W najnowszym wydaniu magazynu Bezpieczeństwo Publiczne ukazał się wywiad z prof. Bogdanem Kosowskim, wykładowcą Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Poniżej cytujemy wybrane fragmenty wypowiedzi, w których została poruszona problematyka braku zintegrowanego systemu łączności radiowej dla służb w Polsce.
„W państwie demokratycznym bardzo istotne są relacje władza – obywatel. Nie należy społeczeństwa widzieć tylko i wyłącznie w chwili wyborów. Konieczne jest ciągłe komunikowanie, do czego można wykorzystać współczesną technikę. W przypadku systemu bezpieczeństwa skutecznym sposobem ostrzegania o zagrożeniach jest powiadomienie SMS, które jest już stosowane w wielu miejscach w kraju. Poprzez centra zarządzania kryzysowego przekazywana jest informacja o zagrożeniu do wszystkich osób, które są w jego zasięgu. W przypadku, gdy zainteresowany chce uzyskać więcej informacji, istnieje możliwość kontaktu telefonicznego z centrum, co w znaczący sposób podnosi wiarygodność podejmowanych działań przez władzę publiczną.
Brakuje jednak jednolitego dla wszystkich służb ratowniczych systemu łączności, a minimalizacja skutków zagrożeń wymaga przecież współdziałania i koordynacji. Czy możliwe jest wprowadzenie takiego systemu? Jak wzorcowo powinny współpracować ze sobą poszczególne służby?
O ile system komunikowania między poszczególnym stanowiskami kierowania służb bezpieczeństwa działa sprawnie, o tyle w akcji ta łączność się wydłuża, co obniża sprawność działania. Taki stan rzeczy utrzymuje się od końca lat 90. Wtedy zamierzano wprowadzić system łączności TETRA pomiędzy poszczególnymi uczestnikami działań ratowniczych. Niestety, system ten nie został wdrożony do dziś. Wzorcowa komunikacja odbywa się wtedy, kiedy każdy z członków instytucji biorący udział w fazie bezpośredniego reagowania ma kontakt z każdym uczestnikiem akcji na szczeblu operacyjnym, a nie tylko na szczeblu taktycznym i strategicznym.”
O Autorze.
Prof. nadzw. dr hab. inż. Bogdan Kosowski, wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, były dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach, były prorektor ds. dydaktycznych i naukowych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Źródło: bezpieczenstwopubliczne.pl/….