Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze System marzenie – czy dwa lata wystarczą?

System marzenie – czy dwa lata wystarczą?


autor: Mieczysław Starkowski <m.starkowski@gmail.com>

W połowie sierpnia br. Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło długo oczekiwany przetarg nieograniczony na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie pierwszego etapu Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa publicznego oraz zmniejszenie strat związanych z klęskami żywiołowymi lub aktami terrorystycznymi poprzez wzrost efektywności współdziałania służb porządku publicznego i ratownictwa zaangażowanych w obsługę piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012. Funkcjonalność platformy ma umożliwić niezawodną łączność głosową, a także bezpieczny mobilny dostęp do baz danych. Ekspertów martwią jednak niezwykle napięte terminy.

Wyobraźmy sobie taką sytuację:

gigantyczny karambol na drodze, wpadło na siebie kilkanaście samochodów i część z nich została poważnie zniszczona. Są ranni. Na domiar złego jeden z pojazdów uderzył w słup, zrywając trakcję energetyczną. Trzeba zatem wezwać kilka służb ratowniczych i porządkowych. Tymczasem, jak na złość, mnożą się problemy. Numer 112 przekazuje sygnał do dyspozytora w odległym regionie Polski. Policja nie może się połączyć ze strażą pożarną. Pogotowie energetyczne w ogóle się nie zgłasza. To oczywiście czarny scenariusz. Ale nie można z góry przyjąć, że całkowicie nierealny… – Parę tygodni temu służby ratownicze miały ogromne kłopoty z koordynacją łączności w czasie powodzi w Bogatyni – przypomina Marek Grajek, zastępca dyrektora Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Gdyby służby polskie, czeskie i niemieckie miały do dyspozycji taki sam system, sytuacja byłaby zupełnie inna. Akcja ratownicza byłaby dużo łatwiejsza i skuteczniejsza. Wysoką efektywność takiego rozwiązania stwierdzono na przykład w czasie akcji ratunkowej po zamachach terrorystycznych w Madrycie kilka lat temu. a przecież układ z Schengen zobowiązuje nas do stworzenia transgranicznych systemów łączności. Ale już wcześniej, co najmniej od kilkunastu lat wiadomo było, że coś trzeba z tym zrobić.

 

Integracja dla całej administracji

Konieczna jest integracja systemu łączności służb ratownictwa i porządku publicznego. Tyle że, jak zwykle, brakowało pieniędzy. Dlatego potrzebny był silny impuls. Sprawa nabrała rozpędu dzięki Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Europejska Federacja Związków Piłki Nożnej (UEFA) wymaga od nas zapewnienia sprawnej łączności w czasie tej imprezy. w połowie sierpnia br. Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło więc długo oczekiwany przetarg nieograniczony na „Zaprojektowanie, budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej – etap I”. Chodzi o element zintegrowanego systemu łączności wszystkich służb ratowniczych, a w przyszłości nawet szerzej – całej administracji publicznej. Łączna wartość zamówień w pierwszym etapie nie powinna przekroczyć 500 mln zł.

– Przygotowując się do przetargu, braliśmy pod uwagę nie tylko koszty inwestycji, ale również eksploatacji – podkreśla Krzysztof Pawłowski, kierownik Wydziału Planowania i Organizacji w CPI MSWiA. – Rozważano zarówno zakup, jak i dzierżawę systemu. Zdecydowaliśmy się na to pierwsze rozwiązanie. – Wytyczne Unii Europejskiej kładą nacisk na zachowanie neutralności technologicznej w procesie zamówień publicznych – dodaje Marek Grajek. – Dlatego w warunkach przetargu mówimy o funkcjonalności cyfrowej łączności radiowej, a nie konkretnej technologii. W grę wchodzą między innymi telefonia komórkowa GSM, system EDACS, łączność trankingowa TETRA. Taka jest teoria. Natomiast w praktyce w branży teleinformatycznej nikt nie ma wątpliwości: temu wyzwaniu może sprostać tylko TETRA. z nieoficjalnych informacji uzyskanych od potencjalnych dostawców wynika, że prawdopodobnie wszyscy zaproponują właśnie tę technologię. Tak czy inaczej, docelowo system ma objąć 20 tys. terminali końcowych.

Skuteczniejsze bezpieczeństwo i ratownictwo

Przedmiotem zamówienia jest stworzenie zintegrowanego ogólnokrajowego cyfrowego systemu łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. Pierwszy etap powinien się zakończyć najpóźniej w maju 2012 r. Budowa systemu będzie na razie ograniczona do sześciu największych ośrodków (Warszawa, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Górnośląski Związek Metropolitalny). Ma on działać także w sąsiednich powiatach. Łącznie tereny te zajmują około 14 tys. kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje je przeszło 8 milionów ludzi. – Postępowanie związane jest z realizacją celów projektu współfinansowanego w ramach 7. osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – wyjaśnia Krzysztof Pawłowski. Wspólne bezprzewodowe rozwiązania komunikacyjne, a także mobilny dostęp do aplikacji oraz rejestrów (baz danych) mają znacząco podnieść skuteczność działania podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ratownictwo. System cyfrowej łączności radiowej jest elementem kompleksu działań realizowanych przez CPI MSWiA. Obejmuje on między innymi Ogólnopolską Sieć Teleinformatyczną obsługującą numer ratunkowy 112 oraz System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego. Jest to pierwszy w polskiej administracji publicznej przykład integracji systemów teleinformatycznych na taką skalę. Ma zapewnić dużo sprawniejsze działanie służb, a także znaczącą redukcję kosztów. To szczególnie ważne w naszym kraju, gdzie te koszty są horrendalnie wysokie, wielokrotnie wyższe niż powinny.

 

Terminy teoretycznie możliwe do utrzymania

Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie pierwszego etapu Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej jest bardzo dobrą wiadomością – zarówno dla służb, jak i całego społeczeństwa. Ekspertów martwią jednak niezwykle napięte terminy. Według założeń, do końca tego roku powinna zostać podpisana umowa z dostawcą. System mógłby więc powstać w 2011 r., a pięć miesięcy następnego roku pozostałoby na testy. – Terminy są napięte, a to wymusza konieczność szczególnej staranności między innymi przy realizacji zamówień publicznych. Ale do tej pory postępowania przetargowe prowadzone przez CPI MSWiA przebiegają sprawnie, a to pozwala mieć nadzieję na utrzymanie dość sztywnych terminów – mówi Marek Grajek.

„System marzenie” – pobierz cały artykuł w formacie PDF

autor: Mieczysław Starkowski – napisz do autora kontakt: <m.starkowski@gmail.com>

Publikacja za zgodą autora. Artykuł został opublikowany z okazji trwającego XVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 6-9 IX 2010

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.

Policja zamraża projekt „TETRA 13 miast”. Rozpatrywane są różne scenariusze

Komenda Główna Policji zdecydowała po wyroku sądu o przerwaniu wdrażania systemu łączności TETRA w 13 aglomeracjach w Polsce.

Page Commmunication będzie serwisować stołeczną TETRĘ Policji

Firma Page Commmunication została wybrana na realizację usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury systemu trankingowego TETRA TetraNode firmy Rohill dla Komendy Stołecznej Policji
Pytania? Zadzwoń