Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Polska droga do TETRY

Polska droga do TETRY

Ledwo rozpoczęło się postępowanie w sprawie budowy systemu łączności dla służb a MSWiA już przewiduje problemy, protesty i szuka alternatywnych rozwiązań. Jedną z tych alternatyw ma być łączność w oparciu o komercyjnych operatorów komórkowych. Na rpkom.pl czytamy:

„(…) Nieoficjalnie wiadomo, że MSWiA liczy się protestami w sprawie przetargu i rosnącą presją oferentów w miarę zbliżania się EURO 2012. – W razie problemów MSWiA może rozważyć jeszcze wykorzystanie sieci komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych, np. tych, którzy dysponują sieciami w technologii CDMA, która daje zbliżone do TETRA możliwości – powiedziała rpkom.pl osoba zbliżona do MSWiA na początku czerwca.”

Te stwierdzenie jest o tyle dziwne, że ktoś kto choćby powierzchownie zgłębiał temat łączności specjalnej dla służb powinien wiedzieć, że komercyjne sieci komórkowe nie spełniają norm i założeń, które wymagane są przez systemy łączności wykorzystywane przez profesjonalistów. Przykładów z życia jest aż nadto. Tragiczne wydarzenia z Madrytu (2004) i Londynu (2005) są tego żywym dowodem.

Po zamachach w Madrycie, w których zginęło aż 191 osób, łączność komórkowa została zablokowana na 8 godzin. Terroryści w pociągach madryckiej kolei miejskiej rozmieścili 10 ładunków ukrytych w plecakach i małych torbach, które następnie zostały zdetonowane poprzez nadanie sygnału z telefonu komórkowego. To wystarczyło by bomby eksplodowały niemal równocześnie. Hiszpańską stolicę błyskawicznie ogarnęła panika, centrum zostało zablokowane. Z powodu przeciążenia została zablokowana również łączność komórkowa.

Zamachy w Madrycie

fot. Zamachy w Madrycie.

Zarówno zamachy w Madrycie, jak i ataki bombowe w londyńskim metrze (7/7/2005), gdzie również zawiodły publiczne sieci łączności, dobitnie pokazują nieprzydatność sieci komercyjnych do komunikacji się służb takich jak: policja, straż czy pogotowie. *

Powstanie w Polsce sieci radiowej dla służb w oparciu o technologię wykorzystywane przez operatora komercyjnego byłoby ewenementem na skalę europejską.

W wielu krajach rozważano alternatywne technologie – w tym GSM, GSM-R, GSM-ASCI, UMTS – wszędzie wybór padł na standard TETRA, jako najbardziej bezpieczny system łączności nie tylko głosowej. Ograniczona dostępność do sieci komórkowych w sytuacjach krytycznych bądź całkowity brak możliwości połączenia się z kimkolwiek za ich pośrednictwem dyskwalifikują takie rozwiązania do korzystania z nich w czasie zagrożeń. A właśnie wtedy konieczna jest niezawodna łączność między służbami szybkiego reagowania (ataki terrorystyczne, zdarzenia, katastrofy, klęski żywiołowe czy brak zasilania energetycznego, np. w Szczecinie 8 kwietnia 2008 r.). *

Wychodzi więc na to, że w Polsce również przejdziemy przez czasochłonny proces weryfikowania innych technologii, po to by finalnie wybrać TETRĘ.

źródło: * w tekście wykorzystano fragmenty artykułu: „TETRA wraca do akcji”, Adam Urbanek ,

wyborcza.pl

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń