Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Przygotowania do szerokopasmowej przyszłości

Przygotowania do szerokopasmowej przyszłości

Kwestia integracji szerokopasmowych usług transmisji danych z wąskopasmowymi sieciami TETRA jest obecnie jednym z zagadnień, którymi interesują się eksperci z branży. Airwave, brytyjski operator ogólnokrajowej sieci TETRA dla służb, także pracuje nad tym tym tematem. – Euros Evans, szef techniczny Airwave mówi o konieczności pracy całej branży nad rozwiązaniami nowej generacji.

Euros-Evans-CTO-Airwave-Solutions-Uk.jpg

Podczas światowego kongresu TETRA, który odbył się w Budapeszcie, Euros Evans, dyrektor ds. technicznych w Airwave, oświadczył: „Naszym celem jest odkrycie tego, co niesie przyszłość i zastanowienie się nad sposobem pozwalającym to osiągnąć z technicznego punktu widzenia. Trzeba być wizjonerem”.


Jedna z opcji polega na wykorzystaniu sieci LTE do dostawy szerokopasmowych usług transmisji danych. Jednak w tym przypadku trzeba też zastanowić się nad przyszłym sposobem przesyłania głosu. „Niektórzy twierdzą, że pracują nad rozwojem krytycznych usług transmisji głosu, ale najpierw powinno się precyzyjnie zdefiniować co tak właściwie kryje się pod tym określeniem zanim opracuje się kalendarz prac. Diabeł tkwi w szczegółach”.

Evans zaznacza, że w wielu europejskich krajach sieci TETRA funkcjonują już od ponad 10 lat. „Czy jednak myślenie, że ci użytkownicy będą cały czas korzystać z tej samej infrastruktury jest realistyczne?”.

Głównym problemem w nadchodzącym czasie jest wynalezienie sposobu dostarczania zarówno usług głosowych jak i transmisji danych służbom bezpieczeństwa publicznego. „Można oczywiście zbudować dwie odrębne sieci przeznaczone dla każdej z tych usług, ale jest to jednak luksusowe i drogie rozwiązanie. Według mnie trzeba raczej pomyśleć nad sposobem wykorzystania jednej platformy technologicznej dla obu tych sposobów komunikacji”.

„Transmisja głosowa jest podstawą, ale nie ma co się łudzić, transmisja danych będzie w przyszłości coraz bardziej potrzebna. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie służby potrzebują na przykład szybkiego przesyłania nagrań wideo”.

Trzeba w takim przypadku rozwiązać kilka problemów, takich jak brak trybu pracy bezpośredniej w LTE. Jest to konieczne jeśli chcemy osiągnąć zakładany cel. „Transmisja głosowa jest podstawą, ale nie ma co się łudzić, transmisja danych będzie w przyszłości coraz bardziej potrzebna. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie służby potrzebują na przykład szybkiego przesyłania nagrań wideo”.

Według Evansa należy kłaść nacisk na zasięg dla usług głosowych, a jednocześnie stworzyć mapę lokalizacji, w których może istnieć zwiększone zapotrzebowanie na transmisje danych. Mocno zurbanizowane tereny będą raczej potrzebowały dużej przepustowości. To samo dotyczy elektrowni jądrowych, platform wiertniczych i baz wojskowych.

„Musimy precyzyjnie określić obiekty wymagające zwiększonej przepustowości danych. W idealnych warunkach to sami użytkownicy powinni się zająć zapewnieniem sobie tych usług, bez udziału Airwave. Jestem za stworzeniem mapy, na której będą naniesione zasięgi usług głosowych i stref ze zwiększonymi możliwościami transmisji danych”.

Evans uprzedza, że przemysł już dziś powinien zacząć pracę nad tą technologią. Kiedy klienci poczują realną potrzebę korzystania z tego typu usług muszą bowiem mieć już przed sobą gotowe rozwiązania.

„Od zeszłego roku przeprowadzamy liczne rozmowy z naszymi klientami i organizacjami rządowymi żeby dowiedzieć się jak oni wyobrażają sobie dalszy rozwój technologiczny. Współpracujemy też z innymi operatorami w celu osiągnięcia konsensusu. Bardzo ważne jest bowiem osiągnięcie wspólnego porozumienia, które pozwoli określić jeden standard i stworzyć nową platformę technologiczną”.

Źródło: http://www.wireless-mag.com/

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń