowując raport chcieliśmy uniknąć dyskusji na temat kwestii technicznych, np. porównywania parametrów technicznych lub użytkowych, bo mogą to ocenić tylko specjaliści od radiokomunikacji systemów dyspozytorskich. Występujące w raporcie hasła techniczne, służą głównie zilustrowaniu tendencji rynkowych. Chcemy natomiast rozwiać w Raporcie wątpliwości, co do zasadności wyboru cyfrowej technologii TETRA dla ogólnokrajowych sieci porządku publicznego i ratownictwa w wielu państwach, w tym wszędzie w Europie. Na razie poza Polską.

Ergo Arena - ćwiczenia ewakuacyjne podczas konfrencji Największą zaletą TETRA cyfrowego systemu opracowanego specjalnie dla służb porządku publicznego i ratunkowych, jest dojrzały stan otwartego standardu i wiele dziesiątków wdrożeń. Standard będzie się ewolucyjnie rozwijał, zaspokajając oczekiwania, co do integracji usług szybkiej transmisji danych, również w nowych generacjach systemów radiokomunikacyjnych np. LTE.

Rynek jest ograniczony do zastosowań profesjonalnych, w pewnym stopniu niszowych w porównaniu z masową komercyjną telefonią mobilną. W systemach TETRA widać jednak wyraźnie rynkowe efekty konkurencji, w tym dążenie do interoperacyjności urządzeń różnych producentów, testowanie połączeń sieci sąsiadujących państw, rozwój rynku aplikacji, specjalizowane zastosowania przemysłowe. Dziesiątki forów roboczych, seminariów i konferencji, dają okazję do wymiany doświadczeń na temat budowy i eksploatacji systemów TETRA, rozwoju interfejsów, nowych usług i aplikacji. Żadnego z konkurencyjnych systemów typu dyspozytorskiego nie cechuje podobna energia rozwojowa zbiorowej motywacji dostawców technologii, operatorów i użytkowników sieci rządowych.  W takich warunkach powstają aplikacje i specjalizowane dedykowane rozwiązania techniczne, na które nie byłoby stać pojedynczych użytkowników.

Autor: Piotr Rutkowski, piotr@rotel.home.pl

Źródło: http://www.mikromakro.pl/


SPIS TREŚCI:

1. SYSTEMY DYSPOZYTORSKIE W POLSCE

Dotychczasowy stan rozwoju TETRA w Polsce

2. ORGANIZACJA I EKONOMIA SIECI TETRA

Zakres i skala systemu
Zarządzanie przygotowaniem projektu
Ryzyko zaniechań i rozwiązań prowizorycznych
Rola przywództwa w projekcie
Planowanie sieci
Umowa z operatorem infrastruktury

3. WYBRANE PRZYKŁADY WDROŻONYCH PROJEKTÓW RZĄDOWYCH SIECI TETRA

Węgry
Finlandia
Estonia
Dania

4. TETRA JAKO PANEUROPEJSKI SYSTEM ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ.

Harmonizacja częstotliwości w Europie
Standaryzacja
Europejskie forum użytkowników i administratorów rządowych sieci TETRA
Współpraca transgraniczna
Reprezentacja sektora – TETRA Association

5. CYFROWE RADIOWE SYSTEMY DYSPOZYTORSKIE OPCJONALNE TECHNOLOGICZNIE WOBEC TETRA.

DMR
CDMA2000 – GoTa

6. KWESTIE INTEROPERACYJNOŚCI

Certyfikat interoperacyjności
Interfejs międzysieciowy ISI

7. ROZWÓJ TETRA

8. ŹRÓDŁA

9. O AUTORZE

10. FUNDACJA INSTYTUT MIKROMAKRO


Instytut-mikroMAKRO-logo.jpgFUNDACJA INSTYTUT MIKROMAKRO – to centrum kompetencji – think-tank stawiający na popularyzację strategicznego myślenia o państwie, społeczeństwie i gospodarce zarówno w skali mikro – na poziomie lokalnej grupy działania, samorządu czy też firmy, jak w skali makro – na poziomie ogólnokrajowym, europejskim i globalnym. „Programmamus futura” – oto nasze motto.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń