Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Interpelacja poselska w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce

Interpelacja poselska w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce

Dariusz Wieczorek, polski polityk, samorządowiec oraz inżynier elektryk wystosował zapytanie do ministra aktywów państwowych w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce.

Treść interpelacji poniżej.

 

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z trwającymi od wielu lat pracami dotyczącymi wdrażania systemu łączności trankingowej w firmach energetycznych z udziałem Skarbu Państwa zwracam się z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących stanu zaawansowania inwestycji w poszczególnych grupach energetycznych, w szczególności:

1. W ilu firmach zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej rozpoczęto wdrażanie sieci łączności radiowej TETRA?

2. Jakie były nakłady na realizację tych inwestycji, jaki jest ich stan zaawansowania i kiedy planuje się ich zakończenie w poszczególnych grupach energetycznych?

3. Kto podejmuje decyzje w sprawie wdrożenia systemów łączności trankingowej i czy w poprzedniej kadencji ówczesny minister energetyki polecił wstrzymać inwestycje w tym zakresie, na przykład w Grupie Enea SA?

4. Czy są prowadzone obecnie prace nad alternatywnymi systemami łączności w grupach energetycznych i czy ministerstwo planuje w tej sprawie podjęcie działań mających na celu ujednolicenie systemu łączności w polskiej energetyce?

Zwracam uwagę, że system łączności jest bardzo istotny z punku widzenia bezpieczeństwa energetycznego i możliwości szybkiej reakcji na sytuacje kryzysowe, które powodują wstrzymanie dostaw energii dla odbiorców końcowych.

Z poważaniem

Dariusz Wieczorek

 


 

Odpowiedź Jacka Sasina

W spółkach energetycznych grup kapitałowych stopień wdrażania systemu łączności jest zróżnicowany. Jedna z nich wybudowała już sieć trankingową w standardzie TETRA. Inne realizują zadania związane z budową i wdrażaniem systemu radiowej łączności dyspozytorskiej w standardzie TETRA albo pilotażowo wybudowały kilkanaście stacji bazowych TETRA wykorzystywanych na niewielkim obszarze jej działania do radiowego sterowania rozłącznikami.

Z uwagi na różny stopień zaawansowania inwestycji, skala poniesionych nakładów przez poszczególne spółki również jest zróżnicowana i kształtuje się w przedziale 3 – 80 mln zł.

Decyzje w sprawie ewentualnego wdrożenia systemów łączności trankingowej pozostają w gestii Zarządów spółek energetycznych (operatorzy systemów dystrybucyjnych i Operator Systemu Przesyłowego). Ministerstwo Aktywów Państwowych nie dysponuje wiedzą w zakresie działań Ministra Energii w kierunku wstrzymania inwestycji w zakresie wdrażania systemu TETRA w grupach energetycznych.

W dniu 11 czerwca 2018 r. ogłoszona została ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jej postanowieniami: Prezes UKE, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw energii, zapewnia odpowiednie częstotliwości do realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu lub dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu zapewnienia:

– tym sieciom bezpieczeństwa, ciągłości działania, usuwania awarii lub monitoringu zdarzeń powodujących zagrożenia dla dostaw energii lub jej nośników lub

– odbiorcom ciągłości dostaw energii lub jej nośników.

W dniu 8 sierpnia 2018 r. decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w porozumieniu z Ministerstwem Energii, Spółka PGE Systemy S.A. otrzymała rezerwację pasma częstotliwości 450 MHz w zakresach pasma 452,5-457,5 MHz i 462,5-467,5 MHz.

Projekt ten ma szansę spełnić nowoczesne oczekiwania sektora energetycznego. Budowa sieci oparta jest na LTE. W tym przypadku ważne jest jednak, aby z jednej strony budowana sieć była siecią niezależną od komercyjnie wykorzystywanych sieci operatorów komórkowych, a z drugiej czerpała korzyści wynikające z rozwoju systemu LTE, jednocześnie łącząc atuty LTE i sieci TETRA.

W opinii PGE Systemy S.A. koncepcja budowy sieci LTE dla energetyki, wykorzystująca pasmo 450 MHz ma wszelkie predyspozycje, aby stać się rozwiązaniem spełniającym oczekiwania sektora energetycznego na najbliższe lata. Należy jednak mieć na uwadze, że udział w rozwoju systemu opartego na technologii LTE i późniejsze korzystanie z usług PGE Systemy S.A. uzależniony jest od indywidualnych decyzji Zarządów poszczególnych spółek energetycznych.

 

Z poważaniem Jacek Sasin wicepremier

 

Źródło: http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=2020

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń