Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze RAPORT mikroMAKRO: TETRA dla Polski – modele biznesowo organizacyjne

RAPORT mikroMAKRO: TETRA dla Polski – modele biznesowo organizacyjne

„Największą zaletą TETRA cyfrowego systemu opracowanego specjalnie dla służb porządku publicznego i ratunkowych, jest dojrzały stan otwartego standardu i wiele dziesiątków wdrożeń (…) Żadnego z konkurencyjnych systemów typu dyspozytorskiego nie cechuje podobna energia rozwojowa zbiorowej motywacji dostawców technologii, operatorów i użytkowników sieci rządowych.” – czytamy w raporcie pt: „TETRA dla Polski-modele biznesowo organizacyjne” Instytutu mikroMAKRO autorstwa Piotra Rutkowskiego.

Zachęcamy do lektury poniższego wprowadzenia, zainteresowanych zakupem Raportu odsyłamy do kontaktu z Instytutem.

RAPORT mikroMAKRO: TETRA dla Polski – modele biznesowo organizacyjne (fot. Piotr Rutkowski)

Fot. Piotr Rutkowski

 

Budowa i wdrożenie jednolitego ogólnokrajowego systemu łączności dla służb porządku publicznego i ratowniczych to dla każdego państwa złożone wyzwanie. Dla wielu różnych odmiennie regulowanych i finansowanych służb trzeba stworzyć synergie w technicznej organizacji systemów łączności, dostosowując się do ich specyficznych potrzeb.

Nie powinno się naruszać dorobku doświadczeń zebranych w ich dotychczasowych działaniach, ale należy przełamać niektóre stare nawyki, na przykład do fizycznego posiadania i kontroli infrastruktury, którą teraz lepiej jest współdzielić z innymi. Zapewnienie stabilnego finansowania dużego projektu, bywa niełatwe w konfrontacji z innymi ważnymi celami polityki publicznej w planowaniu budżetu państwa.

 

Największą zaletą TETRA cyfrowego systemu opracowanego specjalnie dla służb porządku publicznego i ratunkowych, jest dojrzały stan otwartego standardu i wiele dziesiątków wdrożeń (…) Żadnego z konkurencyjnych systemów typu dyspozytorskiego nie cechuje podobna energia rozwojowa zbiorowej motywacji dostawców technologii, operatorów i użytkowników sieci rządowych.

Przedsięwzięcia publiczne w sektorze telekomunikacji, nawet jeżeli wiążą je bezkompromisowe wymogi bezpieczeństwa lub obronności państwa, ostatnio coraz częściej planuje się w formie długofalowej współpracy z partnerem prywatnym. Sektor telekomunikacji w ciągu ostatnich lat skomercjalizował się nauczył gospodarki rynkowej. Projekty państwowe, nawet jeżeli nie będą konkurować z rynkiem komercyjnym, muszą uwzględniać realia działalności gospodarczej, bo inaczej nie poradzą sobie z kosztami operacyjnymi i finansowaniem rozwoju. Sektor publiczny podejmując nowe działania w obszarze telekomunikacji może wykorzystać wiedzę sektora prywatnego na temat technologii, budowy infrastruktury, gospodarowania kosztami operatora telekomunikacyjnego, stosowania złożonych instrumentów finansowych. Z wybranym do realizacji przedsięwzięcia partnerem, wspólnie rozstrzyga się kwestie odpowiedzialności operacyjnej, modelu finansowania, zarządzania ryzykiem.

Raport Fundacji Instytut Mikromakro nie określa jaki model współpracy z partnerem prywatnym, dostawcą technologii, integratorem, operatorem lub inwestorem, byłby optymalny w Polsce. To po części wybór polityczny. Państwo decyduje, jak chce kontrolować przedsięwzięcie o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa obywateli, ochrony mienia, infrastruktury, gospodarki. To także rząd decyduje czy chce dążyć do stworzenia międzynarodowej technicznej platformy współdziałania służb porządku publicznego i ratowniczych sąsiadujących państw. Te wybory muszą być oparte o dobrze przeanalizowane przesłanki. W raporcie chcemy zasygnalizować niektóre obszary tego rodzaju rozstrzygnięć, w oparciu o doświadczenia innych państw.

Przygotowując raport chcieliśmy uniknąć dyskusji na temat kwestii technicznych, np. porównywania parametrów technicznych lub użytkowych, bo mogą to ocenić tylko specjaliści od radiokomunikacji systemów dyspozytorskich. Występujące w raporcie hasła techniczne, służą głównie zilustrowaniu tendencji rynkowych. Chcemy natomiast rozwiać w Raporcie wątpliwości, co do zasadności wyboru cyfrowej technologii TETRA dla ogólnokrajowych sieci porządku publicznego i ratownictwa w wielu państwach, w tym wszędzie w Europie. Na razie poza Polską.

Ergo Arena - ćwiczenia ewakuacyjne podczas konfrencji Największą zaletą TETRA cyfrowego systemu opracowanego specjalnie dla służb porządku publicznego i ratunkowych, jest dojrzały stan otwartego standardu i wiele dziesiątków wdrożeń. Standard będzie się ewolucyjnie rozwijał, zaspokajając oczekiwania, co do integracji usług szybkiej transmisji danych, również w nowych generacjach systemów radiokomunikacyjnych np. LTE.

Rynek jest ograniczony do zastosowań profesjonalnych, w pewnym stopniu niszowych w porównaniu z masową komercyjną telefonią mobilną. W systemach TETRA widać jednak wyraźnie rynkowe efekty konkurencji, w tym dążenie do interoperacyjności urządzeń różnych producentów, testowanie połączeń sieci sąsiadujących państw, rozwój rynku aplikacji, specjalizowane zastosowania przemysłowe. Dziesiątki forów roboczych, seminariów i konferencji, dają okazję do wymiany doświadczeń na temat budowy i eksploatacji systemów TETRA, rozwoju interfejsów, nowych usług i aplikacji. Żadnego z konkurencyjnych systemów typu dyspozytorskiego nie cechuje podobna energia rozwojowa zbiorowej motywacji dostawców technologii, operatorów i użytkowników sieci rządowych.  W takich warunkach powstają aplikacje i specjalizowane dedykowane rozwiązania techniczne, na które nie byłoby stać pojedynczych użytkowników.

Autor: Piotr Rutkowski, piotr@rotel.home.pl

Źródło: http://www.mikromakro.pl/


SPIS TREŚCI:

1. SYSTEMY DYSPOZYTORSKIE W POLSCE

Dotychczasowy stan rozwoju TETRA w Polsce

2. ORGANIZACJA I EKONOMIA SIECI TETRA

Zakres i skala systemu
Zarządzanie przygotowaniem projektu
Ryzyko zaniechań i rozwiązań prowizorycznych
Rola przywództwa w projekcie
Planowanie sieci
Umowa z operatorem infrastruktury

3. WYBRANE PRZYKŁADY WDROŻONYCH PROJEKTÓW RZĄDOWYCH SIECI TETRA

Węgry
Finlandia
Estonia
Dania

4. TETRA JAKO PANEUROPEJSKI SYSTEM ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ.

Harmonizacja częstotliwości w Europie
Standaryzacja
Europejskie forum użytkowników i administratorów rządowych sieci TETRA
Współpraca transgraniczna
Reprezentacja sektora – TETRA Association

5. CYFROWE RADIOWE SYSTEMY DYSPOZYTORSKIE OPCJONALNE TECHNOLOGICZNIE WOBEC TETRA.

DMR
CDMA2000 – GoTa

6. KWESTIE INTEROPERACYJNOŚCI

Certyfikat interoperacyjności
Interfejs międzysieciowy ISI

7. ROZWÓJ TETRA

8. ŹRÓDŁA

9. O AUTORZE

10. FUNDACJA INSTYTUT MIKROMAKRO


Instytut-mikroMAKRO-logo.jpgFUNDACJA INSTYTUT MIKROMAKRO – to centrum kompetencji – think-tank stawiający na popularyzację strategicznego myślenia o państwie, społeczeństwie i gospodarce zarówno w skali mikro – na poziomie lokalnej grupy działania, samorządu czy też firmy, jak w skali makro – na poziomie ogólnokrajowym, europejskim i globalnym. „Programmamus futura” – oto nasze motto.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń