Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze CASSIDIAN zademonstrował pierwszy w pełni bezpieczny mobilny węzeł IP

CASSIDIAN zademonstrował pierwszy w pełni bezpieczny mobilny węzeł IP

Mobilny węzeł IP (Mobile IP Node) jest częścią programu badawczego i technologicznego prowadzonego przez firmę Cassidian, który został zaprezentowany podczas międzynarodowej wystawy sprzętu obronnego DSEi 2011– Defence & Security Equipment International w Londynie. Celem tego programu jest poprawa łączności między wojskiem a służbami ratowniczymi, zarówno przy przesyłaniu głosu jak i danych lub wideo, w sytuacjach kryzysowych takich jak ataki terrorystyczne czy klęski żywiołowe.

  • Mobilny węzeł IP (Mobile IP Node) gwarantuje przesyłanie danych na niespotykanym dotąd poziomie bezpieczeństwa w całej historii łączności bezprzewodowej.
  • Rozwiązanie to poprawi łączność wojska i służb ratunkowych.
  • Inteligentny system jest w stanie automatycznie dopasowywać rozmiar przesyłanych plików upraszczając tym samym dostarczanie wiadomości i wykorzystując optymalnie przepustowość łącza.

CASSIDIAN zademonstrował pierwszy w pełni bezpieczny mobilny węzeł IPNa chwilę obecną wojsko i służby ratownicze korzystają z niezależnych i niekompatybilnych systemów łączności. W godzinach szczytowego ruchu lub przy ekstremalnych warunkach pogodowych sieci te mogą być przeciążone, przez co ograniczają możliwość komunikacji i negatywnie wpływają na wydajność pracy. Mobilny węzeł IP dysponuje całościową wizją możliwych ścieżek łączących nadawcę z odbiorcą. Jednocześnie bierze pod uwagę takie czynniki jak uwarunkowania zewnętrze, rozmiar wiadomości, poziom priorytetu, poziom bezpieczeństwa i fizyczna lokalizacja. Następnie specjalny algorytm wybiera optymalną ścieżkę przesyłania wiadomości na podstawie podanych przez użytkownika parametrów. Mobilny węzeł IP potrafi korzystać z każdego medium: od wojskowych satelitów Satcom aż po radiostację krótkofalową. Węzeł sam w sobie nie ma wbudowanego modułu nadawczo-odbiorczego, ale umożliwia optymalne wykorzystanie bezprzewodowej sieci bez zewnętrznej interwencji.

Użytkownicy mogą być pewni, że wiadomość dotrze do odbiorcy w każdych warunkach. W przypadku transmisji wideo lub innych wiadomości wymagających dużej przepustowości rozmiar plików może być redukowany automatycznie lub ręcznie tak, aby najważniejsze dane dotarły bezpiecznie do celu. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w całej historii łączności bezprzewodowej. W zależności od jakości sieci urządzenie firmy Cassidian może jeszcze bardziej zredukować rozmiar pliku i wysyłać przykładowo pojedyncze obrazy lub jedynie sam dźwięk. Jednak kiedy tylko jakość połączenia ulega poprawie, wiadomość zostaje przywrócona do optymalnego formatu.

Aktualna wersja mobilnego węzła IP mieści się w skrzynce zajmującej niewiele więcej miejsca niż pudełko płatków śniadaniowych (90 x 320 x 200 mm). Jest zatem o wiele łatwiejsza do transportowania niż poprzednie rozwiązania tego typu. Urządzenie jest w pełni bezprzewodowe, dzięki czemu łatwo można je zainstalować w pojazdach. Stwarza to nowe możliwości takie jak przykładowo praca w trybie wirtualnej czarnej skrzynki rejestrującej informacje pochodzące od przelatujących samolotów. W przygotowaniu jest już nowa wersja urządzenia, która ma rozmiary książki i waży zaledwie 1,3 kg. Z pewnością znajdzie odpowiednie zastosowanie. W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo elektroniczne jest bardzo ważne dla wojska i służb ratowniczych. Dlatego też mobilny węzeł IP obsługuje najsilniejsze i najnowocześniejsze algorytmy szyfrujące. Użytkownik może sobie wybrać odpowiedni dla niego poziom bezpieczeństwa.

Dr Mark Bentall, dyrektor ds. technicznych w firmie Cassidian, oświadczył: „Atutem mobilnego węzła IP jest to, że łączy w sobie mobilność, bezpieczeństwo i wysoki poziom świadczonych usług, a to wszystko w kompaktowym i wysoce zintegrowanym urządzeniu. Opracowaliśmy je tak, żeby jak najbardziej uprościć jego obsługę i ograniczyć konieczność dogłębnego planowania systemu komunikacyjnego. Mobilny węzeł IP zastosowany w systemie łączności zapewnia wysoką jakość połączeń i nie wymaga przy tym bardzo wykwalifikowanych operatorów czy użytkowników. Wysłana wiadomość dotrze do odbiorcy w najskuteczniejszy w danej chwili sposób. Użytkownicy w każdej chwili będą mieli dostęp do sieci i do odpowiedniej przepustowości, a to wszystko przy zachowaniu standardowych protokołów IP”.

Źródło: www.cassidian.com

O firmie CASSIDIAN

Cassidian EADS CompanyFirma Cassidian, wchodząca w skład koncernu EADS, jest światowym liderem w zakresie globalnych systemów i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Firma oferuje integrację dużych systemów (Lead Systems Integration) oraz produkty i usługi zarówno dla odbiorców cywilnych, jak i wojskowych na całym świecie: systemy lotnicze (samoloty wojskowe i bezzałogowe statki latające UAV), systemy naziemne, morskie oraz systemy łączone, systemy wywiadu i nadzoru, systemy bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczną łączność PMR, systemy testujące, systemy rakietowe oraz wszelkiego rodzaju usługi związanymi z tymi produktami.

W 2009 roku firma Cassidian – zatrudniając blisko 28 tysięcy pracowników – osiągnęła przychody w wysokości 5.4 mld €. Grupa EADS jest światowym liderem w przemyśle lotniczym, kosmicznym i zbrojeniowym oraz związanych z tymi dziedzinami usługach. W 2009 roku Grupa EADS – składający się z czterech głównych działów biznesowych: Airbus, Astrium, Cassidian i Eurocopter – osiągnęła przychody w wysokości 42.8 mld €, zatrudniając ponad 119 000 osób.

CASSIDIAN – na straży bezpieczeństwa na całym świecie.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń