Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Piotr Kołodziejczyk o projektach teleinformatycznych.

Piotr Kołodziejczyk o projektach teleinformatycznych.

 

Computerworld zamieścił 7 września ciekawy artykuł  pt: „Koniec z silosową strukturą” oraz wywiad z Piotrem Kołodziejczykiem (na zdjęciu), podsekretarzem stanu w MSWiA odpowiedzialnym za informatyzację administracji.

Na marginesie dodamy, że  Piotr Kołodziejczyk znany jest czytelnikom tetraforum.pl z odpowiedzi na interpelacje poselskie posła Stanisława Wziątka w sprawie opóźnień w przetargu na OCSŁR, o czym pisaliśmy w tej wiadomości i w tej.

We wspomnianym wywiadzie Kołodziejczyk zapowiedział koniec rozwiązań silosowych w polskiej administracji i integracji rozwiązań IT.

 

Pojęcie silosu informacyjnego można porównać do braku integracji, dialogu i współdziałania poszczególnych organów  i instytucji państwa. Każdy pion administracji  rządzi się własnymi prawami do tego stopnia, że opracowuje własne procedury i rozwiązania w zakresie przetwarzania tej samej informacji. Jako przykład przedstawiono  3 osobne projekty ostrzegające o zagrożeniu powodziowym złożone niezależnie przez 3 państwowe instytucje. „Każdy przedłożył wnioski do Władzy Wdrażającej Projekty Unijne w MSWiA finansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka łącznie na 700 mln zł. Dlaczego te instytucje nie uzgodniły tego z sobą? Dlaczego każda z nich chciała budować system ab ovo? Nie wiadomo, ale gdy sprawą zainteresowało się MSWiA – na czele z ministrem Jerzym Millerem – udało się je przekonać do złożenia wspólnego wniosku o wartości 300 mln zł.” – czytamy.

Powyższy przykład racjonalizacji projektów i zmiany ich priorytetów przyczynił się do dokonania znacznych oszczędności i w efekcie można było ogłosić przetarg na OCSŁR.

Wiadomo, że główną idea budowy OCSŁR jest właśnie integracja wszystkich służb w obrębie jednego systemu komunikacji radiowej, tak aby umożliwić sprawną i bezpieczną wymianę informacji pomiędzy zainteresowanymi podmiotami porządku publicznego.

Agencja rządowa do zarządzania OCSŁR.

W wywiadzie wspomniano też o powstaniu specjalnej agendy rządowej, która zajmie się obsługą łączności radiowej i systemu OST-112. „Myślę, że w grudniu 2010 r. taka organizacja zacznie działać, na razie w formie instytucji prawa budżetowego, aby z czasem zostać przekształconą w agencję. To ona będzie zarządzać siecią OST 112 oraz obsługiwać służby w zakresie dostępu do łączności radiowej i rozliczenia kosztów. Każda ze służb musi zatem pomyśleć, ile będzie potrzebować radiotelefonów, ponieważ za każdy zapłaci abonament” – mówi Kołodziejczyk

 

Zachęcamy do lektury wspomnianych artykułów:

źródło: 1. (On-Line) Koniec z silosową strukturą państwa

lub wersja PDF pdf-icon_smallCOMPUTERWORLD_Koniec_z_silosowa_struktura_panstwa_Slawomir_Kosielinski_2010-09-07.pdf

2. (On-Line) W administracji liczy się SLA lub

lub wersja PDF  pdf-icon_smallCOMPUTERWORLD_W_administracji_liczy_sie_SLA_Slawomir_Kosielinski_2010-09-07.pdf

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń