Norweski Zarząd Dróg Publicznych dołącza do sieci TETRA dla służb Nødnett Drukuj
poniedziałek, 07 listopada 2016 23:26

Po fazie badań norweski Zarząd Dróg Publicznych (NPRA = Norwegian Public Roads Administration) postanowił rozpocząć korzystanie z sieci Nødnett.

 

www_dinkom_no

 

Nødnett (Norwegian Emergency Public Safety Network = Norweska Kryzysowa Sieć Bezpieczeństwa Publicznego) to samodzielna sieć radiowa TETRA zbudowana specjalnie dla służb ratowniczych (policja, służba zdrowia, straż pożarna i organizacje uczestniczące w działaniach ratowniczych). W sieci działa 2060 stacji bazowych i jest aktywnych prawie 51,5 tys terminali, a w całej Norwegii korzysta z niej 35 tys. użytkowników dziennie.

 

NPRA i Dyrekcja Łączności Kryzysowej (DNK = Directorate for Emergency Communication) w przeszłości współpracowały już przy zapewnianiu pokrycia radiowego w tunelach (obecnie łącznością jest objęte 332 tunele).

 

„Nødnett jest dla użytkowników ponoszących szczególną odpowiedzialność w zakresie ratownictwa, a to zdecydowanie coś dla NPRA” - powiedziała Nina Myren, zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju w DNK.

 

NPRA to ważny norweski operator działający w sytuacjach kryzysowych, który blisko współpracuje z policją i innymi służbami. NPRA już od dłuższego czasu potrzebował solidnego połączenia dostosowanego do kooperacji z innymi organizacjami bezpieczeństwa publicznego.

 

„Potrzebujemy pewnego połączenia radiowego, które sprawdza się podczas sytuacji kryzysowych i na co dzień. Ponadto Nødnett zapewnia właściwie pełne pokrycie radiowe wzdłuż dróg, a także w miastach i miasteczkach” - mówi Bjørn Vidar Saltrø, odpowiedzialny za wdrożenie sieci kryzysowej w agencji.

 

Wprowadzanie sieci jest podzielone na etapy i będzie realizowane w ścisłej współpracy z DNK. Już we wrześniu NPRA ustanowiło interdyscyplinarną grupę roboczą, aby wdrożyć projekt, która obecnie ukończyła specyfikacje dla zamówienia terminali radiowych.

 

Pierwsze (złożone w grudniu) zamówienie będzie się składać prawdopodobnie z 200 radiotelefonów TETRA.

 

NPRA planuje, buduje i utrzymuje drogi w całej Norwegii, w tym 50 przejazdów przez przełęcze górskie. Są również odpowiedzialni za przeprowadzanie testów na prawo jazdy i kontrolę pojazdów i użytkowników dróg.  Mają 7 tys. pracowników, 72 stacje rejestracji kierowców i pojazdów oraz 5 centrów kontroli ruchu drogowego. Inne części organizacji również zastosują sieć Nødnett.

 

Źródło: tetra-applications.com & dinkom.no & vegvesen.no ; Fot.: dinkom.no/