Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Brakuje komunikacji na szczeblu operacyjnym

Brakuje komunikacji na szczeblu operacyjnym

W najnowszym wydaniu magazynu Bezpieczeństwo Publiczne ukazał się wywiad z prof. Bogdanem Kosowskim, wykładowcą Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Poniżej cytujemy wybrane fragmenty wypowiedzi, w których została poruszona problematyka braku zintegrowanego systemu łączności radiowej dla służb w Polsce.

„W państwie demokratycznym bardzo istotne są relacje władza – obywatel. Nie należy społeczeństwa widzieć tylko i wyłącznie w chwili wyborów. Konieczne jest ciągłe komunikowanie, do czego można wykorzystać współczesną technikę. W przypadku systemu bezpieczeństwa skutecznym sposobem ostrzegania o zagrożeniach jest powiadomienie SMS, które jest już stosowane w wielu miejscach w kraju. Poprzez centra zarządzania kryzysowego przekazywana jest informacja o zagrożeniu do wszystkich osób, które są w jego zasięgu. W przypadku, gdy zainteresowany chce uzyskać więcej informacji, istnieje możliwość kontaktu telefonicznego z centrum, co w znaczący sposób podnosi wiarygodność podejmowanych działań przez władzę publiczną.

Brakuje jednak jednolitego dla wszystkich służb ratowniczych systemu łączności, a minimalizacja skutków zagrożeń wymaga przecież współdziałania i koordynacji. Czy możliwe jest wprowadzenie takiego systemu? Jak wzorcowo powinny współpracować ze sobą poszczególne służby?

O ile system komunikowania między poszczególnym stanowiskami kierowania służb bezpieczeństwa działa sprawnie, o tyle w akcji ta łączność się wydłuża, co obniża sprawność działania. Taki stan rzeczy utrzymuje się od końca lat 90. Wtedy zamierzano wprowadzić system łączności TETRA pomiędzy poszczególnymi uczestnikami działań ratowniczych. Niestety, system ten nie został wdrożony do dziś. Wzorcowa komunikacja odbywa się wtedy, kiedy każdy z członków instytucji biorący udział w fazie bezpośredniego reagowania ma kontakt z każdym uczestnikiem akcji na szczeblu operacyjnym, a nie tylko na szczeblu taktycznym i strategicznym.”

 

Prof. nadzw. dr hab. inż. Bogdan KosowskiO Autorze.

Prof. nadzw. dr hab. inż. Bogdan Kosowski, wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, były dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach, były prorektor ds. dydaktycznych i naukowych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

 

 

Źródło: bezpieczenstwopubliczne.pl/….

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń