„Następna generacja”, 3,9G, 4G…mniejsza o nazwę, szerokopasmowa transmisja danych to dzisiaj słowo klucz w dyskusji o sieciach bezprzewodowych. Jedną z wiodących obecnie technologii jest bez wątpienia „Long Term Evolution”, w skrócie LTE. W jaki sposób LTE wpłynie w przyszłości na branżę profesjonalnej łączności o znaczeniu krytycznym? Czy LTE w ogóle znajdzie zastosowanie w bezpieczeństwie publicznym? Odpowiedzi znajdziemy w publikacji Tonego Gray’a z P3 Communications pt: „LTE for Critical Communications. Drivers, Benefits and Challenges”.
Zarówno operatorzy sieci komercyjnych jak i użytkownicy łączności kryzysowej i bezpieczeństwa publicznego już teraz szacują swoje przyszłe zapotrzebowanie na mobilny dostęp szerokopasmowy. Wielkie nadzieje są pokładane właśnie w technologi LTE oraz w jej późniejszych modyfikacjach i rozwinięciach.
Standard 3GPP LTE oferuje użytkownikom możliwość przesyłanie danych na poziomie prawie 300 MB/s podczas ściągania, przy opóźnieniach wynoszących mniej niż 10 ms oraz równie wysokie transfery danych dla użytkowników znajdujących się w ruch (120-350 km/h). Sieć LTE oparta jest na nowym interfejsie radiowym (OFDM) oraz architekturze sieciowej all-IP, co pozwala na zaoferowanie jeszcze bogatszych usług i aplikacji szerokopasmowych. Dodatkowo LTE posiada zalety trudne do zbagatelizowania, głównie przez operatorów sieci komercyjnych, oferując zmniejszenie kosztów operacyjnych związanych z samo -konfiguracją, -optymalizacją i -naprawianiem dzięki technologi SON (Self-Organizing Networks) oraz wysokiej wydajności bit/symbol co pozwoli na dostarczenie dostarczanie użytkownikom usług po relatywnie niskich kosztach.
A jak LTE spełni wymagania użytkowników sieci bezpieczeństwa publicznego ?
- Czy możliwe jest ustanowienie jednolitego widma częstotliwości, w ramach którego możliwe będzie korzystanie z usług szerokopasmowych takich jak LTE?
- Czy komercyjne technologie LTE są w stanie zapewnić stabilny, bezpieczny i niezawodny zestaw usług, które będą w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez użytkowników łączności kryzysowej?
- Czy da się tak uregulować aspekty finansowe, aby inwestorzy mogli sensownie umotywować konieczność pozyskania funduszy na inwestycje?
- I w końcu, co nie znaczy wcale, że jest to najmniej ważne – czy LTE będzie w stanie właściwie współpracować i współistnieć z opracowanymi wcześniej wąskopasmowymi technologiami, takim jak: TETRA, P25, TETRAPOL itp.?
Aby znaleźć odpowiedź na te i inne pytania czytaj cały dokument:
Tony-Gray-P3-LTE-for-Critical-Communications-White-Paper.pdf
Tony Gray
Dyrektor Regionalny w firmie P3. Od 35 lat jego działalność zawodowa związana jest z łącznością w sektorze bezpieczeństwa publicznego. Na przestrzeni lat zdobył bogate doświadczenie inżynierskie z czego większość poświęcił aspektom technologi TETRA i jej zastosowaniu w projektach na całym świecie. Prywatnie mieszka w Gdańsku a jego żona jest Polką.
Specjalnie dla tetraforum.pl Tony Gray opowiada o swojej firmie i branży PMR.
Oglądaj więcej ciekawych filmów na naszym kanale YouTube
O firmie P3 Communications http://www.p3-group.com
Firma P3 posiada bogate zaplecze wsparcia inżynieryjnego w zakresie usług konsultacyjnych ogólnie pojętemu przemysłowi telekomunikacyjnemu, ze szczególnym naciskiem na sektor łączności kryzysowej. P3 zdobyła duże doświadczenie praktyczne oraz wiedzę o standardach LTE podczas współpracy z operatorami sieci komercyjnych wdrażającymi sieci nowej generacji. Niezależna firma, P3 stale poszerza wiedzę o najlepszych rozwiązaniach technologicznych w celu zmierzenia się z obecnymi wyzwaniami na polu mobilnych i stacjonarnych sieci telekomunikacyjnych.
Źródło: p3-group.com