Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider

System TETRA Energa Operator pomaga w walce z koronawirusem

0

Spółki Grupy Energa, Enspirion przy współpracy z Energa Operator udostępniły 10 sztuk radiotelefonów systemu łączności radiowej TETRA na potrzeby Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Środki łączności zostaną wykorzystane do działań koordynacyjnych między głównymi ośrodkami zaangażowanymi w walkę z pandemią koronawirusa. PUW przez dwa miesiące będzie korzystał z przekazanych urządzeń.

System łączności Tetra jest standardem cyfrowej radiowej łączności dyspozytorskiej, który gwarantuje nieprzerwaną, szyfrowaną łączność głosową i transmisję danych. Dedeykowany jest dla potrzebujących niezawodnej łączności dyspozytorskiej: energetyki, służb bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa, administracji, spółek skarbu państwa, transportu oraz wielu innych organizacji i przedsiębiorstw. Wspiera działania koordynacyjne. Doceniany za wysoki poziom niezawodności i szybkości działania.

Spółka Enspirion zorganizowała 9 marca br. konferencję: „Łączność Krytyczna: bezpieczeństwo, niezawodność, kodeksy sieciowe. Energetyka na progu wielkich zmian”. Na której zaprezentowano wykorzystywanie systemu Tetra w łączności infrastruktury krytycznej w energetyce. Infrastruktura TETRA wybudowana przez Grupę Energa pokrywa zasięgiem cały Obszar Sieci Dystrybucyjnej Energa Operator.

enspirion-zasieg-lacznosci-radiowej-tetra-energa-operator

Enspirion rozwija łączność dyspozytorską w obszarze świadczenia usług telekomunikacyjnych, która w energetyce jest usługą krytyczną, niezbędną do współpracy pomiędzy uczestnikami rynku energetycznego. To jeden z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo i ciągłość działania sieci elektroenergetycznej. Kluczowym elementem gwarantującym niezawodność tego systemu jest długi okres podtrzymania zasilania.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaprezentowały wdrożenie Zasad „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. Dokument opublikowany w listopadzie 2018 r. utworzył Kodeks Sieci dla stanu zagrożenia i odbudowy systemów elektroenergetycznych. Podmioty infrastruktury krytycznej, w tym koncerny energetyczne zostały zobowiązane do wykorzystywania systemów łączności krytycznej oraz podtrzymania ich zasilania dla utrzymania i napraw sieci elektroenergetycznej. Publikacja poprawiła bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój usług w standardzie TETRA na rynku.

Na wydarzeniu zaprezentowały się firmy DGT Sp. z o.o. i Motorola Solutions Polska. DGT to producent i dostawca nowoczesnych systemów teleinformatycznych. Specjalizuje się w systemach łączności integrujących przewodowe i radiowe środki komunikacji. Motorola przedstawiła wdrożenia systemu TETRA na całym świecie i pokazała przykładowe urządzenia.

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na Twitterze a także na Facebooku.

energa-operator-logo-maleJesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Źródło:https://media.energa.pl

Airbus na PMRExpo 2019: Pionierska hybrydowa stacja bazowa dla systemu TETRA i LTE

0

Podczas Targów PMRExpo 2019 firma AIRBUS zaprezentowała kompaktową stację bazową nowej generacji TB4, obsługującą zarówno dostęp radiowy dla systemu TETRA, jak i 4G / 5G.

Kolonia, 25 listopada 2019 r. – na wystawie PMRExpo 2019 w Kolonii Airbus przedstawił swoją nową stację bazową TB4, która stanowi istotną innowację w ewolucji systemu TETRA w kierunku wykorzystania technologii 4G/5G. TB4 to pierwsza hybrydowa stacja bazowa obsługująca zarówno technologię TETRA, jak i 4G / 5G na tej samej platformie sprzętowej. Nowa stacja bazowa TETRA nie dość, że posiada wszystkie te same zaawansowane funkcje, co popularna stacja bazowa TETRA TB3 i ma zmniejszone gabaryty to zapewnia także zarówno dostęp radiowy w systemie TETRA jak i LTE. Funkcjonalności te obejmują tzw. dual homing (gdy stacja bazowa podłączona jest do dwóch central cyfrowych), szyfrowanie interfejsu radiowego i pracę w trybie awaryjnym.

Jak już zaznaczono wcześniej stacja bazowa TB4 o zmniejszonych gabarytach jest w pełni kompatybilna z poprzednią wersją. Przedstawia ona jasną ścieżkę rozwoju systemu TETRA w kierunku 4G / 5G, ponieważ moduł systemu high-tech obsługuje zarówno dostęp radiowy TETRA jak i LTE. Oprócz takich funkcji, jak szyfrowanie interfejsu radiowego, handover typu 1 i praca w trybie awaryjnym, zapewnia ona zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.

TB4 wykorzystuje również najnowszą technologię z rozwiązań sieci komórkowej, taką jak integration of multicarrier remote radios. TB4 odgrywa kluczową rolę w ekosystemie Airbusa, który jest oparty na platformie stacji bazowej AirScale firmy Nokia i umożliwia klientom korzystanie z długiego cyklu życia systemu TETRA i płynnej ewolucji w kierunku bezprzewodowego systemu szerokopasmowego.

Warto zaznaczyć, że użytkownicy będą mieli szansę szybko zauważyć zalety nowego rozwiązania, bowiem zużycie energii ulegnie znacznemu zmniejszeniu, natomiast elastyczność sieci wzrośnie dzięki dużemu zasięgowi i zastosowaniu głównego nurtu technologii znormalizowanej w ramach projektu the 3rd Generation Partnership Project (3GPP), dostosowanego do TETRY. Ponadto użytkownicy będą mogli także skorzystać z większej integracji i dłuższej żywotności sieci, których działanie jest zaplanowane do 2030 r. i później.

Należy podkreślić że klienci, którzy obecnie używają TB3, mogą zachować te same konfiguracje anten do wykorzystania z TB4, co umożliwi płynne przejście do sieci 4G / 5G, przy znacznych oszczędnościach w planowaniu i wdrażaniu sieci.

Nowoczesna stacja bazowa zostanie początkowo udostępniona na częstotliwości 380 MHz i będzie wdrażana zgodnie ze strategią hybrydową Airbusa, zapewniając tym samym płynną ewolucję technologiczną.

Źródło: securelandcommunications.com ; Fot.: securelandcommunications.com [zdjęcie]

O firmie Airbus

Airbus LogoAirbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, przemysłu kosmicznego i usług pokrewnych. W roku 2018 wygenerował przychody w wysokości 64 miliardów Euro i zatrudnia około 134 000 pracowników. Airbus oferuje najbardziej wszechstronną gamę samolotów pasażerskich. Airbus jest również europejskim liderem dostarczającym latające cysterny, samoloty bojowe, transportowe i misyjne, a także jedną z wiodących firm kosmicznych na świecie. W branży helikopterów Airbus zapewnia najbardziej wydajne rozwiązania wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

O Secure Land Communications (www.securelandcommunications.com)

Secure Land Communications (SLC), jednostka biznesowa Airbusa, oferuje zaawansowane technologie w zakresie komunikacji i współpracy, umożliwiające klientom gromadzenie, przetwarzanie i wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Portfolio firmy jest dostosowane do potrzeb profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa publicznego, transportu, użyteczność publicznej i przemysłu. Obejmuje ono zarówno infrastrukturę, urządzenia, aplikacje jak i usługi oparte na technologiach TETRA, Tetrapol i Broadband. Jako europejski lider i kluczowy gracz międzynarodowy, SLC ma klientów w ponad 80 krajach i zatrudnia około 1150 osób w 17 krajach świata.

Dwa nowe radiotelefony TETRA od Hytera

0

Nowe radiotelefony przenośne TETRA PT310 i PT350 firmy Hytera stanowią idealny wstęp do świata łączności radiowej TETRA. Prosta obsługa, krystalicznie czysty dźwięk w każdej sytuacji i wyjątkowo wytrzymała konstrukcja to ich kluczowe cechy.

Oba radiotelefony przenośne TETRA uzupełniają portfolio firmy Hytera o dwa wydajne urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu, wyróżniające się przede wszystkim wysoką wytrzymałością i doskonałą jakością audio. Spełniają one wymagania stopnia ochrony IP68 i standardu MIL-STD 810 G oraz zapewniają w najbardziej surowych obszarach zewnętrznych i przemysłowych krystalicznie czysty dźwięk. W tym celu oba nowe radiotelefony TETRA firmy Hytera zostały wyposażone między innymi w technologię water-porting, w łatwy sposób odprowadzającą z głośnika wdzierającą się do niego wodę. Opatentowany otwór na mikrofon zapobiega zakłócaniu przez szum wiatru jakości transmisji.

Łatwa i intuicyjna obsługa

Dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika obsługa obu nowych urządzeń jest prosta i intuicyjna – przy użyciu pokrętła lub funkcji głosowej możliwa jest nawet praca w trybie eyes-free. Zarówno model PT310, jak i PT350 jest wyposażony w programowalne przyciski, do których można przypisywać funkcje.

Model PT350 jest dodatkowo wyposażony w zoptymalizowany panel przycisków umieszczony z przodu, który można bez problemu obsługiwać w rękawiczkach. Ponadto posiada on wyświetlacz OLED, który gwarantuje najlepszą widoczność również w jasnym świetle słonecznym i który dzięki wpuszczonej konstrukcji jest dobrze zabezpieczony.

Hytera-radiotelefon-TETRA-PT310-PT350-lacznosc-cyfrowa-plakat

Wszechstronne, elastyczne i opłacalne

Oba radiotelefony przenośne TETRA firmy Hytera mają wszechstronne zastosowanie – mogą one pracować w zakresach częstotliwości 320-475 MHz i 806-870 MHz. Akumulator litowo-polimerowy o pojemności 3800 mAh i czasie pracy do 22 godzin zapewnia komunikację bez zakłóceń przez dłuższy okres czasu.

Źródło i fot: https://www.hytera-mobilfunk.com

 

 

RTcom logoDystrybutorem produktów Hytera w Polsce jest firma RTcom –  www.rtcom.pl
Firma dostarcza cyfrowe systemy łączności Hytera jak i analogowe w oparciu o urządzenia HYT. RTcom jest także autoryzowanym partnerem firm Sonic Communications Ltd., TEMCO Japan, Voxtech, LeAntenne, HyTracks oraz LS Elektronik.

 

Hytera logo

Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej w standardzie DMR (konwencjonalny Tier II,  trunkingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności dla transportu publicznego.

 

Motorola Solutions rozbuduje chorwacką cyfrową sieć radiową TETRA

0

Partnerzy Motorola Solutions, KING ICT i MICRO-LINK, zostali zwycięzcami przetargu chorwackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na rozszerzenie zasięgu ogólnokrajowej sieci TETRA MUPnet, oraz integrację cywilnych służb i organizacji zapewniających bezpieczeństwo ludności w ogólnokrajowym cyfrowym systemie radiokomunikacyjnym TETRA. Motorola Solutions dostarczy cyfrową technologię radiową TETRA dla tego projektu. Dwóch doświadczonych partnerów KING ICT i MICRO-LINK wniesie swoje usługi oraz wyposażenie firm trzecich.

W ramach kontraktu Motorola Solutions zapewni rozbudowę urządzeń sieciowych i abonenckich dla istniejącej cyfrowej sieci radiokomunikacyjnej TETRA MUPnet, spełniając wymagania chorwackich cywilnych służb ochrony ludności. Wraz z rozbudową Chorwacka Dyrekcja Ochrony Ludności, która zarządza siłami operacyjnymi straży pożarnej, służb ratowniczych i numerem alarmowym 112, stanie się jedną z kluczowych grup użytkowników sieci radiowej i będzie mogła bezproblemowo współpracować w terenie gdy zaistnieje taka potrzeba.

„Od początku naszego partnerstwa w 2000 r. dostarczamy chorwackim organizacjom i agencjom bezpieczeństwa publicznego wiodące przyszłościowe rozwiązania komunikacyjne o kluczowym znaczeniu w oparciu o sprawdzony standard TETRA” – powiedział Michael Kaae, wiceprezes regionalny w Europie, Motorola Solutions. „Modernizując i rozbudowując sieć MUPnet, abonenci otrzymają dostęp do najnowszych funkcjonalności i będą mogli korzystać z maksymalnej dostępności sieci w nadchodzących latach.”

Motorola-Solutions_rescue-teams

Motorola Solutions jest od dawna zaufanym partnerem dla instytucji bezpieczeństwa publicznego w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej, a także w krajach bałtyckich, które ze względu na położenie geopolityczne stoją przed szczególnymi wymaganiami dotyczącymi operacji o kluczowym znaczeniu. Od dziesięcioleci Motorola Solutions dostarcza rozwiązania radiowe wielu krajom, w tym instytucjom bezpieczeństwa publicznego w Chorwacji, Litwie, Mołdawii i Rumunii.

O Motorola Solutions

Motorola Solutions jest światowym liderem w dziedzinie komunikacji o znaczeniu krytycznym. Ich platformy technologiczne w zakresie komunikacji, oprogramowanie centrum dowodzenia, analizy wideo, oraz usługi zarządzania i wsparcia zwiększają bezpieczeństwo miast i pomagają społecznościom i firmom w rozwoju. Motorola Solutions wprowadza klientów w nową erę systemów bezpieczeństwa. Więcej na http://www.motorolasolutions.com.

O KING ICT

KING ICT jest jednym z wiodących regionalnych integratorów systemów w regionie Adriatyku, koncentrującym się na opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań dla przedsiębiorstw. Poprzez różne rozwiązania ICT, od wysoce specjalistycznych po wielkoskalowe, firma dąży do budowania bardziej komunikatywnej cyfrowej przyszłości i zaspokojenia potrzeb swoich klientów w tym zakresie. KING ICT zapewnia swoim klientom zintegrowaną informatykę, rozwiązania biznesowe, doradztwo, rozwój i szkolenia. Więcej na www.king-ict.com/en

O MICRO-LINK

MICRO-LINK jest wiodącym integratorem systemów radiokomunikacyjnych, oferującym szeroką gamę rozwiązań komunikacji bezprzewodowej odpowiednich do różnych zastosowań – od modemów radiowych VHF / UHF, systemów TETRA, szerokopasmowych systemów dostępu bezprzewodowego, mikrofalowych systemów radiowych, rozwiązań Wi-Fi, systemów optycznych , po anteny i systemy zasilania. Więcej na www.microlink.hr.

Policja wspólnie z Motorola Solutions będzie wdrażać system TETRA

0

Po wielu latach starań polska Policja rozpoczyna realizację strategicznego i ważnego dla bezpieczeństwa Państwa projektu modernizacji policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu standardu ETSI TETRA. Do tej chwili taki system działał w 4 miastach. TETRA – trankingowy system cyfrowy użytkowany jest w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Szczecinie. Po podpisaniu umowy i wdrożeniu projektu system TETRA będzie działał w każdym mieście wojewódzkim. Ze względu na przeznaczenie i skalę system należy uważać za newralgiczny dla funkcjonowania Państwa. – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym na stronie Policji.

System TETRA według różnych zapowiedzi już kilkanaście lat temu miał stać się podstawowym systemem łączności Policji w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Z różnych przyczyn nie udawało się sfinalizować realizacji tego projektu a kolejno ogłaszane przetargi były unieważniane. Obecnie wyłonionemu oferentowi udzielono zamówienia na podstawie art. 67 ust.1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych. Więcej o zawiłościach w przetargu można przeczytać na portalu RadioTech.pl.

Projekt został przyznany z wolnej ręki w ramach procedury udzielenia zamówienia bez uprzedniej publikacji zaproszeń. Zamówienie jest objęte programem zamówień rządowych (GPA) – czytamy w ogłoszeniu opublikowanym 9 września br. w dzienniku europejskim TED.

System TETRA to bardzo nowoczesny system łączności, odporny na możliwość podsłuchu prowadzonej korespondencji. Realizacja tego postępowania pozwoli wdrożyć system w standardzie TETRA we wszystkich głównych ośrodkach w kraju.

Przyjęta koncepcja zakłada również w przyszłości korzystanie z systemu przez inne służby bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ratownictwa. W przyszłości system ten będzie stanowić szkielet do budowy systemu obejmującego swoim zasięgiem cały obszar kraju.

System ma być zbudowany ze środków przyznanych na podstawie Ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020„. Dalsze opóźnianie rozpoczęcia budowy Systemu, a tym bardziej tolerowanie sytuacji, w której zachodziło poważne ryzyko konieczności zaniechania całego zadania godziło w bezpieczeństwo i porządek publiczny państwa oraz tworzyło ryzyko utraty finansowania przed zakończeniem projektu, a tym samym wymagało podjęcia działań naprawczych.

Źródło i fot: http://www.policja.pl/…

Stołeczna Policja zamawia serwis swojego systemu łączności radiowej TETRA

Komenda Stołeczna Policji ogłosiła przetarg na świadczenie kompleksowych usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury swojego systemu trankingowego TETRA.

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie kompleksowych usług serwisu pogwarancyjnego w zakresie przeglądów, napraw oraz konsultacji dotyczących infrastruktury warszawskiego systemu trankingowego TetraNode.

Zakres umowy obejmuje:

1. Przegląd zerowy wraz z parametryzacją i wymianą/naprawą uszkodzonych elementów:

  • głównej infrastruktury systemu,
  •  zewnętrznych systemów antenowych na 5 strefach radiowych,
  • agregatów prądotwórczych na 4 strefach radiowych.

2. Usługi serwisu pogwarancyjnego z zachowaniem warunków jakościowych dotychczasowej umowy gwarancyjnej.

3. Przeszkolenie administratorów lokalnych KSP w zakresie podstawowej obsługi systemu TetraNode i poprawnej analizy oraz reakcji w zakresie występujących potencjalnie awarii i nieprawidłowości funkcjonowania systemu.

4. Zapewnienie w reżimie czasowym 24/7 dyżuru serwisu gwarantującego przyjmowanie i obsługę zgłoszeń serwisowych, oraz udzielanie telefonicznego wsparcia technicznego i konsultacji w zakresie utrzymania i administrowania systemu.

5. Dokonywanie niezbędnych uaktualnień oprogramowania systemowego do najnowszych wersji oferowanych przez producenta infrastruktury.

Bieżący nadzór nad prawidłowym działaniem urządzeń infrastruktury TetraNode leży po stronie Policji, która zobowiązana jest do przekazywania wykonawcy wszelkich informacji o występujących awariach i nieprawidłowościach funkcjonowania systemu. Wykonawca w okresie trwania gwarancji ma zapewnić w dni robocze stały w celu udzielania konsultacji technicznych. KSP wymaga świadczenia kompleksowych usług serwisu pogwarancyjnego w okresie 12 miesięcy, licząc od daty podpisania umowy. Całodobowe przyjmowanie zgłoszeń o awariach systemu zapewnione ma być przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Określono następujące rygory czasowe usuwania awarii:

  • Awaria I stopnia (krytyczna): czas reakcji: 1 godzina; czas usunięcia awarii: 6 godzin;
  • Awaria II stopnia (niekrytyczna): czas reakcji: 8 godzin; czas usunięcia awarii: 72 godziny.

Obydwa typy awarii zostały szczegółowo zdefiniowane przez zamawiającego. W określonych przypadkach jest również możliwe wstrzymanie czasu naprawy (do 60 dni kalendarzowych).

Warto zauważyć, iż na okres naprawy urządzenia wykonawca może stosować także procedury zastępcze, rozumiane jako zastosowanie zastępczego urządzenia lub innego rozwiązania technicznego umożliwiającego przywrócenie pełnej funkcjonalności. Czas trwania procedur zastępczych nie może być dłuższy niż 60 dni kalendarzowych od chwili otwarcia zgłoszenia serwisowego. W okresie stosowania skutecznych procedur zastępczych nie mogą być naliczane kary umowne za naruszenie czasu usunięcia awarii, jednak nie dłużej niż przez 60 dni od chwili otwarcia zgłoszenia serwisowego. Przez usunięcie awarii należy rozumieć przywrócenie pierwotnej funkcjonalności całego systemu (poprzez doprowadzenie go do stanu integralnej całości w rozumieniu poprawnego działania wszystkich zainstalowanych komponentów oraz zaprzestania stosowania w bieżącej pracy procedur zastępczych).

KSP wymaga – aby wykonawca posiadał aktualny certyfikat potwierdzający bycie autoryzowanym partnerem firmy Rohill Engineering B.V. Firma ta jest producentem użytkowanego w KSP systemu TetraNode. Z pozostałymi szczegółami można zapoznać się w dokumentacji przetargowej. Policja wymaga wpłacenia 11 tys. zł wadium, a później 10% wartości umowy jako zabezpieczenie należytego wykonania.

Oferty można składać za pośrednictwem platformy zakupowej do 10 czerwca br. do godz. 10. Publiczne otwarcie ofert nastąpi pół godziny później. Kryteria oceny ofert to w 60% cena, a w 40% możliwość płatności w ratach.

Źródło: platformazakupowa.pl ; Fot.: magazyn.policja.waw.pl

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Airbus potwierdza swoją wiodącą pozycję jako dostawca technologii bezpiecznej łączności radiowej dla sektora transportu w Chinach.

Elancourt, 6 maja 2020 r. – Airbus dostarczy technologię bezpiecznej łączności radiowej TETRA dla trzech nowych klientów w Chinach. Niedawno miasta Taiyuan, Luoyang i Xi’A podpisały umowy z Airbusem. Firma jest znana w regionie z dostarczania najnowocześniejszych i niezawodnych urządzeń obsługujących linie metra. Do tej pory ponad 100 chińskich linii metra zostało wyposażonych w rozwiązanie bezpiecznej łączności radiowej TETRA firmy Airbus.

Miasto Taiyuan jest stolicą prowincji Shanxi w północnych Chinach. Otrzyma ono system łączności TETRA złożony z serwerów Taira, stacji bazowych TB3 zapewniających wysokiej jakości pokrycie sieci, małych rozmiarów i lekkich terminali TH1n oraz radiotelefonów mobilnych TMR880i dla linii metra Taiyuan 2. Jest to pierwsza linia metra w tym mieście.

System łączności TETRA dla linii Metra 1 w mieście Luoyang

Airbus dostarczy również stacje bazowe TB3, radiotelefony ręczne TH9 i terminale mobilne TMR880i. Częścią składowa systemu będzie również TETRA Taira Sever. Jest to pierwsza linia metra w Chinach, która będzie wyposażona w wytrzymałe radiotelefony ręczne TH9 firmy Airbus.

Xi’an, stolica prowincji Shaanxi i miasto liczą ponad 8 milionów mieszkańców. Wdrożony zostanie system radiowej łączności składającą się z TETRA Taira Sever, stacji bazowych TB3 oraz terminali TH1n i TMR880i dla linii metra 5.

Marko Tiesmaki, szef regionu Azji i Pacyfiku w Secure Land Communications w firmie Airbus powiedział, iż „Z dumą możemy stwierdzić, że zdobyliśmy zaufanie trzech nowych klientów w Chinach” , a następnie dodał „Nowe umowy potwierdzają naszą wiodącą pozycję na rynku transportowym. Nasi klienci wiedzą, że mogą polegać na bezpiecznej i niezawodnej technologii oraz  na naszym błyskawicznym wsparciu”.

Źródło i fot: securelandcommunications.com

O firmie Airbus

Airbus Logo

Airbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, przemysłu kosmicznego i usług pokrewnych. W roku 2018 wygenerował przychody w wysokości 64 miliardów Euro i zatrudnia około 134 000 pracowników. Airbus oferuje najbardziej wszechstronną gamę samolotów pasażerskich. Airbus jest również europejskim liderem dostarczającym latające cysterny, samoloty bojowe, transportowe i misyjne. Jest takżę jedną z wiodących firm kosmicznych na świecie. W branży helikopterów Airbus zapewnia najbardziej wydajne rozwiązania wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

O Secure Land Communications (www.securelandcommunications.com)

Secure Land Communications (SLC), jednostka biznesowa Airbusa. SLC oferuje zaawansowane technologie w zakresie komunikacji i współpracy, umożliwiające klientom gromadzenie, przetwarzanie i wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Portfolio firmy jest dostosowane do potrzeb profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa publicznego, transportu, użyteczność publicznej i przemysłu. Obejmuje ono zarówno infrastrukturę, urządzenia, aplikacje jak i usługi oparte na technologiach TETRA, TETRAPOL i Broadband. Jako europejski lider i kluczowy gracz międzynarodowy, SLC ma klientów w ponad 80 krajach i zatrudnia około 1150 osób w 17 krajach świata.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Podczas oficjalnej próby ogniowej partner firmy Hytera, B.Schmitt mobile, jednoznacznie udowodnił, że zewnętrzna stacja bazowa DIB-R5 firmy Hytera – serce systemu radiowego do komunikacji wewnątrz budynków TETRA DIAMANT 2.0 – umieszczona w ognioodpornej szafie podczas pożaru w budynku działała w wysokiej temperaturze w sposób niezawodny i bez zakłóceń przez ponad 90 minut.

Tym samym firmy B.Schmitt mobile i Hytera Mobilfunk mogą teraz zapewnić to, co potwierdził kontroler instytutu badania materiałów MPA(niem. Material Prüfungs-Anstalt). System radiowy do komunikacji wewnątrz budynków TETRA DIAMANT 2.0 z zewnętrzną stacją bazową DIB-R5, chroniony ogniotrwała obudową, podczas pożaru zapewnia łączność radiową w obiekcie przez co najmniej półtorej godziny. Spełniając przy tym wymagania stawiane autonomicznym systemom łączności radiowej organów i organizacji bezpieczeństwa (BOS) w przypadku pożaru. 90 minut to krytyczna ilość czasu, której w sytuacji kryzysowej potrzebuje straż pożarna. Pozwala to straży zorientować się w sytuacji panującej w budynku oraz uratować znajdujących się w nim ludzi.

Jak przeprowadzono próbę?

Szafę z systemem radiowym do komunikacji wewnątrz budynków TETRA DIAMANT 2.0 firmy B.Schmitt na potrzeby próby umieszczono w środku ognioodpornej szafy, którą wstawiono do komory ogniowej. Krótko przed poddaniem konstrukcji działaniu ognia kontrolerzy aktywowali urządzenie radiowe znajdujące się wewnątrz i rozpoczęli rejestrowanie obserwacji.

Stanowisko testowe – próba ogniowa system łączności radiowej TETRA firmy Hytera

Podczas próby ogniowej kontrolerzy w 5-minutowych odstępach sprawdzali funkcjonalność urządzenia. Za pomocą urządzenia RF AirAnalyzer firmy Hytera sprawdzali moc nadawczą systemu DIAMANT 2.0. Ponadto przeprowadzono testy jakości mowy przy użyciu dwóch radiotelefonów przenośnych.

Wynik próby ogniowej

Wszystkie parametry dotyczące funkcjonalności urządzenia zostały utrzymane. Moc nadawcza oraz wartość średniej kwadratowej systemu DIAMANT 2.0 utrzymały się przez 90 minut trwania próby i nawet pozostały niezmienne. Rozmowy przy użyciu radiotelefonów przenośnych były możliwe przez cały czas. Po upływie ponad 90 minut po odcięciu zasilania można było potwierdzić poprawne działanie stacji bazowej w trybie awaryjnym.

Hytera – komora ogniowa – testowanie stacji bazowej TETRA

Wysoka temperatura największym wyzwaniem

Największe wyzwanie dla stacji bazowej stanowiła wysoka temperatura. Podczas przeprowadzania próby ogniowej temperatura w szafie urządzenia wzrosła do blisko 47 stopni Celsjusza. W szafie ognioodpornej w tym samym czasie kontrolerzy zarejestrowali temperatury nawet powyżej 85 stopni C.

Próba ogniowa – rezultaty

Na podstawie próby ogniowej jednoznacznie stwierdzono, że odpowiednie ustawienie urządzenia wewnątrz szafy ognioodpornej ma duże znaczenie dla spełnienia surowych wymagań. „To niezwykle ważne, by urządzenia były umieszczane w szafie ognioodpornej z zachowaniem jak największych odstępów od jej ścian. Tylko w ten sposób można ograniczyć wymianę ciepła pomiędzy ścianami szafy.” – wyjaśnia Patric Wollweber, Dyrektor zarządzający spółki B.Schmitt mobile GmbH. „Tak samo ważne jest, by szafa była całkowicie zamknięta. To pozwala kontrolować cyrkulację powietrza oraz utrzymać temperaturę wewnątrz na możliwie najniższym poziomie. Ogólnie chodzi o optymalne współdziałanie wszystkich komponentów”.

Zaświadczenie o zdanej próbie ogniowej stanowi warunek otrzymania pozwolenia organu nadzoru budowlanego – niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej (niem. Deutsche Institut für Bautechnik, DIBt).

Spółka B. Schmitt mobile otrzymała dla systemu radiowego do komunikacji wewnątrz budynków – TETRA DIAMANT 2.0 z DIB-R5 firmy Hytera – odpowiednie świadectwo kontroli, a tym samym dopuszczenie niemieckiego instytutu DIBt. Ponadto Federalne Stowarzyszenie ds. Profesjonalnej Komunikacji Radiowej (niem. Bundesverband Professioneller Mobilfunk, PMeV) oraz Federalne Stowarzyszenie Radiotelefonii Obiektowej (niem. Bundesverband für Objektfunk in Deutschland, BODeV) opatrzyły firmę B.Schmitt mobile swoim znakiem jakości.

Urządzenia radiokomunikacji budynkowej organów i organizacji bezpieczeństwa

Istnieją budynki, do których nie dotrą fale radiowe niemieckiej sieci BOS (niem. Digitalfunk der Behörden und Organisationen mit Sicherheitsaufgaben) ani innych komercyjnych sieci radiokomunikacyjnych. Powodem jest konstrukcja żelbetowa w budynku bądź metalizowanego szkła i metalu na fasadach. Dotyczy to przede wszystkim większych obiektów budowlanych specjalnego zastosowania. Są to budynki użyteczności publicznej, centra handlowe, budynki sportowe oraz wieżowce. W takim przypadku instalacja urządzenia radiokomunikacji obiektowej jest obowiązkowa. W sytuacji awaryjnej ma to zapewnić niezawodną, cyfrową łączność radiową podczas akcji ratunkowej w budynku. Odpowiedzialność za zainstalowanie i prawidłowe funkcjonowanie urządzeń radiokomunikacji obiektowej ponosi właściciel lub zarządca budynku.

Informacje o B.Schmitt mobile

Spółka B.Schmitt mobile z siedzibą w Hesji od ponad 50 lat zajmuje się dystrybucją urządzeń radiowych i integracją systemów. Jako ekspert w dziedzinie urządzeń telekomunikacyjnych wewnątrz budynkowej BOS – od planowania, przez instalację i uruchamianie, po konserwację. Przedsiębiorstwo wyrobiło sobie markę dzięki systemowi radiowemu do komunikacji wewnątrz budynków TETRA DIAMANT 2.0 i jest cenionym partnerem firmy Hytera.

Hytera logo

Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej: w standardzie DMR (Tier II,  trankingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności radiowej dla transportu publicznego.

Źródło: https://www.hytera-mobilfunk.com

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

0

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o zamykaniu projektów o niezadowalającej stopie zwrotu, w szczególności niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością Grupy, oraz zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych. Czy powodem jest koronawirus? Raczej nie. Bardziej związane jest to z osobą nowego prezesa PGE – Wojciecha Dąbrowskiego, który kieruje spółką od 20 lutego br. Zapowiedział audyt projektów. Łączność radiowa z pewnością nie należy do głównych projektów związanych z wytwarzaniem energii. W związku z tym czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijany obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy.

Podjęta przez zarząd PGE decyzja wynika z zapowiadanego przez Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, przeglądu projektów prowadzonych w Grupie PGE pod kątem ich zasadności, rentowności, efektywności i przydatności.

Zarząd zobowiązał wszystkie spółki z Grupy PGE do niezwłocznego podjęcia działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych oraz skoncentrowania się na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością w uzgodnieniu z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A. – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Decyzja zarządu związana jest z wynikami analizy korzyści projektów realizowanych w Grupie PGE oraz zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczym, społecznymi biznesowym branży energetycznej. Zarząd PGE kierował się przede wszystkim wynikami finansowymi i operacyjnymi Grupy Kapitałowej PGE za 2019 r.,w szczególności wynikiem netto, który wyniósł -3,9 mld zł, notowaniami giełdowymi akcji PGE na Giełdzie Papierów Wartościowych, a także negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na sytuację gospodarczą w Polsce i na Świecie, ze szczególnym uwzględnieniem konsumpcji energii elektrycznej. Ciepła zima, wysokie koszty importu węgla ze wschodu oraz pandemia owocują spadkiem popytu na prąd. Stąd ogromna presja na wyniki PGE w tym roku. Po 2019 r. grupa ma prawie 4 mld złotych straty.

Zarząd PGE polecił także, aby spółki z Grupy PGE dążyły do zwiększenia wysokości marż, ograniczały wydatki szkoleniowe oraz dokonały przeglądu projektów sponsorskich pod kątem ich zasadności i wartości wizerunkowej dla Grupy PGE. Jednocześnie zarząd PGE zastrzega, że ograniczenia nie dotyczą wsparcia finansowego systemowej pomocy szpitalom i placówkom medycznym w walce z COVID-19 prowadzonej przez administrację rządową.

PGE jest zaangażowane w opracowanie polskiego auta elektrycznego, poprzez spółkę ElectroMobility Poland. Ponadto PGE jest właścicielem firmy 4mobility, która zajmuje się carsharingiem. Nie jest też oczywiste, czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności dla energetyki, rozwijany obecnie przez spółkę PGE Systemy. Kilka dni temu PGE Systemy poinformowało o zakupieniu pilotażowej sieci LTE450 wybudowanej dla spółki przez Nokię. Firma nadal jednak nie ogłosiła przetargu na dostawców sprzętu do budowy ogólnopolskiej prywatnej sieci specjalnej LTE450. Cześć spółek sektora elektroenergetycznego (Energa Operator, Tauron Dystrybucja) od wielu lat rozwijają swoją łączność radiową w oparciu o dojrzały i niezawodny standard TETRA.

Źródło: https://www.gkpge.pl/…

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

0

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego. Obsługa ponad pięćdziesięciu milionów pasażerów, ponad 7600 lotów i ogromnej ilości bagażu co tydzień jest ogromnym zadaniem dla personelu lotniska w Dubaju. Wszyscy, od osób zajmujących się bagażami na ziemi po kontrolerów ruchu lotniczego monitorujących niebo, potrzebują niezawodnej komunikacji grupowej, aby wszystko działało sprawnie.

Ale jakie są trzy kluczowe korzyści, jakie zyskało lotnisko w Dubaju dzięki zastosowaniu zaawansowanej łączności cyfrowej?

Kilka organizacji i zespołów korzysta z sieci TETRA Nedaa na lotnisku Dubai International, od osób pracujących przy bramkach po zespoły straży pożarnej i ratownictwa. Jednym z tych ważnych zespołów jest Trolley Management. Nedaa jest klientem Airbusa w Dubaju oraz dostawcą sieci TETRA i rozwiązań firmy Airbus Secure Land Communications dla kilku podmiotów rządowych i pozarządowych.

Jassim Mohammad, lider zespołu Trolley Management, wyjaśnia obowiązki zespołu: „Świadczymy usługi dla klientów, w tym obsługę wózków bagażowych, we wszystkich trzech terminalach, zarówno przylotów, jak i odlotów”. Stanowi to ogromne wyzwanie dla grupy z powodu ogromnej wielkości obszaru, który jest obsługiwany”. Zespół Trolley Management odgrywa ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu lotniska w Dubaju. Zespół uzyskał trzy ważne korzyści z zastosowania hybrydowej komunikacji TETRA i 4G/5G:

1. Cały zespół może być osiągnięty jednocześnie w tym samym czasie

Lotnisko w Dubaju, składające się z trzech terminali zajmuje powierzchnię ponad 7200 akrów (2900 ha). Stwarza to istotne wyzwania, jak we właściwym czasie, w bezpieczny i skuteczny sposób dostarczyć właściwe informacje do właściwych osób.

Dubai-lotnisko-komunikacja-radiowa-TETRA-Airubs

Korzystanie z łączności radiowej TETRA skraca czas potrzebny na dotarcie do całego zespołu obsługującego wózki bagażowe i poprawia komunikację między członkami zespołu. Jassim Mohammad mówi: „Wcześniej musieliśmy osobiście dzwonić do personelu na ich telefony komórkowe, co zajmowało dużo czasu. Teraz członkowie zespołu mają radiotelefony TETRA i możemy wysyłać wiadomość do całego zespołu w tym samym czasie. Nie musimy już wykonywać 40 telefonów jeden po drugim”.

2. Komunikacja odbywa się bez zakłóceń

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju obsługuje około 400 000 lotów (startów lub lądowań) każdego roku, co stanowi ponad 1000 lotów dziennie. Ruchy statków powietrznych czasami powodują degradację sygnałów mobilnych, natomiast dzięki nieprzerwanej łączności radiowej TETRA zespół może kontynuować pracę bez żadnych problemów.

3. Zdjęcia i filmy pomagają rozwiązać problemy

Zespół wózków bagażowych dostrzega również zalety smartfonu Tactilon Dabat, hybrydowego urządzenia TETRA + Broadband, które może być używane do dzielenia się bieżącą sytuacją w zespole za pomocą zdjęć lub nawet wideo. Menedżer dyżurny – lub ktokolwiek w zespole – może zrozumieć sytuację na podstawie zdjęć lub filmów znacznie łatwiej niż na podstawie wyjaśnień mówionych.

„Ta funkcja będzie bardzo pomocna w smartfonie dla personelu” – mówi Jassim Mohammad. „Dzięki urządzeniom Tactilon Dabat możemy poprawić nasz poziom komunikacji i możemy iść o jeden lub dwa kroki dalej, udostępniając bieżące aktualizacje, zdjęcia i filmy wszystkim członkom zespołu.

Przekonaj się – w tym filmie Jassim Mohammad wyjaśnia korzyści płynące z korzystania z komunikacji hybrydowej. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach na lotnisku w Dubaju – zobacz te filmy:

Źródło: securelandcommunications.com ; Fot.: securelandcommunications.com [zdjęcie]

O firmie Airbus

Airbus Logo

Airbus jest światowym liderem w dziedzinie aeronautyki, przemysłu kosmicznego i usług pokrewnych. W roku 2018 wygenerował przychody w wysokości 64 miliardów Euro i zatrudnia około 134 000 pracowników. Airbus oferuje najbardziej wszechstronną gamę samolotów pasażerskich. Airbus jest również europejskim liderem dostarczającym latające cysterny, samoloty bojowe, transportowe i misyjne, a także jedną z wiodących firm kosmicznych na świecie. W branży helikopterów Airbus zapewnia najbardziej wydajne rozwiązania wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

O Secure Land Communications (www.securelandcommunications.com)

Secure Land Communications (SLC), jednostka biznesowa Airbusa, oferuje zaawansowane technologie w zakresie komunikacji i współpracy, umożliwiające klientom gromadzenie, przetwarzanie i wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Portfolio firmy jest dostosowane do potrzeb profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa publicznego, transportu, użyteczność publicznej i przemysłu. Obejmuje ono zarówno infrastrukturę, urządzenia, aplikacje jak i usługi oparte na technologiach TETRA, Tetrapol i Broadband. Jako europejski lider i kluczowy gracz międzynarodowy, SLC ma klientów w ponad 80 krajach i zatrudnia około 1150 osób w 17 krajach świata.

Wojsko zamawia serwis swojego systemu TETRA

0

1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu ogłosiła przetarg na świadczenie usług pogwarancyjnego serwisu i napraw systemu trankingowego TETRA Dimetra IP Compact oraz Tetra MST 11 IP firmy Motorola Solutions. Serwisem będą objęte też radiotelefony przenośne, przewoźne i stacjonarne oraz konsole dyspozytorskie którym upłynął okres gwarancyjny.

Przedmiot zamówienia zostanie wykonany w dwóch terminach tj.: w roku w roku 2020 – od dnia podpisania umowy do dnia 30.11.2020. W roku 2021 – od 01.01.2021 roku do dnia 29.10.2021 r. Przy czym usługi w roku 2021 będą wykonywane pod warunkiem, że Zamawiający do końca 2020 r. otrzyma potwierdzenie od Gestora, że w roku budżetowym 2021 otrzyma środki finansowe z przeznaczeniem na wykonanie części lub całej usługi w 2021 roku.

W przypadku stwierdzenia awarii sterownika głównego systemu lub stacji bazowej MTS-4/MTS-2 Wykonawca jest zobowiązany do rozpoczęcia procedury naprawczej w ciągu 24 godzin od zgłoszenia awarii.

Naprawy awaryjne i serwisowe wykonywane będą:

  • dla sterowników głównych systemu, elementów składowych i stacji bazowych MTS-4 i MTS-2 – w miejscu dyslokacji sprzętu w jednostkach wojskowych Sił Zbrojnych na terenie RP;
  • dla radiotelefonów, konsol dyspozytorskich dopuszcza się realizacje napraw w siedzibie Wykonawcy umowy.

O wyborze oferty w 60% zdecyduje cena oraz okres gwarancji (40%). Oferty należy składać do dnia 21 kwietnia 2020 r. do godziny 09.30. Potencjalni wykonawcy muszą posiadać aktualnie świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego III stopnia potwierdzające zdolność do ochrony informacji niejawnych o klauzuli „POUFNE” lub wyższej, wydane przez ABW lub SKW. Wymagane jest też odpowiednie świadectwo do wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Źródło: https://platformazakupowa.pl/transakcja/327196

Interpelacja poselska w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce

0

Dariusz Wieczorek, polski polityk, samorządowiec oraz inżynier elektryk wystosował zapytanie do ministra aktywów państwowych w sprawie stanu wdrażania systemu łączności w krajowej energetyce.

Treść interpelacji poniżej.

 

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z trwającymi od wielu lat pracami dotyczącymi wdrażania systemu łączności trankingowej w firmach energetycznych z udziałem Skarbu Państwa zwracam się z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących stanu zaawansowania inwestycji w poszczególnych grupach energetycznych, w szczególności:

1. W ilu firmach zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej rozpoczęto wdrażanie sieci łączności radiowej TETRA?

2. Jakie były nakłady na realizację tych inwestycji, jaki jest ich stan zaawansowania i kiedy planuje się ich zakończenie w poszczególnych grupach energetycznych?

3. Kto podejmuje decyzje w sprawie wdrożenia systemów łączności trankingowej i czy w poprzedniej kadencji ówczesny minister energetyki polecił wstrzymać inwestycje w tym zakresie, na przykład w Grupie Enea SA?

4. Czy są prowadzone obecnie prace nad alternatywnymi systemami łączności w grupach energetycznych i czy ministerstwo planuje w tej sprawie podjęcie działań mających na celu ujednolicenie systemu łączności w polskiej energetyce?

Zwracam uwagę, że system łączności jest bardzo istotny z punku widzenia bezpieczeństwa energetycznego i możliwości szybkiej reakcji na sytuacje kryzysowe, które powodują wstrzymanie dostaw energii dla odbiorców końcowych.

Z poważaniem

Dariusz Wieczorek

 


 

Odpowiedź Jacka Sasina

W spółkach energetycznych grup kapitałowych stopień wdrażania systemu łączności jest zróżnicowany. Jedna z nich wybudowała już sieć trankingową w standardzie TETRA. Inne realizują zadania związane z budową i wdrażaniem systemu radiowej łączności dyspozytorskiej w standardzie TETRA albo pilotażowo wybudowały kilkanaście stacji bazowych TETRA wykorzystywanych na niewielkim obszarze jej działania do radiowego sterowania rozłącznikami.

Z uwagi na różny stopień zaawansowania inwestycji, skala poniesionych nakładów przez poszczególne spółki również jest zróżnicowana i kształtuje się w przedziale 3 – 80 mln zł.

Decyzje w sprawie ewentualnego wdrożenia systemów łączności trankingowej pozostają w gestii Zarządów spółek energetycznych (operatorzy systemów dystrybucyjnych i Operator Systemu Przesyłowego). Ministerstwo Aktywów Państwowych nie dysponuje wiedzą w zakresie działań Ministra Energii w kierunku wstrzymania inwestycji w zakresie wdrażania systemu TETRA w grupach energetycznych.

W dniu 11 czerwca 2018 r. ogłoszona została ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jej postanowieniami: Prezes UKE, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw energii, zapewnia odpowiednie częstotliwości do realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu lub dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu zapewnienia:

– tym sieciom bezpieczeństwa, ciągłości działania, usuwania awarii lub monitoringu zdarzeń powodujących zagrożenia dla dostaw energii lub jej nośników lub

– odbiorcom ciągłości dostaw energii lub jej nośników.

W dniu 8 sierpnia 2018 r. decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w porozumieniu z Ministerstwem Energii, Spółka PGE Systemy S.A. otrzymała rezerwację pasma częstotliwości 450 MHz w zakresach pasma 452,5-457,5 MHz i 462,5-467,5 MHz.

Projekt ten ma szansę spełnić nowoczesne oczekiwania sektora energetycznego. Budowa sieci oparta jest na LTE. W tym przypadku ważne jest jednak, aby z jednej strony budowana sieć była siecią niezależną od komercyjnie wykorzystywanych sieci operatorów komórkowych, a z drugiej czerpała korzyści wynikające z rozwoju systemu LTE, jednocześnie łącząc atuty LTE i sieci TETRA.

W opinii PGE Systemy S.A. koncepcja budowy sieci LTE dla energetyki, wykorzystująca pasmo 450 MHz ma wszelkie predyspozycje, aby stać się rozwiązaniem spełniającym oczekiwania sektora energetycznego na najbliższe lata. Należy jednak mieć na uwadze, że udział w rozwoju systemu opartego na technologii LTE i późniejsze korzystanie z usług PGE Systemy S.A. uzależniony jest od indywidualnych decyzji Zarządów poszczególnych spółek energetycznych.

 

Z poważaniem Jacek Sasin wicepremier

 

Źródło: http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=2020

Policja zamierza zakupić radiotelefony TETRA z szyfrowaniem TEA2 za 80 mln złotych

0

Komenda Główna Policji opublikowała wczoraj zestawienie ofert w przetargu na dostawę – w ramach umowy ramowej – radiotelefonów standardu TETRA z szyfrowaniem TEA2, wraz ze sprzętem uzupełniającym i oprogramowaniem. KGP chce zawrzeć umowy ramowe, które będą obowiązywać przez 48 miesięcy od momentu podpisania lub do chwili wyczerpania budżetu zamawiającego.

Aby złożyć ofertę należało wykazać się dostawą co najmniej 3000 sztuk radiotelefonów TETRA z szyfrowaniem TEA2 – której łączną wartość wynosiła minimum 5 mln złotych. Wymagane wadium to kwota 200 000 złotych. Zamawiający zawrze umowę ramową z 5 (pięcioma) Wykonawcami, których oferty otrzymają najwyższą liczbę punktów na podstawie kryteriów oceny ofert. Ocenie podlegają cena (waga 60%), gwarancja (24%), funkcjonalność (16%).

Przedmiotem zamówienia są radiotelefony TETRA przenośne i przewoźne. Policja wykreśliła wcześniejsze kłopotliwe wymagania współpracy z najnowszą dostępną infrastrukturą TETRA (Rohill TetraNode i Sepura eXtras oraz Motorola xCore 9.0.2).

Swoje oferty złożyło 6 podmiotów, z czego z 5 zostanie zawarta umowa ramowa. Zestawienie poniżej:

Dostawa w ramach umowy ramowej radiotelefonów standardu TETRA z szyfrowaniem TEA2, wraz z uzupełniającym sprzętem i oprogramowaniem niezbędnym dla programowania

Nr

Nazwa (firma) i adres Wykonawcy

Cena oferty

Termin wykonania

Okres gwarancji (Miesiące)

Warunki płatności

1

DGT Sp. z o.o., ul. Młyńska 7, 83-010 Straszyn

15 285,21 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

6

Sprint S.A., ul. Kazimierza Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn

17 836,23 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

2

IT Partners Telco sp. z o.o., Żupnicza 17, 03-821 Warszawa

16 736,23 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

5

PROFESJONALNA APARATURA RADIOKOMUNIKACYJNA PROFKOM TRUSZKOWSKI KRZYSZTOF, ul. Ratuszowa 7, 10-116 Olsztyn

15 841,17 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

3

YAGI-FRYSKA SŁAWOMIR FRYSKA, GNIEŹNIEŃSKA 124, 62-006 KOBYLNICA

16 718,15 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

4

TELTRONIK Sp. z o.o., ul. Ustronie 18, 47-220 Kędzierzyn-Koźle

16 492,71 PLN

Zgodnie z SIWZ

60

Zgodnie z SIWZ

Źródło: KGP, nr postępowania: 323/BŁiI/19/RG http://przetargi.policja.pl/…

Hytera: konwergentne rozwiązanie LTE/TETRA

0

Wąskopasmowe systemy łączności radiowej TETRA są niezbędne dla krytycznych zastosowań transmisji mowy – wliczając w to połączenia grupowe i alarmowe. Systemy LTE oferują szerokopasmową usługi transmisji danych i stanowią podstawę wszystkich rodzajów mobilnych zastosowań danych w celu zwiększenia wydajności, na przykład usług związanych z bezpieczeństwem. Połączenie tych systemów – całkowicie hybrydowy system LTE/profesjonalnej komunikacji radiowej – łączy silne strony obydwu technologii.

Konwergentne rozwiązanie LTE/TETRA marki Hytera obejmuje całkowicie konwergentną infrastrukturę, składającą się ze sprawdzonego systemu łączności radiowej TETRA ACCESSNET-T IP, pełnej funkcjonalności profesjonalnej komunikacji radiowej oraz nowej „prywatnej sieci” marki Hytera. Ponadto dzięki własnym radiotelefonom przenośnym do LTE i profesjonalnej komunikacji radiowej Hytera tworzy rewolucyjną oraz pełną konwergencję. Po stronie użytkownika zapewniony jest jednolite otoczenie pracy i komunikacji.

Cecha unikalna: rozwiązanie TETRA/LTE przez iBS marki Hytera

Konwergencja na najwyższym poziomie: System łączności radiowej ACCESSNET-T IP marki Hytera to wysoko skalowalny cyfrowy mobilny system radiowy TETRA. ACCESSNET-T IP wraz z nowym rozwiązaniem prywatnym LTE marki Hytera stanowi wydajną i konwergentną platformę komunikacji. Po stronie infrastruktury stosowane są wersje do pomieszczeń i na zewnątrz stacji bazowych TETRA/LTE – w tym iBS marki Hytera. iBS to całkowicie zintegrowana i wydajna stacja bazowa, gotowa do pracy w technologii LTE i TETRA. Zastosowane stacje bazowe zapewniają optymalny zasięg radiowy, a tym samym najlepszą możliwą dostępność przez konwergencję profesjonalnej komunikacji radiowej TETRA i LTE. Udostępniony dla rozwiązania TETRA/LTE system zarządzania siecią identyfikuje i zarządza całkowicie samodzielnie wszystkimi użytkownikami TETRA i LTE w zależności od wymogów sieci. Dzięki temu umożliwia wszystkim użytkownikom bezproblemową i inteligentną komunikację w systemie LTE/TETRA w odniesieniu do zasięgu radiowego przez terminale końcowe przydzielone każdemu użytkownikowi.

Różne systemy i urządzenia końcowe – jednolite otoczenie komunikacyjne

Mimo zastosowania różnych technologii radiowych oraz różnych radiotelefonów, Hytera oferuje operatorom, administratorom sieci i użytkownikom całkowicie jednolitą platformę komunikacji z systemem łączności radiowej LTE/TETRA marki Hytera. Połączono różne normy i różne poziomy komunikacji – to zdecydowanie najważniejsza właściwość pod względem jednolitości, wydajności i jakości usług!

Zoptymalizowana pod względem kosztów możliwość rozbudowy istniejących sieci radiowych

Duża zaleta systemów łączności radiowej TETRA Hytera polega na tym, że można je wyposażyć dokładnie w taki zasięg radiowy i wydajność, jakie są potrzebne. Często rozszerzenia związane z nowymi wymaganiami są ważną sprawą. Rozszerzenie istniejących systemów profesjonalnej komunikacji radiowej o konwergentną własną sieć LTE Hytera jest optymalne pod względem kosztów i możliwe bez ograniczeń z optymalnym dopasowaniem i wykorzystaniem istniejącej infrastruktury TETRA lub profesjonalnej komunikacji radiowej oraz dostępnych radiotelefonów.

Innowacyjne radiotelefony multisystemowe Hytera

Po stronie użytkownika jako rozwiązanie konwergentne stosowaną są klasyczne radiotelefony TETRA oraz radiotelefon multimodowy (LTE i TETRA) PTC680 i PTC760 i Kamery Bodycam firmy Hytera. Jako pierwsze urządzenia w swoim rodzaju zapewniają one rzeczywiście konwergentną platformę, łącząc samodzielnie kluczową dla akcji komunikację wąskopasmową z szerokopasmowym przesyłaniem danych LTE. We własnym systemie TETRA/LTE marki Hytera użytkownicy mają dlatego korzyści z dwóch stron.

http://www.hytera-mobilfunk.com/

Hytera logo

Hytera Communications Corporation Ltd. jest drugim największym dostawcą urządzeń łączności profesjonalnej na świecie. Działa na rynku od 1993 roku. Hytera oferuje profesjonalne rozwiązania w technologii cyfrowej: w standardzie DMR (konwencjonalny Tier II,  trunkingowy Tier III), TETRA, PDT oraz konwencjonalnej analogowej i trunkingowej MPT1327. Hytera dostarcza także specjalizowane systemy łączności dla transportu publicznego.

Pytania? Zadzwoń