Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Na prostej drodze do Smart Grid

Na prostej drodze do Smart Grid

siec-energetyczna-smart-grid-small.jpg(KeyTouch.info) Koncepcja Smart Grid, czyli inteligentnych systemów elektroenergetycznych przewiduje znaczne korzyści w sferze ekonomicznej i środowiskowej, jak również wysokiej jakości, solidne źródła energii elektrycznej. Aby zrealizować tę wizję, potrzebna jest niezawodna łączność.

Pierwszą kluczową właściwością systemów Smart Grid jest inteligencja. Sieć rozdzielcza powinna wykrywać przeciążenia i zmieniać trasę przesyłu energii tak, aby zminimalizować przerwy w jej dostawie. Powinna także zarządzać źródłami w sposób autonomiczny, szybciej i wydajniej niż człowiek.

 

Kolejna właściwość to wydajność. Inteligentny system elektroenergetyczny ma sprostać rosnącym wymaganiom klientów bez potrzeby rozbudowy infrastruktury. Powinien też czerpać energię z całego szeregu potencjalnych źródeł i być wystarczająco elastyczny, aby integrować nowe technologie w miarę, jak się pojawiają.

Takie systemy wyeliminują również zapady (zmniejszenia napięcia) i skoki napięcia oraz inne zaburzenia jakości energii. Będą również bardziej odporne na ataki i katastrofy naturalne.

Łączność jest niezwykle istotna dla Smart Grid. Dla przykładu, inteligentne przekierowywanie przesyłu energii wraz z inteligentnymi urządzeniami może wyrównać skoki w zużyciu energii, pozwalając dostawcom energii zredukować zbędną pojemność i nadmiarowość w sieci. Urządzenia te muszą jednak mieć możliwość porozumiewania się między sobą. Zredukowana nadmiarowość może ponadto zwiększyć ryzyko przerw w przesyle energii i tylko wymiana informacji w czasie rzeczywistym może to ryzyko ograniczyć. Stopniowe przechodzenie z nielicznych, większych elektrowni na wiele mniejszych źródeł energii to kolejny czynnik, który podniesie znaczenie sygnalizacji.

Dedykowane sieci TETRA są bardziej odporne od innych rozwiązań na zdarzenia takie, jak katastrofy naturalne, wypadki i cyberataki. Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż zaburzenia w dostawie energii mogą mieć ogromne konsekwencje, zarówno ekonomiczne, jak i w odniesieniu do ludzi. Z racji, że system TETRA jest bezprzewodowy, stanowi także bardzo opłacalny sposób tworzenia połączeń „ostatniej mili”. Na początku będzie on istotny w inteligentnym opomiarowaniu i pomiarze parametrów środowiskowych, a następnie, w miarę jak rozproszone wytwarzanie energii zacznie wymagać bardziej rozbudowanej sygnalizacji, będzie coraz istotniejszy. Jeśli natomiast przedsiębiorstwo zdecyduje się na budowę dedykowanej sieci LTE na częstotliwościach komercyjnych, koszt pozwolenia na korzystanie z częstotliwości może okazać się większy od inwestycji w sieć i terminale TETRA TEDS firmy Cassidian.

Przedsiębiorstwa energetyczne mogą wdrażać łączność TETRA na kilka sposobów:

Opcja 1

Zbudować własną sieć TETRA do łączności głosowej i wąskopasmowej transmisji danych, a w wybranych obszarach umożliwić szybką transmisję danych (TEDS), wykorzystując dedykowane stacje bazowe TEDS Direct Access z jedną częstotliwością nośną.

smart-grid-lacznosc-tetra-teds-2-mid.jpg

Opcja 2

Zbudować sieć przeznaczoną do transmisji danych, w której usługi głosowe mogą być aktywowane w razie potrzeby. Stacje bazowe TEDS Direct Access to bardzo ekonomiczne rozwiązanie do transmisji danych, a wybrane nośne mogą być zdalnie skonfigurowane do świadczenia usług głosowych.

smart-grid-lacznosc-transmisja-danych-teds-mid.jpg

Opcja 3

Przyłączyć się do istniejącej, współdzielonej sieci TETRA dla służb bezpieczeństwa publicznego. To zapewnia całkowite pokrycie usługami głosowymi dla pracowników obsługi. Do zalet można dołączyć wydajność widmową i niższy całkowity koszt posiadania (TCO). Przy dzieleniu sieci potrzebna jest możliwość nadawania priorytetów krytycznym usługom zarówno w ramach, jak i pomiędzy różnymi organizacjami korzystającymi z niej. Smart Grid natomiast wymaga zagospodarowania dodatkowej pojemności przeznaczonej na transmisję danych, aby obejść wszelkie „wąskie gardła”. Cassidian może sprostać wszystkim tym wymaganiom.

TETRA dla każdej fazy Smart Grid

Sieci Smart Grid ewoluują fazami, począwszy od inteligentnego opomiarowania, poprzez zarządzanie przesyłem, aż do całkowitej integracji w inteligentny, rozproszony system. Jednocześnie przedsiębiorstwa energetyczne chcą utrzymywać łączność głosową dla inżynierów pracujących w terenie.

Transmisja danych w sieciach Smart Grid wkrótce wzrośnie do poziomu, który wystawi na próbę pojemność sieci TETRA zaprojektowanych do transmisji głosu i danych. Istniejące sieci głosowe projektowano z myślą o zapewnienia rozległego zasięgu stosunkowo małej liczbie użytkowników, więc prawdopodobnie w dłuższej perspektywie nie zapewnią one wystarczającej pojemności dla danych.

Rozwiązaniem są ministacje bazowe TETRA TB3p. Są one na tyle małe, że mogą się zmieścić w istniejących pomieszczeniach rozdzielni i szafach z wyposażeniem, więc związane z tym koszty są pomijalne. TB3p może pracować w trybie TEDS Direct Access, więc stacja bazowa z pojedynczą częstotliwością nośną ma nawet ośmiokrotnie większą pojemność SDS i 40-krotnie większą prędkość transmisji pakietów IP w porównaniu do standardowego kanału kontrolnego TETRA lub jedno szczelinowej transmisji danych pakietowych.

Terminale Xerigo™ 3 zapewniają transmisję danych pomiędzy stacją bazową a elementami sieci energetycznej. Liczba komórek TB3p może być łatwo zwiększona adekwatnie do potrzeb. Co więcej, z racji, że komórek TB3p nie umieszcza się na dużej wysokości, ta sama częstotliwość może być wykorzystana w pobliżu bez ryzyka zakłóceń, co daje lepszą wydajność widmową.

Źródło: www.KeyTouch.info

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń