Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Norweska spółka gazowa zaufała TETRZE

Norweska spółka gazowa zaufała TETRZE

Norweska spółka gazowa Gassco wybrała rozwiązanie Dimetra IP Micro firmy Motorola do zapewnienia sprawnej i niezawodnej łączności na terenie swoich obiektów w północnych Niemczech. Spółka Gassco Norwegia zarządza ponad 7975 km gazociągów i odpowiada za bezpieczny przesył gazu z Morza Północnego do Europy.

Gassco-pipelines-view.jpg

Jedna ze spółek jej podległych, Gassco Emden, zarządza trzema stacjami przesyłowymi w niemieckich miastach Emden i Dornum. Jakość i objętość przesyłanego gazu sprawdzana jest w ośrodku w Emden, a cała operacja sterowana jest na odległość w sali kontrolnej mieszczącej się w oddalonym o 48 km mieście Dornum. W tym też mieście gaz jest ogrzewany, a jego ciśnienie zmniejszane. Następnie jest on przesyłany dalej do sieci dystrybucyjnej.

Wyzwanie

Spółka Gassco do tej pory używała analogowej sieci łączności radiowej. Jednak sieć ta nie spełniała wymagań w dziedzinie geolokalizacji pracowników i nie gwarantowała im odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Nie zapewniała także wystarczającej ilości kanałów rozmownych aby obsłużyć cały generowany ruch oraz nie oferowała możliwości nagłego przerwania wszystkich połączeń i wygłoszenia komunikatu do wszystkich użytkowników.

Zakłady w Emden i Dornum są od siebie oddalone, ale personel pracujący w obu tych lokalizacjach musi pozostawać ze sobą w stałym kontakcie. Dlatego też łączność musi odbywać się w ramach jednej wspólnej sieci.

Dodatkowo należy pamiętać, że w przemyśle gazowniczym istnieje zagrożenie wybuchu. Dlatego też normy bezpieczeństwa muszą być ściśle przestrzegane, a sprzęt wykorzystywany w tych miejscach, w tym sprzęt łączności, musi być specjalnie przystosowany do pracy w niebezpiecznych środowiskach.

Rozwiązanie

Motorola-Diemetra_IP_MIcro_LG_PL-PL.jpgLokalny dealer Motoroli, firma AIRadio Deutschland oraz jej lokalny partner FSN Neermoor zaproponowały spółce Gassco system TETRA typu Dimetra IP Micro (DIPM), który pozwoli na zrealizowanie płynnej migracji systemu łączności do cyfrowej technologii oferującej wysokiej jakości usługi głosowe i usługi oparte o transmisję danych.

Administrowanie siecią DIPM jest proste dzięki zastosowaniu internetowego interfejsu zarządzania. Wszystko to przy jak najmniejszych utrudnieniach dla użytkowników. Dzięki temu migracja odbędzie się w sposób płynny, a pracownicy szybko dostosują się do nowych warunków pracy.

W sumie zainstalowano dwie kompaktowe stacje bazowe TETRA MTS2. Stacje te posiadają odbiorniki charakteryzujące się wysoką czułością, co gwarantuje optymalne pokrycie sygnałem radiowym przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów całej instalacji.

Systemy DIPM w Emden i Dornum połączone są ze sobą siecią LAN za pośrednictwem centralnego switcha. Konsolę dyspozytorską typu TBG825 dostarczyła firma Carlss. Z kolei radiotelefony zostały dostarczone przez firmę Motorola. Są to przenośne terminale typu MTP850Ex spełniające normy ATEX i IECEx. Są one wykonane na tyle ergonomicznie, że można z nich wygodnie korzystać nawet w rękawicach ochronnych. Oprócz tego są one iskrobezpieczne  i dlatego doskonale nadają się do pracy w środowiskach zagrożonych wybuchem.

Radiotelefony te obsługują funkcję man-down, która wykorzystuje wbudowany czujnik ruchu aby sygnalizować dyspozytorowi wszystkie sytuacje, w których bezpieczeństwo pracownika jest zagrożone. Terminale MTP850Ex posiadają także wbudowany odbiornik GPS, który umożliwia dyspozytorowi zdalne lokalizowanie każdego użytkownika przy pomocy aplikacji SafeMobile.

Gassco-ITC-specialist-Frank-Tabbert-with-Motorola-850Ex-TETRA-Handheld.jpgKorzyści

Sale kontrolne są hałaśliwymi miejscami pracy. W przeszłości personel spółki Gassco miał sporo trudności ze zrozumieniem nadawanych komunikatów. Technologia kompresji głosu, w którą wyposażone są radiotelefony Motorola MTP850Ex znacznie poprawia jakość dźwięku i eliminuje hałas obecny w tle, dzięki czemu komunikaty stają się w pełni czytelne.

Funkcja man-down dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa personelu.  Z kolei geolokalizacja GPS pozwala na szybkie ustalanie miejsca pobytu danych pracowników i tym samym na zwiększenie wydajności pracy.

Frank Tabbert (na zdjęciu obok), specjalista ds. teleinformatyki w firmie Gassco Niemcy, stwierdził: „Aplikacja geolokalizacyjna GPS szczególnie przydaje się w czasie weekendów, kiedy w miejscu pracy znajduje się jedynie dwóch operatorów, jeden na zewnątrz, a drugi wewnątrz. Przed wdrożeniem nowego systemu ciężko było zlokalizować pracownika zagubionego na terenie zakładu”.

Spółka Gassco zamierza także w przyszłości wykorzystywać usługę przesyłania wiadomości tekstowych. „Chcemy wysyłać wiadomości tekstowe do pracowników znajdujących się na zewnątrz zakładu pracy, aby sprawdzali, czy nie doszło do jakiegoś wycieku gazu. Po sprawdzeniu wystarczy, że wcisną odpowiedni przycisk i odpowiedź natychmiast dotrze do właściwych osób”.

Źródło: http://motorolasolutions.com/

Informacje o firmie Motorola Solutions

Motorola-Solutions-logo-png.pngMotorola Solutions jest wiodącym producentem rozwiązań komunikacyjnych dla przedsiębiorstw oraz organizacji z sektora publicznego. Najwyższej klasy innowacyjne technologie Motoroli wspierają jej klientów w kluczowych momentach. Motorola Solutions jest notowana na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (New York Stock Exchange: NYSE) pod symbolem „MSI”. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.motorolasolutions.com. Bieżące komunikaty na temat firmy znaleźć można w centrum prasowym.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.
Pytania? Zadzwoń